Rubriky:

Německo

Bundesligový Dortmund vyhlásil válku vuvuzelám. Na stadiónu je nechce

17. června 2010 07:51 - BERLÍN

Vedení fotbalového klubu Borussia Dortmund zakázalo užívání hlučných jihoafrických trumpet vuvuzel na svém stadiónu. Šéfové bundesligového klubu chtějí zabránit tomu, aby ryčné vuvuzely přehlušily tradiční fandění a otrávily fanoušky.

 

Daniel Munoz, Reuters

"Tyhle věci na našem stadiónu nechceme, prostě tu nebudou," řekl podle agentury SID ředitel klubu Hans-Joachim Watzke. "Jejich zvuk je únavný a přehlušil by veškeré fandění."

S rozhodnutím souhlasí Mark Blumberg, který se v Borussii stará o fanoušky. "Vždy jsme v Dortmundu měli skvělé chorály. Bzučení včel není nic pro lidi," utrousil.

Charakteristické vuvuzely se poprvé světu předvedly v celé své kráse před rokem při Poháru FIFA v Jihoafrické republice, což byla generálka na letošní mistrovství světa. Okamžitě se staly terčem mohutné kritiky nejen fotbalistů, ale také televizních společností. Navzdory stížnostem, které se množí i během probíhajícího šampionátu, zakázány nebyly.

"Lidé vuvuzely milují, nikdy je nezakážeme," vzkázal fanouškům na celé planetě mluvčí organizačního výboru MS Richie Mkhonda. A šéf FIFA Sepp Blatter jej na Twitteru doplnil a tázal se: "Chtěli byste, abychom vám zakazovali vaše tradiční způsoby fandění?"

Německo je na starém kontinentu lídrem v prodeji vuvuzel, velmi dobře se prodávají i v Česku. Dva tuzemské obchody, které vuvuzely nabízejí, si na nezájem kupujících rozhodně stěžovat nemohou. "V celé Evropě je o vuvuzely obrovský zájem, Češi nejsou žádnou výjimkou," řekl Sport.cz Tomáš Zeman z prodejny army-shop.cz, která vuvuzely nabízí.

Fotbalový svaz se zatím "vuvuzlem" nezabýval, ale možná vzhledem k rostoucímu počtu trubek v rukou českých fanoušků bude muset. "Patří k fotbalu v Africe, my na ně nejsme zvyklí. Pokud by se tyto trumpety objevily i na našich stadionech, asi by musel svaz klubům a pořadatelům zápasů vydat pokyn, zda používání vuvuzel na našich stadionech je možné, nebo není,“ přemítal nedávno v rozhovoru pro Sport.cz šéf svazového oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Německo

Filtr článků - Německo


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..