Hlavní obsah

Sport by se mohl dočkat dalších kompenzací za koronavirus

Kluby z profesionálních ligových soutěží a pořadatelé zrušených sportovních akcí by si mohli rozdělit půl miliardy korun jako kompenzaci za ztráty způsobené koronavirovou krizí. Vyplývá to z návrhu programu COVID-SPORT II, který dnes bude projednávat vláda. Ten navazuje na program COVID-SPORT vyhlášený a organizovaný Národní sportovní agenturou (NSA), který byl určen pro neziskové sportovní organizace.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Zleva Jakub Pokorný z Ostravy a Petar Musa ze Slavie. Ilustrační foto.

Článek

Tentokrát je zaměřený na podnikatele působící ve sportu, takže ho předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu. NSA v čele s předsedou Milanem Hniličkou se na něm podílela a je spolupředkladatelem.

Sportovní dění v Česku je více či méně omezené od 10. března a návrat k normálnímu stavu včetně většího množství diváků je v nedohlednu. Kluby mají kvůli omezené až nulové kapacitě hledišť nižší příjmy, ale hygienická opatření a v případě fotbalu i pravidelné testování jim přináší zvýšené náklady. Překladatelé na základě prognóz očekávají, že omezení před koncem tohoto roku neskončí. Aktuálně jsou ode dneška na dva týdny zastavené veškeré sportovní soutěže včetně těch profesionálních.

Dotace by měla umožnit klubům i pořadatelům překlenout obtížné období. "Umožní zachovat životaschopný stav těchto společností tím, že umožní kofinancovat náklady, které souvisí se zrušenými sportovními akcemi a současně umožní přípravu a konání pravidelných sportovních soutěží," uvedli předkladatelé.

O kompenzace mohou žádat kluby z deseti profesionálních soutěží, které určila NSA. Jedná se o první a druhou fotbalovou ligu, extraligu a první ligu ledního hokeje a nejvyšší soutěže v basketbale, volejbale a házené. Maximální výše dotace je určená podle analýzy ekonomické náročnosti sportu a pohybuje se od 750 000 korun na klub pro volejbal a házenou po 12,5 milionu korun pro prvoligové fotbalové a extraligové hokejové kluby.

Kluby dostanou peníze předem na základě kvalifikovaného odhadu, jaký ekonomický dopad na ně budou mít vládní omezení od března do konce tohoto roku ve srovnání s poslední řádně odehranou sezonou.

O kompenzace mohou žádat také komerční pořadatelé sportovních akcí určených pro sportovce z více než dvou klubů nebo širokou veřejnost. Dotace bude určena na uhrazení marně vynaložených nákladů v letech 2019 a 2020 souvisejících s akcemi, které se měly konat od 12. března do 31. července letošního roku. S kompenzacemi pro akce, které musely být kvůli vládním opatřením zrušeny nyní na podzim, návrh tohoto programu nepočítá.

Pokud vláda návrh schválí, žádosti bude přijímat a hodnotit Národní sportovní agentura. Dotace následně vyplatí ministerstvo průmyslu.

Reklama