Hlavní obsah

Smutný český šampion: Hodně squashistů kvůli pandemii skončí

13. 4. 2021 16:46

Bude to průšvih. Zatím se o něm moc nemluví, ale brzy to může přijít. Čím dál více squashistů uvažuje, že za současných podmínek nebude pokračovat v kariéře. Zejména pro hráče od padesátého místa a výš není dostatek turnajů, a tedy možností, jak získat prize money. „Nedokážu si představit, že bych jel podobně ještě rok. Hodně lidí má chuť se na to vykašlat, někteří hráči takto prostě nemohou žít," popsal těžkosti Daniel Mekbib, kterého od středy čeká Czech Pro Series 2 na pražském Strahově. Jedná se o jeho první letošní turnaj PSA.

Foto: Irena Vanišová

Elitní český squashista Daniel Mekbib v akci s legendárním Janem Koukalem.Foto: Irena Vanišová

Článek

Váží si momentů, kdy se chystá na turnaj. Moc jich totiž není. Od prosince česká squashová jednička odehrála jenom tři akce, jedna z nich byla přitom pouze exhibiční. Důvod? Pro hráče mimo TOP 50 je program velmi omezený. Mezinárodní squashová federace dokáže zorganizovat turnaj pro elitu – zajistit města, „bublinu" a testování. „Jenže pro nás takové turnaje schází, protože nejsou peníze na to je zorganizovat s veškerými aktuálními nutnostmi," smutnil Mekbib, který je na 70. místě žebříčku PSA.

Právě prize money jsou zásadním zdrojem příjmů squashistů. Jenže většina hráčů se může zúčastnit pouze akcí, které se pořádají v jejich zemích nebo v okolních státech. „Jejich počet se různí. Například ve Francii a Anglii se připravují turnaje celkem často, u nás a v okolních státech je to spíše ojedinělé," dodal Mekbib, trojnásobný domácí šampion.

Některým proto v těžké době dochází motivace věnovat se sportu. „Když jsem byl v Pákistánu, tak mi někteří hráči říkali, že budou hrát do léta nebo do konce roku a pak skončí. O pár lidech vím, že to mají v plánu," tvrdila česká squashová jednička.

Foto: Český squash

Český squashista Daniel Mekbib.Foto: Český squash

Sám Mekbib si žádné ultimátum nedává. „Kdyby to takto pokračovalo dál, tak bych o takový režim neměl zájem a přemýšlel bych rovněž nad koncem. Jsem moc rád, že nás alespoň asociace podporuje," tvrdil Mekbib, kterému se celkově nelíbí, jak se stát chová ke sportu. „Hlavně pro děcka to musí být šílené. Mít rok bez sportu a pohybu, to už jim nikdo nevrátí. Pořád se tu dívá na sport jako na zábavu po práci, politici si neuvědomují, že jde hlavně o prevenci a zdravý životní styl."

Ve středu nastoupí do turnaje v Praze, kde bude prvním nasazením. Společně s ním se ukáže v akci domácí špička nebo hráči z Rakouska, Německa a také zahraniční squashisté pobývající v Praze. „Rád bych vyhrál a získal další PSA titul," prohlašuje Mekbib před Czech Pro Series 2, který pořádá Česká squashová asociace.

Reklama

Sdílejte článek