Plzeň - Příbram 2:0Vrba se s ligou rozloučil vítězstvím, které zařídil Horváth

21. Horváth 1 : 0
30. Petržela 2 : 0

Plzeň

Vítězná byla ligová derniéra Pavla Vrby na lavičce Plzně, která v neděli večer porazila Příbram a bude přezimovat na druhé příčce s pětibodovým mankem na vedoucí Spartu. Při jarním nahánění letenského soka však už nebude devětačtyřicetiletý kouč, jenž v polovině prosince odejde k reprezentaci.

Pavel Horváth z Plzně se raduje z gólu proti Příbrami.

Začátku předcházelo loučení s Pavlem Vrbou. Pro devětačtyřicetiletého kouče bude tečkou za působením na západě Čech duel s CSKA Moskva 10. prosince, jenže striktní nařízení Ligy mistrů neumožňují žádné loučení. Kotel nejvěrnějších fanoušků hromově skandoval trenérovo jméno, když Vrba z rukou majitele klubu Tomáše Paclíka přebíral kytici a plzeňský dres. S bossem Západočechů se objal, stejně jako s kapitánem Pavlem Horváthem, následně se všem čtyřem tribunám poklonil.

Domácí pak během prvního poločasu dominovali, Příbram pro ně nebyla soupeřem. Domácí drželi míč, dobře kombinovali zejména ve středu pole. Někdy však Západočeši situace v blízkosti pokutového území soupeře řešili až příliš komplikovaně, i proto se do vyložených šancí dostávali v prvních dvaceti minutách sporadicky. A když už se Rajtoral z pravé strany protáhl do pokutového území, jeho střela šla o milimetry mimo. Technický pokus Horvátha z pravé strany Hruška dokázal s vypětím sil zlikvidovat.

Horváth se trefil hlavou

Klid domácím borcům přineslo až netradiční zakončení špílmachra Pavla Horvátha. Po centr Čišovského od půlící čáry totiž kapitán Plzně zpoza pokutového území poslal míč do sítě hlavou - 1:0. Po půlhodině pak z hloubi pole poslal vysoký míč za příbramskou obranu, kam si naběhl Petržela a z úhlu propálil Hrušku - 2:0.

Domácí do poločasu kontrolovali hru, měli soustavný tlak, ale navýšit náskok nedokázali. Hosté zahrozili jen Řezníčkem, ale jeho dlouhý brejk po chybě domácích ve středu pole dokázal zastavit vracející se Procházka, střelu z třiceti metrů zkrotil Kozáčik.

Hned po obrátce se hosté dostali k největší šanci, když z přímého kopu těsně zpoza velkého vápna Pilík jen o pár centimetrů minul branku Kozáčika. Následně už byl duel znovu v moci Západočechů. Jenže domácí příliš otáleli s řešením situací v blízkosti Hruškovy branky, a tak hosté bez problémů drželi lichotivé dvoubrankové manko.

Hosté se snažili hru oživit střídáním, jenže k naději na zdramatizování duelu se nedostali. Naopak mohli inkasovat po střelách Hořavy a Horvátha, nicméně příbramští zadáci dokázali střely zablokovat stejně jako pokus Kovaříka po zpětně přihrávce Petržely.

Středočeši v posledních pěti minutách vrhli všechny síly do útoku, v největší příležitosti však Zápotočného vychytal Kozáčik, a tak Plzeň shrábla tři body a bude přezimovat druhá s pětibodovým odstupem na vedoucí Spartu.

16. kolo první fotbalové ligy:
Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 2:0 (2:0)
Branky: 21. Horváth, 30. Petržela. Rozhodčí: Lerch - Jiřík, Černý. ŽK: T. Pilík (Příbram). Diváci: 9510.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela, Kolář (85. Bakoš), Ďuriš (62. Kovařík) - Tecl (72. Wágner). Trenér: Vrba.
Příbram: Hruška - Zápotočný, Hájovský, Mišůn, Pleško - Danoski (71. Krameš), Tarczal (80. Švancara), Krbeček, T. Pilík - Stratil (57. Mašán), Řezníček. Trenér: Čuhel.