Rubriky:

Národní liga

Petržela: Jsem závislák, ale takových je nás osmdesát procent

8. července 2009 12:24

Zažil chvíle slávy, kdy se Zenitem Petrohrad bojoval o titul v ruské lize. Zažil i tvrdý pád, když ho závislost na hazardních hrách dostala až do blázince. Tam se šel fotbalový kouč Vlastimil Petržela léčit z vlastní vůle, aby před začátkem sezóny ohlásil comeback. Chopil se kormidla u druholigové Viktorie Žižkov, s níž má jasný cíl. „Nezajímá mě nic jiného než postup,“ ubezpečuje fanoušky.

Jaké jsou vaše dojmy po čtrnácti dnech u týmu?

Jsem opravdu rád, že zase můžu dělat tuhle práci. Hrozně mě to baví. Každý den se těším do práce, na tréninky, na kluky. Je to pro mě něco neskutečného a vůbec si nedokážu představit, jak bych bez toho mohl žít. Po prvním dnu tréninku jsem byl v takové euforii, že ji ani nedokážu popsat.

To byla tak velká?

Byl jsem opravdu neskutečně šťastný. Takovou euforii jsem nikdy dřív necítil. Hned jsem volal domů ženě. Ta mi hned vynadala, že mám fotbal na prvním místě.

Jak jste prožíval dny, než jste kývnul na nabídku Viktorky?

Musím přiznat, že jsem byl už trošku lenivý. Chodil jsem na tenis, na ping pong, na kolečkové brusle. Pomalu už jsem si říkal, že zase nebudu nic dělat. Nejdřív ale začaly chodit nabídky z venku. Prakticky každý den jsem dostal nějakou nabídku. A do toho se ozvala Viktorka.

Čím vás klub zpod žižkovské věže zlákal?

Ještě než jsme se na mém příchodu domluvili, vedení mi dalo najevo, jak je zklamané, že utratilo spoustu peněz a tým stejně sestoupil. Řekli mi o areálu na Xaverově, o němž jsem vůbec nevěděl. Podmínky tam jsou fantastické. To asi rozhodlo.

Viktorka netají ambice okamžitého návratu do první ligy, jste si toho vědom?

S vedením jsme o mém převzetí týmu jednali dva týdny. Nevím, jestli měl klub ještě vyhlédnuté nějaké jiné trenéry, po tom jsem nepátral. Každopádně mi na prvním jednání šéf Viktorky Luděk Vinš řekl, že ho nezajímá nic jiného než postup.

S tím se ztotožňujete?

Samozřejmě ani mě nezajímá nic jiného než postup. Nechci se motat ve druhé lize, abychom dopadli například jako Hradec Králové nebo Slovácko, kterým se hned postup mezi elitu nepovedl. Taky mi je jasné, že mi klub žádné silné posily nekoupí, takže budu muset kádr lepit svými kluky tak, jak jsem to dělal dřív, shánět mladé hráče.

V Zenitu Petrohrad to bylo asi o něčem jiném, že?

To se nedá srovnávat. Já jsem tady vždy pracoval s technicky slabšími hráči, které jsem musel vyhecovat. V Zenitu jsem si potom zvykl na ty geniální fotbalisty. Ať to byl Denisov, Keržakov nebo Aršavin, všechno reprezentanti. Chodil jsem na trénink a těšil jsem se, co oni zase předvedou. To byla radost se dívat. Takový Keržakov z jakékoliv pozice neminul bránu. Jestli kopal levou či pravou nohou, to mu bylo jedno. Jak jsem se vrátil z blázince, začal jsem chodit na českou ligu a zoufal si, že za poločas byla jedna dvě šance, někdy žádná. Se zkušeností z Ruska se tak nyní koukám na moje současné hráče těmato přísnýma očima. Kolikrát i nespravedlivě, protože bych to dřív tak nevnímal. Kvalita Zenitu se z toho pohledu třeba vůbec nedá srovnávat se Spartou.

Už jsme trochu naťukli vaši dřívější závislost na hazardních hrách, kvůli které jste se šel z vlastní vůle léčit. Nebojíte se, že vás stresové prostředí z trénování může do té závislosti zase dostat?

Samozřejmě, že se bojím a budu se bát do konce života. Jsem závislák, ale taky si uvědomuji, že jich na hřišti běhá takových osmdesát procent, kteří si to ovšem nepřiznají. Já už ale nemám žádnou potřebu a ani chuť.

Milan Vlček, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Národní liga

Filtr článků - Národní liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..