Sparta zásluhou dvou exslávistů ovládla derby, Teplice rozstřílely Bohemians

škv, jisSport.cz

Fotbalisté Sparty ovládli jubilejní 280. pražské derby, když domácí Slavii porazili v rámci 10. kola Gambrinus ligy 2:0. Oba góly nesou podpisy hráčů, kteří v minulosti prošli Slavií - skóre po hodině hry otevřel Lukáš Vácha, v nastavení se pak na druhé trefě podílel Bořek Dočkal, jehož střelu tečoval do vlastní sítě obránce sešívaných Bortel. Ve vítězném tažení pokračují Teplice, žlutomodří doma porazili klokany vysoko 5:1 a nadále jsou v závěsu za vedoucím tandemem Sparta - Plzeň.

Hráči Sparty Bořek Dočkal, Lukáš Vácha a David Lafata (zleva) oslavují první gól během derby na Slavii

Slávisté přečkali počáteční nápor svého úhlavního rivala a ve zbytku prvního poločasu poté byli nebezpečnějším týmem. Otevřít skóre mohl útočník Škutka, ani v jedné ze svých dvou šancí ale gólmana Vaclíka nepřekonal.

Po hodině hry měla Sparta k dispozici přímý volný kop ze zhruba dvaceti metrů, kterému předcházel sporný zákrok Gecova na Vacka. K míči se postavil Lukáš Vácha a parádní ranou přes zeď poslal míč do Rakovanovy branky. Sešívaní se sice ještě snažili odpovědět, v jubilejním 280. pražském derby však alespoň na bod nedosáhli.

I proto, že v závěru museli dohrávat bez svého kapitána Kisela, který po dvou žlutých kartách zamířil v 90. minutě předčasně do šaten. V páté minutě nastavení navíc uzavřel na konečných 2:0 pro hosty Dočkal, jehož střelu si do vlastní branky srazil obránce domácích Bortel. Sparta si tak upevnila vedení v tabulce, na druhou Plzeň má náskok čtyř bodů. Slavia zůstává předposlední.

Teplice deklasovaly Bohemians

Teplice deklasovaly Bohemians 5:1 a se staly prvním týmem soutěže, který po deseti odehraných zápasech vstřelil 30 gólů. Jen z posledních třech utkání vytěžili svěřenci kouče Ščasného 12 branek a v tabulce si upevnili třetí příčku. Druhá Plzeň má před Severočechy jen těsný náskok jednoho bodu.

V duelu s Bohemians otevřel jako první skóre v 15. minutě stoper Josef Kaufman, Pražané sice o deset minut později zásluhou Štochla vyrovnali, ale více toho na Stínadlech nepředvedli. Po půl hodině dal svůj premiérový gól v české lize nigerijský forvard Salami, po změně stran se ještě prosadili Ljevakovič, z penalty Mahmutovič a Táborský. Teplice doma ještě neztratily ani bod a bosenský útočník Aidin Mahmutovič je s deseti góly nejlepším střelcem soutěže.

Znojmo slaví první výhru v sezóně

Nováček ze Znojma v sobotu dosáhl na první ligovou výhru v této sezóně. V brněnském azylu si svěřenci kouče Kalvody vyšlápli na Mladou Boleslav, kterou zdolali 2:0. V prvním poločase přiblížil Znojmo ke tříbodovému zisku Vašíček, dvě minuty před koncem upravil skóre Hrošovský. Moravané, kteří připravili Boleslavi druhou porážku v sezóně, ovšem zůstali na poslední příčce.

Fotbalisté Slovácka a Ostravy se rozešli smírným výsledkem 2:2. Domácí sice v nástupu do druhé půle dvěma slepenými góly Ladislava Volešáka a Václava Ondřejky otočili nepříznivý stav a odpověděli na úvodní trefu ostravského Marka Šichora.

O dělbu bodů se však postaral Vojtěch Engelmann, který deset minut před koncem dorazil do brány míč po neproměněné penaltě Antonína Fantiše. Slovácko navíc závěrečnou desetiminutovku dohrávalo bez vyloučeného Volešáka a počtvrté v řadě na vlastním stadiónu nepoznalo chuť vítězství.

V derby se radovala Olomouc

Moravské derby mezi Olomoucí a Brnem vyznělo jasně pro domácí Sigmu. Hanáci zvítězili v lize potřetí za sebou, když o výsledku rozhodli ve druhém poločase, kdy se střelecky prosadili Michal Ordoš s Adamem Varadim. Olomoucký dlouhán přitom předtím neproměnil pokutový kop.

Teplice - Bohemians 5:1on-line
Branky: 15. Kaufman, 32. Salami, 54. Ljevakovič, 72. z pen. Mahmutovič, 80. Táborský - 25. M. Štochl.
Znojmo - Ml. Boleslav 2:0on-line
Branky: 24. Vašíček, 88. Hrošovský.
Slovácko - Ostrava 2:2on-line
Branky: 48. Volešák, 54. Ondřejka - 35. Šichor, 82. Engelmann. ČK: 79. Volešák.
Slavia - Sparta 0:2on-line
Branky: 62. Vácha, 90.+5. vlastní Bortel.ČK: 90. Kisel (Slavia).