Norimberk sestupuje z německé ligy, Fenin vstřelil dvě branky

NORIMBERK

Fotbalisté Norimberku s triem českých hráčů brankářem Jaromírem Blažkem, záložníkem Tomášem Galáskem a útočníkem Janem Kollerem sestoupil z německé Bundesligy. Rozhodla o tom sobotní porážka 0:2 s Schalke v posledním 34. kole. Martin Fenin naopak protrhl střelecké trápení a pomohl dvěma góly k výhře Frankfurtu nad Duisburgem 4:2. Mistrovský Bayern zakončil ligu vítězstvím 4:1 nad Herthou.

Třemi brankami se blýsknul nejlepší střelec soutěže Luca Toni a zaznamenal 29. branku v sezóně. Brankář Oliver Kahn se rozloučil s kariérou čistým kontem. Ikona mnichovského klubu, v němž Kahn působí od roku 1994, si tak nesplnila přání vsítit v posledním duelu své dvacetileté kariéry branku. Za hosty nastoupil brankář Jaroslav Drobný i záložník Rudolf Skácel, jenž vypomáhal na levé straně obrany.

Mužstvo Norimberku včetně českých reprezentantů Tomáše Galáska a Jana Kollera v základní sestavě prohrálo v domácím prostředí se Schalke 04 dvěma góly Bordona. V konečném pořadí obsadil Norimberk šestnáctou pozici a sestoupil z nejvyšší soutěže.

O mnoho lépe zakončil premiérové zahraniční angažmá Martin Fenin z Frankfurtu. Nejprve zvýšil jednadvacetiletý útočník v 15. minutě na 2:0 a sedm minut před koncem poločasu vsítil třetí gól svého týmu. Frankfurt tak poskočil na konečné deváté místo.

O setrvání v soutěži bojoval na hřišti loňského mistra ze Stuttgartu tým Bielefeldu a souboj na dálku vyhrál.  K poslednímu utkání v sestavě hostů nastoupil ex-olomoucký obránce Petr Gabriel a mohl se radovat z remízy 2:2. Za Stuttgart bude od příští sezóny hrát Jan Šimák, jenž přestoupil z Jeny.

Souboj Jiřího Štajnera z Hannoveru s Michalem Papadopulosem, jemuž v Chotěbuzi končí smlouva, vyhrál první jmenovaný. Jednatřicetiletý forvard zvyšoval na konci prvního poločasu na 2:0. Utkání domácí celek vyhrál 4:0.

Hamburk s Davidem Jarolímem vybojoval účast v Poháru UEFA, když  deklasoval v domácím prostředí Karlsruher 7:0 a poskočil na čtvrtou pozici. Hattrickem zazářil Jose Paolo Guerrero. Naopak až na sedmou příčku klesl Leverkusen, který ve šlágru kola prohrál doma 0:1 s Werderem Brémy a o účast v evropských soutěžích přišel.

Německo - 34. kolo:
Bayern Mnichov - Hertha Berlín 4:1 (3., 27., a 61. Toni, 33. Ribéry - 84. Domovčijski), Bochum - Rostock 1:2 (36. Mavraj - 40. Kern, 77. Bartels), Dortmund - Wolfsburg 2:4 (25. a 68. Frei - 3. Riether, 6. Marcelinho, 63. Schäfer, 76. Grafite), Frankfurt - Duisburg 4:2 (17. a 37. Fenin, 13. Amanatidis, 77. Heller - 59. Niculescu, 86. Daum), Hamburk - Karlsruhe 7:0 (34., 43. a 49. Guerrero, 78. a 89. Olič, 23. Van der Vaart z pen., 57. Trochowski), Hannover - Chotěbuz 4:0 (24. Bruggink, 45. Štajner, 59. Bergantin, 90. Balitsch), Leverkusen - Brémy 0:1 (80. Rosenberg), Norimberk - Schalke 0:2 (20. a 61. Bordon), Stuttgart - Bielefeld 2:2 (75. Gomez z pen., 85. Fischer - 10. Tesche, 87. Eigler).