Detroit - Boston 5:3Češi pálili ostrými. Vrána a Faksa vstřelili vítězný gól, skórovali i Zadina, Gudas a Hertl

Střelecký apetit měla v úterních utkáních zámořské NHL hned pětice českých hokejistů. Jakub Vrána s Filipem Zadinou přispěli po gólu k vítězství Detroitu nad Bostonem. V divoké třináctigólové přestřelce mezi Floridou a Torontem se v dresu Panterů prosadil při vlastním oslabení obránce Radko Gudas. Radek Faksa vstřelil v polovině zápasu s NY Islanders rovněž v oslabení vítězný gól Dallasu na 3:2. San Jose vedlo gólem Tomáše Hertla nad Edmontonem, Oilers si ale nakonec zajistili výhru 2:1 v prodloužení.

Češi ve službách Detroitu slaví. Úspěšný střelec Filip Zadina (11) přijímá v duelu s Bostonem gratulaci od Jakuba Vrány.

Boston, kterému chyběl kvůli zranění David Pastrňák, vedl brankami Erika Hauly a Brandona Carla 2:0. U úvodního gólu asistoval Tomáš Nosek. Detroit otočil v rozmezí 19. až 32. minuty na 3:2. Manko smazali Dylan Larkin s Michaelem Rasmussenem a třetí gól padl po české spolupráci: Vrána zatáhl puk po levé straně do pásma, nalákal na sebe pozornost obránců a předložil puk napravo volnému Zadinovi, který vstřelil devátý gól sezony.

Vrána pak s asistencí Filipa Hronka na začátku třetí třetiny zvýšil individuální akcí v přesilové hře. Český hráč převzal na útočné modré čáře puk, mezi dvěma obránci se probil do levého kruhu a skóroval z bodu pro vhazování k bližší tyči. Vrána, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, vylepšil svou bilanci v sezoně na 8+4 ve čtrnácti zápasech.

"Má mimořádnou, opravdu mimořádnou schopnost dávat góly," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill k Vránovi. "Celkově se potřebuje zlepšit, aby se z něj stal komplexní hráč. Měli jsme k tomu spoustu debat. Ale dokáže skórovat, i když je těsně bráněn a nemá moc prostoru," chválil jej. Boston vyslal v zápase na gólmana Detroitu Alexe Nedeljkovice padesát střel a duel ještě zdramatizoval v 58. minutě Patrice Bergeron. Při power play zpečetil výhru Sam Gagner.

Dallas vedl po trefách Mariána Studeniče a Tylera Seguina 1:0 a 2:1, za Islanders vyrovnávali Jean-Gabriel Pageau a Brock Nelson. Rozhodující gól padl v čase 30:29. Luke Glendening vybojoval puk, zavezl jej do útočné třetiny a přihrál před branku Faksovi. Český útočník sice kotouč neusměrnil mezi betony Semjona Varlamova, ale puk se od brusle Pageaua dostal do branky.

Faksa přitom nedohrál první třetinu, když jej trefil pukem do levého kolena spoluhráč Joel Hanley. "Je to tvrďák. Když jsem za ním o přestávce přišel, říkal, že bude pokračovat," vyzdvihl trenér Dallasu Rick Bowness Faksu, který byl za svůj přístup odměněn pátým gólem sezony.

Florida předvedla další zmrtvýchvstání

Gudas skóroval před čtyřmi dny při obratu Floridy s New Jersey z 2:6 na 7:6 v prodloužení a v úterý pomohl týmu třetí brankou sezony smazat manko 1:5. Český obránce vypálil v oslabení od modré čáry poblíž pravého hrazení a překvapil Erika Källgrena, jemuž kotouč prosvištěl mezi tělem a pravou rukou. Gudas, jenž tím snížil na 3:5, si připsal i osm hitů.

Hlavním hrdinou byl ale Jonathan Huberdeau, který nasbíral pět bodů (2+3) a rozhodl o výhře v čase 62:47. Zdatně mu sekundoval Aleksander Barkov (1+3) a Florida překonala klubový rekord v počtů bodů v základní části (104). Torontu nestačily čtyři body Mitchella Marnera (2+2) a tři přihrávky nejlepšího střelce ligy Austona Matthewse.

Hertl dal gól poprvé od 25. března, tehdy se prosadil shodou okolností také proti Edmontonu. Český centr vstřelil v 16. minutě první branku, když skóroval v přesilové hře z pravého kruhu střelou bez přípravy.

