Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Fotbaloví rozhodčí si zvykají na nové hodnocení

20. února 2006 17:22 - PRAHA

Na nový systém hodnocení si od začátku jarní části sezony musejí zvyknout hlavní rozhodčí a asistenti v první a následně také v druhé fotbalové lize, ČFL, MSFL i divizích. Nový šéf komise rozhodčích Václav Krondl na doporučení auditu UEFA zrušil tradiční známkování od nejhorší jedničky po nejlepší desítku u hlavních a u asistentů od jedničky po šestku.

Místo toho Krondl zavedl jednotné hodnocení, kde mohou delegáti výkon hlavního arbitra, asistentů i čtvrtého rozhodčího posoudit na stupnici od pětky, která znamená velmi špatný výkon, až po vynikající hodnocení 9,0 - 10.

Hodnocení delegátů je rozděleno do sedmi kategorií: známka 5,0 - 5,9 značí velmi špatný výkon, 6,0 - 6,9 špatný výkon, 7,0 - 7,4 neuspokojivý výkon, 7,4 - 7,9 uspokojivý výkon, 8,0 - 8,4 dobrý výkon, 8,5 - 8,9 velmi dobrý výkon a konečně 9,0 - 10 vynikající výkon.

UEFA doporučuje

Delegáti do zápisu poté o utkání přiloží podrobné slovní hodnocení, do zprávy delegáta určené pro komisi pak právě výše zmíněné známkování. Po skončení každého utkání pak delegát s arbitry jejich výkon analyzuje a upozorní na chyby. Komise rozhodčích pak sudím nově navíc po skončení každého ligového kola rozešle e-maily s dalším podrobným hodnocením.

"Není to vynález nějakého Krondla, jen chceme používat hodnocení doporučené UEFA, které navíc akceptovala i FIFA. Stupnice platí v 90 procentech evropských zemí i pro mezinárodní utkání," řekl dnes ČTK Krondl, který se podílel na překladu doporučení UEFA pro použití v českých soutěžích.

Přehledenější hodnocení

"Výhodou tohoto hodnocení je podle mého názoru i větší přehlednost a jednoduchost," dodal Krondl, podle kterého v jarní části sezony zůstane zachována praxe se zveřejňováním známek pro rozhodčí.

Nové hodnocení znamená například to, že pokud rozhodčí udělá při utkání jednu zásadní chybu, kterou se myslí špatně posouzený pokutový kop, vyloučení či posouzení vstřelené branky, automaticky jeho známka klesne pod 7,5. Podle Krondla by se známky rozhodčích měly v průměru pohybovat nad hranicí 8,0.

Jára pískat nebude

Zásadní pochybení například v neděli předvedl Jaroslav Jára, který v utkání Jablonec - Slavia nevyloučil domácího brankáře Špita za hraní rukou mimo pokutové území. Od delegáta Karla Bohuňka dostal zatím nejnižší známku kola 7,0 - 7,4. "Komise rozhodčích zasedá 28. února a nechci předjímat, jak rozhodne. Jisté je ale to, že teď o víkendu pan Jára určitě obsazený nebude," uvedl Krondl.

ČTK

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..