Španělsko - Česko 28:26Házenkáři potrápili obhájce titulu, na body ale nedosáhli

Sympatický výkon proti velkému favoritovi na vítězství v úvodu mistrovství Evropy nestačil. Čeští házenkáři se díky skvělému výkonu brankáře Tomáše Mrkvy drželi se Španělskem až do samého závěru. Dvojnásobný mistr Evropy z posledních dvou šampionátů ale od 13. minuty nepustil Čechy na vyrovnaný stav a národní tým pouze dotahoval. V Bratislavě nakonec padl o dvě branky 26:28.

Český házenkář Matěj Klíma se probíjí španělskou obranou.

Do zápasu vstoupili Češi nebojácně a zejména díky skvělým zákrokům Tomáše Mrkvy vedli po jedenácti minutách 4:2. Náskok mohl být ještě větší, jenže národní tým selhával ve vyložených šancích na Pérezi de Vargazovi.

Následně se španělská ofenzíva rozjela a naopak čeští házenkáři se v útoku zasekli. Navíc začali kupit technické chyby a Španělé čtyřmi góly v řadě skóre otočili, vzápětí odskočili dokonce na 9:5. V přesilovce Česko snížilo díky dvěma krásným akcím Tomáše Pirocha, v poločase přesto Španělé vedli o tři branky 14:11.

Český házenkář Václav Franc se snaží zastavit španělský útok

V úvodu druhé půle se národní tým mohl docvaknout, znovu totiž úřadoval nejlepší hráč zápasu Mrkva, který vychytal tři vyložené šance soupeře z hranice brankoviště. V oslabení proskakoval Roman Bečvář, jenže za stavu 15:17 z českého pohledu ve vyložené šanci přestřelil. Španělsko poté hrálo dokonce šest na tři a chvilku po dvojnásobné početní výhodě opět vedlo o čtyři branky.

Pálí Tomáš Babák, bránit se ho snaží Miguel Sánchez-Migallón Naranjo ze Španělska.

Na národním týmu byla znát frustrace a nespokojenost s výroky rozhodčích, kteří vyloučili české házenkáře dohromady hned sedmkrát. Češi ovšem ještě zabojovali. Zpevnili defenzivu a s mohutnou podporou fanoušků, kteří do Bratislavy dorazili v hojném počtu, se vrátili do zápasu. Jakub Hrstka z brejku snižoval na 19:20.

Český tým byl v laufu, ale srovnat nedokázal. Naopak šanci na zvrat ztratil technickými chybami při vlastní přesilovce, kdy soupeř odskočil na rozdíl tří gólů. Španělsko si poslední minuty pohlídalo a nakonec zvítězilo 28:26.

Čeští házenkáři čelili v prvním zápase ME odvážně favorizovanému Španělsku

Reprezentanti předvedli solidní výkon, o lepší výsledek se však připravili několika zbytečnými chybami. Přesto se Španěly uhráli nejlepší výsledek v samostatné historii. Jestli budou chtít postoupit ze skupiny, budou ovšem Češi muset porazit v sobotu Bosnu a Hercegovinu a v pondělí favorizované Švédsko.

ME házenkářů na Slovensku a v Maďarsku - základní skupina E (Bratislava):
Španělsko - Česko 28:26 (14:11)
Sestava ČR: Mrkva, Mizera - Hrstka, Bečvář, Jurka, Piroch, Kašpárek, Reichl, Babák, Číp, Petrovský, Vančo, Klíma, V. Patzel, Solák, Franc.
Nejvíce branek: Gurbindo 6, Gómez 4/3 - Hrstka 6/3, Babák 5, Kašpárek 3. Rozhodčí: Pavičevič, Raznatovič (oba Černá Hora). Vyloučení: 2:7. Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Diváci: 2500 (omezený počet).
Švédsko - Bosna a Hercegovina 30:18 (17:11).