Liberec vyhrál na Letné, sparťanské plány nabořeny

Jarní část fotbalové ligy odstartovala. Ve šlágru 17. kola přivítala mistrovská Sparta lídra tabulky z Liberce. Proklamovaná jarní stíhací jízda domácím nevyšla, Liberec na Letné zvítězil 2:1. Hosty poslal do vedení z ojedinělého brejku Dort, ještě do půle vyrovnal Švýcar Lustrinelli. O tříbodovém zisku pro vedoucí tým soutěže rozhodl gól Holendy z 69. minuty.

Sparta prošla přes zimu značnou obměnou, z Anglie se vrátil Tomáš Řepka, ze švýcarského Thunu přišel útočník Mauro Lustrinelli. Obě posily nastoupily v základní sestavě, kde nechybělo ani trio slovenských nováčků - Michal Hanek, Radoslav Zabavník a Tomáš Koňa.

Před slušnou návštěvou změřili síly i dva kamarádi. Trenér Sparty Stanislav Griga do loňské sezóny působil v Liberci a jak přiznal na tiskové konferenci před startem ligy, se současným koučem Severočechů Lavičkou jej pojí přátelské vazby.

První šanci měl hostující Koštál, jehož hlavička po rohu skončila jen těsně vedle sparťanské branky, za Spartu odpověděl v 5. minutě Karol Kisel. Střela bývalé opoře Slovanu ale nesedla ideálně a brankář Liberce Marek Čech ji bez problémů chytil.

Lustrinelli potvrdil střelecký instinkt

Sparta měla převahu a zatlačila soupeře před jeho branku. Po čtvrt hodině hořelo po rohu Poláčka, vzápětí plachtící Zdeněk Pospěch hlavou jen těsně minul. Liberec ale dokázal, že není v čele tabulky náhodou.

Po chybě Haneka se nenechal odstavit Filip Dort a podél bezbranného Blažka poslal v 28. minutě Liberec do vedení. V souboji Haneka s Dortem se oba hráči několikrát dotkli míče rukou, rozhodčí ale hru nepřerušil.

Převaha Sparty přinesla ovoce v poslední minutě první půle. Rozhodčí Šedivý ponechal citlivě výhodu po faulu na Maura Lustrinelliho, kterého vzápětí Zdeněk Pospěch našel přesnou hlavičkou a posila ze švýcarského Thunu se trefila hned v prvním soutěžním utkání za Spartu.

Smolaře Haneka Griga stáhl

Po změně stran mohl znovu poslat Liberec do vedení Dort, z brejku ale nepřesprintoval Kadlece a Blažek míč včas chytil. Zaplněnou Letnou umlčel v 69. minutě střídající Jan Holenda, jehož střelu z hranice pokutového území tečoval při prvním gólu chybující Hanek. Slovenský reprezentant neprožil úspěšný debut v novém působišti, chvíli po druhém gólu Liberce jej trenér Griga vystřídal Kolář.

Vyrovnat mohl znovu Lustrinelli, po rychlé akci jeho tutovku zmařil včasným vyběhnutím brankář Čech. Spartě nepomohl ani příchod dalšího útočníka Doška, Liberec cennou výhru udržel i po střele Kisela a skvělém zákroku Čecha.

O tom, jak mohou být výsledky přípravy zkreslující, svědčil i šlágr 17. kola. Liberec v přípravě vyhrál ze sedmi pokusů jen jedinkrát, Sparta naopak v devíti utkáních nenašla ani jednou přemožitele. V ligovém zápase ale byl spokojenější Liberec, který na Spartě zvítězil 2:1. Severočechům k výhře stačily dvě střely na branku. Spartě proklamovaný start stíhací jízdy nevyšel a její plány jsou hned v úvodu jara nabořeny.

Sparta Praha - Slovan Liberec 1:2 (1:1)
Branky: 45. Lustrinelli - 29. Dort, 69. Holenda. Rozhodčí: Šedivý - Goňa, Chytil. ŽK: Kóňa, Kolář - Papoušek, Zápotočný, Hodúr, Abrahám. Diváci: 14 676.
Sparta: Blažek - Zabavník, Hanek (74. Kolář), Řepka, Kadlec - Kisel, Kóňa, Poláček (81. Došek) - Zdeněk Pospěch, Lustrinelli, Matušovič (70. Slepička). Trenér: Griga.
Liberec: Čech - Matula, Zápotočný, Košťál, Janů - Papoušek (79. Hamouz), Hodúr, Abrahám, Pudil - Dort (83. Hochmeister), Zbyněk Pospěch (57. Holenda). Trenér: Lavička.