Vaněček se blýskl nulou proti Chicagu, Hronek je novým rekordmanem Detroitu

Český brankář New Jersey Vítek Vaněček pomohl 24 úspěšnými zásahy k vítězství v úterním zápase NHL s Chicagem. Šestadvacetiletý gólman vychytal druhou nulu v letošní sezoně, celkově osmou v zámořské soutěži a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Filip Hronek přispěl dvěma přihrávkami k výhře Detroitu 4:2 na ledě Tampy Bay a vytvořil nový klubový rekord. Český bek bodoval v každém z úvodních jedenácti venkovních utkání sezony (4+10). Vítězství Red Wings podpořil přihrávkou i Dominik Kubalík.

Vítek Vaněček v brance New Jersey maří šanci Jujhara Khairy z Chicaga.

"Obrana hrála opravdu výborně, snažil jsem se pomáhat, jak to jen šlo," culil se rodák z Havlíčkova Brodu po utkání. "Čisté konto je fajn, ale počítá se hlavně vítězství," doplnil český gólman, který z posledních 15 startů v brance Devils slavil dvanáctou výhru v základní hrací době a v obou nejsledovanějších brankářských statistikách patří k nejlepším hráčům NHL: úspěšnost zásahů má 92,2 procenta a průměr inkasovaných branek stlačil už na 2,1.

Víc než polovinu zásahů si Vaněček připsal v první třetině, kdy na něj střelci Blackhawks zamířili celkem třináctkrát. Ani jeden z pokusů ale za záda českého brankáře neprošel včetně jedovatého přiklepnutého švihu Patricka Kanea z mezikruží v 16. minutě i rány Maxe Domiho z levého kruhu o chvíli později. "Nekoukám, kdo na mě zrovna střílí. Kdybych to dělal, asi bych o tom zbytečně přemýšlel, a to by nedělalo dobrotu. Patrick je vynikající hráč se skvělými dovednostmi. Dělá mi radost zastavovat takové střely," líčil Vaněček.

"Vítek nastavil laťku opravdu vysoko, pro celý tým znamená obrovskou dávku sebedůvěry a energie. Chtěli bychom mu pomoct prožít takový večer v každém zápase," neskrýval slova chvály na adresu českého brankáře útočník New Jersey Jesper Bratt.

Kubalík připravil ve 22. minutě úvodní gól zápasu, když se po jeho přihrávce dostal za obranu Tampy Bay Michael Rasmussen a otevřel skóre. U této branky asistoval i Hronek, který v bodové sérii překonal rekord Sergeje Fjodorova. Český bek je druhým obráncem v historii NHL s takovou sérií. O jeden zápas delší zaznamenal Paul Coffey v sezoně 1986/87.

Zbývající branky padly v poslední třetině. Detroit se třikrát dostal do dvougólového trháku. Jonatan Berggren zvýšil na 2:0, Adam Erne upravil na 3:1 a David Perron zpečetil po Hronkově asistenci výhru při soupeřově power play. Domácí snižovali brankami Stevena Stamkose a Braydena Pointa. Více jim nepovolil gólman Ville Husso, který kryl 44 střel včetně 28 protivníkových pokusů ve třetí třetině.

V obraně Floridy scházel Radko Gudas, který nedohrál minulý zápas v Seattlu. Nesmlouvavý bek podstoupil vyšetření na otřes mozku a klub nestanovil časový plán, kdy jej zase pustí do hry. Panthers bez Gudase podlehli ve Winnipegu 2:5, po dvou gólech dali Mark Scheifele a Kyle Connor.

Útočník Mitchell Marner asistoval při výhře Toronta 4:0 v Dallasu u prvního gólu a prodloužil bodovou sérii na dvacet zápasů. Hrdinou utkání se stal brankář Matt Murray, který zlikvidoval všech 44 střel. Na straně poražených vyšel po 18 duelech naprázdno Jason Robertson.

Bodová série skončila také Martinu Nečasovi, který si po čtyřech zápasech (3+2) nepřipsal gól ani přihrávku. Bez jeho příspěvku podlehla Carolina v Anaheimu 3:4 v prodloužení. Kalifornský klub zastavil šňůru šesti proher, zápas rozhodl Ryan Strome.

New Jersey - Chicago 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 12. Hamilton, 26. Hischier, 35. Bratt. Střely na branku: 29:24. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas a z 24 střel neinkasoval. Diváci: 13 071. Hvězdy zápasu: 1. Vaněček, 2. Hamilton, 3. J. Hughes (všichni New Jersey).
Ottawa - Los Angeles 2:5 (1:4, 0:1, 1:0)
Branky: 6. Batherson, 50. Chabot - 9. a 12. Arvidsson, 2. Roy, 3. M. Anderson, 33. Fiala. Střely na branku: 33:28. Diváci: 13 459. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Kopitar, 3. Fiala (všichni Los Angeles).
Pittsburgh - Columbus 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
Branky: 23. a 31. Crosby, 22. Rust, 57. Blügers - 1. J. Gaudreau. Střely na branku: 34:39. Diváci: 15 867. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Rust, 3. Blügers (všichni Pittsburgh).
Tampa Bay - Detroit 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)
Branky: 55. Stamkos, 58. B. Point - 22. Rasmussen (Kubalík, Hronek), 46. Berggren, 57. Erne, 60. Perron (Hronek). Střely na branku: 46:26. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Husso (Detroit), 2. Vasilevskij, 3. Cirelli (oba Tampa Bay).
NY Islanders - St. Louis 4:7 (1:1, 0:2, 3:4)
Branky: 18. Dobson, 46. Parise, 55. Fasching, 56. Pageau - 44. a 59. Acciari, 18. Leivo, 24. Barbašev, 35. O'Reilly, 44. Parayko, 59. Thomas. Střely na branku: 40:28. Diváci: 16 044. Hvězdy zápasu: 1. Leivo, Faulk (oba St. Louis), 3. Dobson (NY Islanders).
Winnipeg - Florida 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 14. a 34. Scheifele, 15. a 22. Connor, 57. Lowry - 15. Verhaeghe, 50. Dalpe. Střely na branku: 31:41. Diváci: 13 426. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele, 2. Connor, 3. Dubois (všichni Winnipeg).
Dallas - Toronto 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 5. Tavares, 18. Matthews, 33. Sandin, 57. Kerfoot. Střely na branku: 44:29. Diváci: 18 021. Hvězdy zápasu: 1. Murray, 2. Matthews, 3. Marner (všichni Toronto).
Seattle - Montreal 2:4 (1:1, 1:3, 0:0)
Branky: 16. Wright, 40. McCann - 13. Kovacevic, 23. Caufield, 23. J. Anderson, 39. Pitlick. Střely na branku: 33:16. Diváci: 17 151. Hvězdy zápasu: 1. Caufield, 2. Allen (oba Montrea), 3. Wright (Seattle).
Anaheim - Carolina 4:3 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 4. Henrique, 12. Comtois, 31. Leason, 62. R. Strome - 6. Skjei, 31. Aho, 36. J. Staal. Střely na branku: 30:37. Diváci: 14 576. Hvězdy zápasu: 1. R. Strome, 2. McTavish (oba Anaheim), 3. Aho (Carolina).