Gebre Selassieho přinesl Ježíšek, na Štědrý den se baví u pohádek s Werichem

25. prosince 2011 12:02 - PRAHA

Na Štědrý den oslavil Theodor Gebre Selassie pětadvacáté narozeniny. Dřív měl pocit, že ho datum narození připravilo o spoustu dárků, dnes se usmívá, že ho nepřinesl čáp, ale Ježíšek. A končící rok mu dárků přinesl hodně, hlavně těch fotbalových. Stal se prvním českým reprezentantem tmavé pleti a oporou týmu, který postoupil na mistrovství Evropy. Nenosí ale nos nahoru, naopak je velmi příjemným a vtipným společníkem.

 

Petr Hloušek, Právo

Tatínek pochází z Etiopie, maminka je Moravanka. Slavíte doma klasické Vánoce?

Jasně, jako v každé české rodině. Zdobíme stromeček, svátky u nás mají atmosféru se vším, co k nim patří, včetně cukroví.

Zpíváte i koledy?

No... Hlavně maminka se snaží. My s tátou toho moc nenazpíváme.

Co kapr s bramborovým salátem?

Samozřejmě! Jen rybí polévka se u nás nejí. Nikomu v rodině moc nechutná.

Těšíte na atmosféru Vánoc?

Moc. V posledních letech o to víc, že jsem vlastně celý rok pryč z domova. Rodiče žijí ve Velkém Meziříčí, já teď v Liberci. Pro mě to je vlastně jediné období, kdy můžu být v klidu s rodinou. Vidím se i se sestrou Annou, která studuje v Olomouci vysokou školu a hraje za Zoru interligu házenkářek, takže je také pořád pryč.

Stihnete se dívat i na pohádky?

Ty mám dodnes rád. Když to tak vezmu, vlastně na Štědrý den jen sedím u televize.

Kterou máte nejraději?

Všechny, v nichž hraje Jan Werich. U pohádek se báječně bavím. Spoustu jich znám nazpaměť, ale můžu je vidět pořád. Navíc si báječně odpočinu.

Při čem si ještě odpočinete?

V Liberci a okolí je hezká příroda, tu mám rád. Volna ale moc není, takže kolikrát se místo výletu jen tak natáhnu. Pokud to jde, chodím do kina. Moc se mi líbí film Pulp Fiction, ten už jsem viděl několikrát. V poslední době mě zaujal film Drive. Ale nejvíc času se snažím trávit s přítelkyní Leonou. Už spolu chodíme dlouho.

Což takhle svatba, Theo?

To je z jedné pohádky... Kdepak, to zatím neřešíme.

Theodor Gebre Selassie uniká kapitánovi Černé Hory Vučiničovi.Theodor Gebre Selassie uniká kapitánovi Černé Hory Vučiničovi.foto: Právo/Petr Hloušek

  

Co vám říkají třeba knedlíky nebo česká muzika?

Jedničkou je řízek s bramborovým salátem, na Štědrý den samozřejmě smažený kapr. Jinak asi nezapřu tátovy kořeny. Knedlíky nemusím a rýži také ne. Pivo si dám jen občas. A co se týká muziky, českou neposlouchám, spíš tu černošskou. Mám ji v genech.

Nosil jste někdy afro účes?

Jako dorostenec ano, ale tenhle krátký je mnohem praktičtější.

Vy vlastně nemůžete slavit ani svátek, protože Theodor v českém kalendáři není...

Ale je tam 23. října Teodor, tak to beru i jako svůj svátek.

Kdy jste byl naposledy v tatínkově rodné Etiopii?

Když mi byly asi dva roky. Od té doby ne.

Vy tam nemáte žádné příbuzné?

Táta tam má bratra a sestru, kteří už mají rodiny. Bylo by fajn se za nimi podívat, ale je to složité a hlavně finančně náročné. Oni k nám také nejezdí, kontakty jsou minimální.

Nenapadlo vás někdy, že byste hrál fotbal za Etiopii?

To ani náhodou. Etiopský fotbal není nic moc.

Jak se cítíte jako první hráč tmavé pleti v české reprezentaci?

Kluci mě berou skvěle, to bylo i ve všech klubech, kterými jsem prošel. Vždycky musí být někdo první, tak já jsem první v tomhle. Občas na mě někde bučí, s tím se ale srovnám. Zajímavé je, že mimo fotbal jsem s barvou pleti nikdy neměl problém, naopak třeba ve škole jsem byl hodně oblíbený. Hlupáky neřeším, já jsem tady doma a chci hrát za českou reprezentaci.

Karel Felt, Právo

  Sparta - Plzeň dnes 18:00
20210512T18:00:00+0200
Sparta vs. Plzeň
Sparta vs. Plzeň
Sparta
Plzeň

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..