Bohemians 1905 se po čtyřech letech vracejí do ligy

OLOMOUC

Fotbalisté Bohemians 1905 si zajistili po čtyřech letech návrat do první ligy. V klíčovém duelu dvou adeptů na postup v pondělí vyhráli v předposledním 29. kole druhé nejvyšší soutěže na hřišti HFK Olomouc 3:1 a o druhé místo už nemohou přijít. Už dříve si návrat do první ligy zajistila Viktoria Žižkov.

"Klokani" o svém vítězství rozhodli už před přestávkou, kdy si vypracovali dvoubrankový náskok. Klíčový okamžik utkání přišel dokonce už ve 20. vteřině utkání. Kotyza využil atmosféry na stadionu, na který dorazilo přes tisíc fanoušků v zelenobílém, a protáhl se do šestnáctky soupeře. Jeho ránu sice gólman ještě vyrazil, ale Bálek míč vracel do prázdné branky.

Domácí se pak zlepšili, především ve středu pole dokázali držet s Pražany krok, ale důraznější hosté šli za postupem s obrovským nadšením a ještě před poločasem vstřelil Lukeš po rohu druhý gól. Poté protrhli fanoušci plot nad brankou, a tak sudí Jílek raději poločas ukončil.

Po přestávce už snaha hráčů HFK nebyla nic platná, protože ve 49. minutě Morávek přidal třetí gól Bohemians a hostující fanoušci mohli začít skandovat "prvoligoví, prvoligoví". Olomoučtí sice ještě snížili po Ševelově dorážce na 1:3, ale hostům už nemohli postupové oslavy pokazit.

Bystrc se k sestupu odsoudila prohrou 2:4 s dalším ohroženým celkem Vítkovicemi. Domácí přitom nemohli začít lépe - po prvním poločase vedli 2:0. Po přestávce ale přišel nečekaný obrat. Hosté skórovali čtyřikrát v rozmezí 19 minut a před posledním kolem si vybojovali naději na záchranu. O udržení budou v závěrečném dějství bojovat také hráči Hlučína a Olomouce B.

Druhá fotbalová liga - 29. kolo:
HFK Olomouc - Bohemians 1905 1:3 (0:2)
Branky: 71. Ševela - 1. Bálek, 45. Lukáš, 49. Morávek. Rozhodčí: Jílek - Chytil, Jiřík. ŽK: Kotůlek, Ševela - Rychlík. Diváci: 2905 (vyprodáno).
Hlučín - Slezský FC Opava 0:2 (0:2)
Branky: 17. Kozák, 45.+2 Partyš. Rozhodčí: Racek - Gallo, Pelikán. ŽK: Skotnica, Veselý - Půda. Diváci: 1734.
Bystrc - Vítkovice 2:4 (2:0)
Branky: 32. Kasálek, 40. Smutný - 55. a 74. Černý obě z pen., 58. Motyčka, 67. Jandík. Rozhodčí: Příhoda - Košec, Teuber. ŽK: Michal, Schuster - Třasák, Černý, Derych. Diváci: 380.
Ústí nad Labem - Blšany 0:1 (0:0)
Branka: 66. Hudec. Rozhodčí: Hrubeš - Pinkas, Koval. ŽK: Dvořák - M. Zachariáš. Diváci: 328.
Sokolov - Jihlava 1:1 (0:0)
Branky: 68. Dřížďal - 65. Svoboda. Rozhodčí: Damková - Ubias, Moláček. ŽK: Jiráček, Němeček - Lovětínský. Diváci: 2540.
Žižkov - Olomouc B 1:0 (1:0)
Branka: 29. Kalod. Rozhodčí: Makovička - Tulinger, Štěrba. ŽK: Švancara (Žižkov). Diváci: 1560.
Jakubčovice - Třinec 0:1 (0:0)
Branka: 83. Maceček. Rozhodčí: Kocian - Kubáň, Čecháček. ŽK: Doležal, Vaněk - Matěj, Brezničan. Diváci: 427.
FC Hradec Králové - FC Zenit Čáslav 5:0 (1:0)
Branky: 41., 64. a 74. Munster, 59. Černý, 82. Dvořák. Rozhodčí: Bílek - Vysloužil, Lakomý. ŽK: Wozniak, Hašler - Broschinský. Diváci: 444.