Rubriky:

Německo

Ve Stuttgartu vyroste stadión jen pro fotbal, atleti jsou proti

14. března 2008 11:16 - STUTTGART

Fotbalisté bundesligového VfB Stuttgart se dočkají arény určené jen pro fotbal. Městská rada totiž v pátek schválila komplexní přestavbu stávajícího stadiónu Gottlieba Daimlera, která přijde na 73,2 miliónu eur (asi 1,84 miliardy korun). Klub čeká už jen na udělení stavebního povolení, ale projekt se nelíbí německému atletickému svazu. Stadión totiž přijde o atletickou dráhu.

Práce by měly začít v roce 2009 a za dva roky by se mělo na přestavěném stadiónu hrát. Oba oblouky za brankami budou zbořeny a místo nich vyrostou mnohem strmější tribuny těsně za hřištěm. Pod jednou z nich přibudou prostory pro 2000 návštěvníků, hřiště se posune metr a půl pod zem. Architekty čeká největší oříšek na střeše, jejíž konstrukce je pro Stuttgart charakteristická a měla by být zachována.

Rekonstrukce se ale nelíbí německému atletickému svazu, protože tím ztratí stadión pro vrcholné atletické podniky. V roce 1993 se na čerstvě zrekonstruovaném Daimlerově stadiónu konalo atletické mistrovství světa, v posledních třech letech navíc hostil Světové atletické finále. Stadión měl atletickou dráhu už od svého vzniku v roce 1933, po němž nesl až do konce druhé světové války jméno Adolfa Hitlera, a udržel si ji i po řadě rekonstrukcí.

Nejzásadnější rekonstrukci sponzorovala Mercedes-Benz

Ve Stuttgartu panuje v posledních letech nezvyklý stavební ruch. Nejzásadnější rekonstrukci na začátku 90. let zčásti sponzorovala nedaleká automobilka Mercedes-Benz, v roce 2005 se upravovala jedna z tribun. Blížící se rekonstrukce by měla vyřešit především neútulnost a rozlehlost stadiónu, kapacita se příliš nezmění. Od roku 2011 by se na zápasy Stuttgartu mohlo vejít 56 400 diváků, tedy jen o 500 více než v současnosti.

Třetinu nákladů pokryje sám klub s pomocí sponzorů, o zbytek se postará město a vlastník stadiónu, nově založená společnost Neckerpark, v níž bude mít podíl město i klub. Neckerpark bude stadión pronajímat VfB, ale zároveň převezme třicetimiliónový dluh z rekonstrukcí z devadesátých let.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Německo

Filtr článků - Německo


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..