Plzeň - Sparta 0:0Úzkostlivá snaha neudělat chybu ve šlágru kola dominovala, takže v Plzni gól nepadl

Plzeň

Bezgólovou remízou skončil ostře sledovaný šlágr pátého ligového dějství. Partie mezi první Plzní a druhou Spartou totiž přinesla jen minimum opravdových šancí, neboť oba celky si dávaly až úzkostlivý pozor, aby neudělaly chybu a neinkasovaly. I po dělbě bodů ale zůstávají na špici tabulky, i když soupeři - a Liberec zejména - se jim přiblížili na dohled.

Plzeňský útočník Tomáš Wágner (vlevo) a Bořek Dočkal ze Sparty Praha v hlavičkovém souboji.

Jasně že Sparta začala hodně opatrně, pochopitelně čekala, s čím domácí přijdou a jak do zápasu vyrukují. Plzeňská aktivita se dala očekávat, neboť trenér Vrba narušil obvyklou rotaci a do středové řady postavil tentokrát vedle Horvátha nejen běhavého Daridu, ale i Hořavu.

Prvních pětadvacet minut se podle očekávaného scénáře skutečně neslo. Vrbův tým byl důraznější, pohyblivější, lépe kombinoval a i za míči šel důsledněji, takže si zákonitě vytvořil územní převahu. Dokonce už po pěti minutách se do první velké šance prodral, ale Petrželovu střelu stačil v poslední chvíli přece jen Holek zblokovat.

Sparťanské probouzení

I Pražanům hrajícím v hodně hlubokém obranném bloku se ale docela záhy příležitost nabídla. Po ojedinělém rychlém výpadu a hlavně chytré zadovce Hušbauera se totiž objevil před Kozáčikem Kadlec, jenže pálil okamžitě a bránu netrefil.

Až po pětadvaceti minutách se Sparta, v jejíž sestavě se objevil Dočkal jako první ze tří narychlo nakoupených akvizic, začala osmělovat a postupně dostávat do zápasu. Vysunula totiž obrannou linii a začala s napadáním plzeňských hráčů už na jejich polovině, čímž narušovala plzeňskou kombinaci, takže sama přebírala iniciativu a vynucovala si územní převahu. U ostřelování Kozáčikovy brány zpoza šestnáctky však přitom zůstalo.

Domácím se ovšem za této konstelace otvíralo víc volných prostorů, takže mohli zkoušet rychlé protiútoky. Jeden z nich se jim v 34. minutě skutečně vydařil, ovšem ani Darida se mezi tyče netrefil.

Krejčí Limberského nabídku odmítl

Po změně stran už se hrála vyrovnaná partie, které ovšem chybělo na obou stranách víc přesnosti, nápadů a invence. I proto šance nepřicházely a zůstávalo jen u nesmělých náznaků.

Až po hodině musela zaúřadovat chybující plzeňská defenzíva. Krejčí totiž dostal od Limberského doslova ideální přehrávku do běhu a volného prostoru, jenže nabídkou pohrdl, neboť jeho střela nemohla Kozáčika ohrozit.

Plzeňské snažení vyústilo jen v dalekonosný pokus Horvátha míjející o metr tyč, slabou ránu Hořavy poté, co prodral sparťanskou obranou a několik závarů ve sparťanské šestnáctce, jež se zrodily po standardních situacích.

Gólovou šanci si však domácí nepřipravili, takže šlágr kola skončil spravedlivou remízou.

5. kolo fotbalové Gambrinus ligy:
Viktoria Plzeň - Sparta Praha 0:0
Rozhodčí: Příhoda - T. Kovařík, Blažej. ŽK: Wágner, Hořava - Costa, Hušbauer. Diváci: 11 360.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida (87.Tecl), Horváth - Petržela (72. Rajtoral), Hořava, Kovařík - Wágner (61. Ďuriš). Trenér: Vrba.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Dočkal (70. Přikryl), Hušbauer, Vácha, Krejčí (88. Vacek) - Lafata (82. Bednář) - Kadlec. Trenér: Lavička.