San Jose poté dlouho drželo těsný náskok, Edmonton ale nepříznivý stav utkání v polovině třetí části srovnal při vlastním oslabení gólem Ryana Nugenta-Hopkinse. Obrat Oilers pak dokonal 31 sekund po začátku prodloužení 41. gólem v sezoně Connor McDavid, který dostal pohotovou přihrávku do jízdy na červenou čáru od gólmana Mika Smithe.

Colorado zvítězilo v Pittsburghu 6:4 a lídr soutěže si připsal teprve v 70. utkání sezony už 50. výhru. Gólman Avalanche Pavel Francouz plnil roli náhradníka. Ve stejné pozici byl i David Rittich z Nashvillu při výhře 6:2 nad Minnesotou. Hlavním strůjcem úspěchu byl Ryan Johansen, který vstřelil poprvé v NHL hattrick.

Jakub Voráček vyšel bodově naprázdno i ve druhém utkání sezony proti Philadelphii, kde působil předchozích deset let. S Columbusem se ale radoval z výhry 4:2.

Výsledky úterních zápasů NHL
Buffalo - Carolina 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky: 22. Skinner, 26. Mittelstadt, 53. Olofsson, 56. Cozens - 15. Fast, 45. Niederreiter. Střely na branku: 22:34. Hvězdy zápasu: 1. C. Anderson, 2. Olofsson, 3. Mittelstadt (všichni Buffalo).
Montreal - Ottawa 3:6 (1:1, 2:2, 0:3)
Branky: 3. Gallagher, 28. Barron, 37. Caufield - 16. a 56. Watson, 28. Stützle, 35. B. Tkachuk, 41. Batherson, 52. White. Střely na branku: 30:32. Diváci: 20 566. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk (Ottawa), 2. Barron (Montreal), 3. Batherson (Ottawa).
Florida - Toronto 7:6 v prodl. (1:1, 3:4, 2:1 - 1:0)
Branky: 4. a 32. Reinhart, 43. a 63. Huberdeau, 33. Gudas, 38. Giroux, 49. Barkov - 21. a 22. Marner, 16. W. Nylander, 23. Blackwell, 29. Muzzin, 57. Tavares. Střely na branku: 49:35. Diváci: 15 260. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau, 2. Barkov (oba Florida), 3. Marner (Toronto).
New Jersey - NY Rangers 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)
Branky: 7. Šarangovič - 12. R. Strome, 18. Kreider, 44. Braun. Střely na branku: 21:17. Diváci: 15 020. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. R. Strome, 3. Panarin (všichni NY Rangers).
Philadelphia - Columbus 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
Branky: 18. Cates, 34. J. van Riemsdyk - 3. Gaunce, 14. Meyer, 54. Danforth, 60. Kuraly. Střely na branku: 49:30. Diváci: 14 367. Hvězdy zápasu: 1. Merzlikins, 2. Danforth (oba Columbus), 3. Cates (Philadelphia).
Pittsburgh - Colorado 4:6 (1:1, 1:2, 2:3)
Branky: 6. Rust, 38. Rodrigues, 59. Guentzel, 60. Matheson - 3. a 32. MacKinnon, 30. Compher, 42. Manson, 56. Helm, 60. Lehkonen. Střely na branku: 45:32. Diváci: 17 409. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Burakovsky (oba Colorado), 3. Guentzel (Pittsburgh).
Detroit - Boston 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)
Branky: 20. Larkin, 26. Rasmussen, 32. Zadina (Vrána), 45. Vrána (Hronek), 60. Gagner - 5. Haula (Nosek), 15. Carlo, 58. Bergeron. Střely na branku: 29:50. Diváci: 15 734. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Vrána, 3. Nedeljkovic (všichni Detroit).
Nashville - Minnesota 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)
Branky: 14., 20. a 60. Johansen, 6. Josi, 27. Tomasino, 54. Duchene - 14. Zuccarello, 38. Kaprizov. Střely na branku: 33:49. Diváci: 17 244. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. Johansen, 3. Josi (všichni Nashville).
Dallas - NY Islanders 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Branky: 8. Studenič, 20. Seguin, 31. Faksa - 12. Pageau, 21. Nelson. Střely na branku: 40:21. Diváci: 17 876. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Studenič, 3. Heiskanen (všichni Dallas).
San Jose - Edmonton 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 16. Hertl - 52. Nugent-Hopkins, 61. McDavid. Střely na branku: 32:24. Diváci: 12 046. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith (Edmonton), 2. Hertl (San Jose), 3. McDavid (Edmonton).