Česko - Čína 0:3Volejbalistky našly odvahu, jenže odměna nepřišla. A už jsou bez šance na postup

Prohra a později večer i definitivní ztráta postupových nadějí. České volejbalistky na MS v nizozemském Arnhemu ze základní skupiny dál už zcela jistě neprojdou. Proti Číně ale ukázaly sympatickou herní tvář. Ovšem bez odměny, byť třeba v podobě zisku jediného setu. Zejména ve druhém i třetím dějství volejbalového giganta dokázaly potrápit, nicméně po 93 minutách odešly poražené 0:3 po setech 17:25, 22:25 a 25:27. Pro udržení naděje pak na postup potřebovaly Češky, aby v pátek večer uspěla Kolumbie proti Argentinkám a samy by ji pak v sobotu (18:00 h) musely zdolat. Už první podmínka ale zůstála nenaplněna - Argentina vyhrála 3:2.

Radost čínských volejbalistek

„Jsem ráda za ten výkon, že jsme zase našly odvahu, která nám proti Argentinkám chyběla. Alespoň jeden set jsme urvat mohly, tam chybělo opravdu maličko, možná jen kousek štěstí," říkala v televizním rozhovoru po utkání s Čínou smečařka Michaela Mlejnková.

V české sestavě chyběla kapitánka Kossányiová, na postu smečařky se místo ní v základní sestavě objevila Faltínová a poprvé výraznější prostor na hřišti dostávala i další mladá reprezentantka Pavlíková. Čína dosud na šampionátu neztratila ani set a mohla se opřít především o hodně tvrdý servis, hned v prvním dějství získala čtyři body přímo z podání.

Navíc mohla těžit z výškové převahy, vždyť hned pět čínských volejbalistek narostlo víc, než nejvyšší z reprezentantek Orvošová (191 cm). Přestože Češky celý první set jen dotahovaly skóre, nezalekly se obrovské síly soupeřek, Šimáňové se občas povedlo postavit účinný blok.

Porada českého týmu.

Nakonec svěřenkyně trenéra Athanasopulose odvrátily i dva setboly, u třetího už to jim po prohraném souboji na síti ale nevyšlo. Ve druhé sadě národní tým hodně zlepšil útočnou hru, Orvošová i Faltínová dostávaly od Valkové parádní nahrávky a pomohly k českému vedení 15:12.

Čína sice rychle srovnala skóre, když se proti jejímu agresivnímu servisu se reprezentantky dostávaly do potíží na příjmu, nicméně za stavu 22:22 set dospěl do hodně dramatické koncovky. Jenže poslední tři míče uhrál čtvrtý tým světového žebříčku, když se v úzkých znovu ocitl český příjem a ve prospěch soupeřek mluvily i daleko tvrdší údery.

Třetí dějství mělo díky odvaze reprezentantek velmi podobný průběh. Nebály se rizika na síti a získaly až čtyřbodový náskok (15:11), jenže Číňanky se nadechly ke strojově přesnému volejbalu. Byly úspěšné při obraně v poli a dařilo se jim vytloukat české bloky. Navzdory tomu po smeči univerzálky Orvošové vedl český tým 23:22, soupeřky přesto získaly mečbol pro sebe. První i druhý ještě reprezentantky báječně odvrátily, při třetím už Šimáňová s Valkovou nepostavily dobře blok.