PEKINGSKÝ SOUHRN: Ledecká sahala po senzaci, Březinová se propadla, v akci byli i další Češi

Ester Ledecká sahala na olympiádě v Pekingu po senzační medaili, nakonec ale obsadila v kombinaci čtvrté místo. Skikrosařka Nikol Kučerová vypadla v osmifinále. V akci byli i rychlobruslařka Nikola Zdráhalová, krasobruslařka Eliška Březinová a sdruženáři v soutěži družstev.

Česká reprezentantka Ester Ledecká v cíli kombinačního sjezdu.

Ester Ledecká obsadila čtvrté místo v kombinaci a zaznamenala svůj nejlepší letošní olympijský výsledek na lyžích. Trojnásobnou olympijskou vítězku dělilo v Jen-čchingu od medaile osm desetin. Zlato obhájila Švýcarka Michelle Gisinová, úřadující mistryně světa Mikaela Shiffrinová nedokončila slalom.

Po výpadku Shiffrinové ji nakonec předčily jen výborné slalomářky Gisinová, další Švýcarka Wendy Holdenerová a Italka Federica Brignoneová. Druhá Češka Tereza Nová skončila po řadě výpadků čtrnáctá. Na startu bylo 26 lyžařek, patnáct jich závod dokončilo.

Skikrosařka Nikol Kučerová vypadla v osmifinále. Dvaatřicetiletá česká reprezentantka obsadila v rozjížďce poslední třetí místo a celkově skončila třiadvacátá. Zlato získala Švédka Sandra Näslundová.

Švédská favoritka vyhrála před Marielle Thompsonovou z Kanady. Bronz po trestu pro Fanny Smithovou ze Švýcarska získala Daniela Maierová z Německa. Maierová původně skončila ve finále na poslední čtvrté příčce za Smithovou, kterou ale rozhodčí po několikaminutovém prohlížení záběrů potrestali za kontakt se soupeřkou.

Kanadské hokejistky proměnily svoji suverénní jízdu v Pekingu v pátý olympijský triumf. Při sedmé účasti ve finále pod pěti kruhy zvítězily nad obhájkyněmi zlata ze Spojených států amerických 3:2 a na turnaji ovládly všech sedm zápasů při skóre 57:10. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci v posledním duelu zazářila Marie-Philip Poulinová.

Čtvrteční program olympijských her v Pekingu (finále a česká účast):
Online z dnešního dne sledujte zde >>>
3:30 sjezdové lyžování - kombinace ženy - sjezd (Ledecká)
4:30 skikros ženy - kvalifikace (Kučerová)
5:10 hokej ženy - finále: Kanada - USA
7:00 skikros ženy - finále
7:00 sjezdové lyžování - kombinace ženy - slalom
9:00 severská kombinace - skok družstva muži (ČR)
9:30 rychlobruslení - 1000 m ženy (Zdráhalová)
11:00 krasobruslení ženy - volný program (Březinová)
12:00 severská kombinace - štafeta 4x5 km muži (ČR)

Japonská rychlobruslařka Miho Takagiová se v závodu na 1000 metrů po třech stříbrech v Pekingu dočkala olympijského zlata. Stříbrnou medaili získala Nizozemka Jutta Leerdamová, pro bronz si dojela Američanka Brittany Boweová. Nikola Zdráhalová obsadila 27. místo z 30 startujících.

Sedmadvacetiletá obhájkyně bronzu Takagiová byla v Číně druhá na pětistovce, patnáctistovce i ve stíhačce družstev. Na kilometru dnes časem 1:13,19 zlepšila olympijský rekord a Leerdamovou porazila o 64 setin. Celkem už Takagiová pod pěti kruhy vybojovala dvě zlaté, čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Česká rychlobruslařka Nikola Zdráhalová.

Čeští sdruženáři Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout a Lukáš Daněk obsadili na zimních olympijských hrách sedmé místo v závodě družstev. Zopakovali umístění z Pchjongčchangu 2018, kdy v sestavě místo Daňka byl Miroslav Dvořák.

Vyhrálo Norsko, jehož finišman Jörgen Grabaak má z Pekingu třetí medaili po zlatu a stříbru v individuálních startech. Za druhým Německem se z bronzové medaile překvapivě radovali Japonci, kteří pod pěti kruhy získali cenný kov poprvé od úspěšné obhajoby olympijského zlata v Lillehammeru 1994.

Krasobruslařka Eliška Březinová klesla po nečekané dvanácté příčce v krátkém programu na 20. příčku. Olympijskou vítězkou se stala úřadující mistryně světa Ruska Anna Ščerbakovová. Její favorizovaná krajanka Kamila Valijevová, která závodila navzdory pozitivnímu dopingovému testu z loňského prosince, neudržela vedení a po chybách skončila čtvrtá.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:
Sjezdové lyžování:
Ženy - kombinace:
1. Gisinová 2:25,67 (sjezd 1:33,42 + slalom 52,25)
2. Holdenerová (obě Švýc.) -1,05 (1:33,41+53,31)
3. Brignoneová (It.) -1,85 (1:33,11+54,41)
4. Ledecká (ČR) -2,65 (1:32,43+55,89)
5. Huberová -3,13 (1:35,68+53,12)
6. Scheyerová -3,58 (1:32,42+56,83)
7. Siebenhoferová (všechny Rak.) -4,02 (1:32,56+57,13)
8. Gaucheová (Fr.) -4,37 (1:34,08+55,96)
9. Ferková Saioniová (Slovin.) -4,45 (1:33,07+57,05)
10. Pleškovová (Rus.) 5,03 (1:33,54+57,16)
20. Březinová (ČR) 175,41.
Pozn.: Pořadí je prozatímní. Kamile Valijevové hrozí diskvalifikace kvůli pozitivnímu dopingovému testu.