Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Živě

Soud dal Lafatovi za pravdu. Smí si přijmy danit jako živnostník, stejně jako ostatní sportovci

13. července 2017 15:47 - Brno

Sportovní hantýrkou by se mohl okomentovat verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS) tak, že kanonýr fotbalové Sparty David Lafata opět skóroval. Soud totiž rozhodl v jeho prospěch ve sporu s finančním úřadem tak, že sportovci mohou danit své příjmy stejně jako živnostníci.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Lafata vystupující právě jako živnostník si odepsal z daní v letech 2011 až 2013 šedesátiprocentní paušál, což finanční úřad označil za chybu a vyměřil mu daňové penále. Berňák totiž profesionálního sportovce posoudil jako nezávislé povolání, kde lze odepisovat nejvýše čtyřicetiprocentní paušál.

Lafata se proti tomu odvolal k finančnímu ředitelství, které ale takový názor potvrdilo, stejně jako Krajský soud v Českých Budějovicích. Definitivně spor rozetnul až senát NSS v čele s Janou Brothánkovou. „NSS je toho názoru, že pokud je s ohledem na neujasněnost právní úpravy v zásadě možné vykonávat samostatnou činnost profesionálního sportovce dle zákona o daních z příjmů buďto jako živnostenské podnikání, nebo jako nezávislé povolání, nelze za daného právního stavu daňový subjekt nutit, aby zvolil ten způsob, který je vhodnější z hlediska fiskálních zájmů státu," konstatovali soudci.

„Pokud stěžovatel vykonával činnost profesionálního fotbalového hráče jako živnost na základě příslušného živnostenského oprávnění, příjmy z této činnosti představují příjmy ze živnosti podle zákona o daních z příjmů," dodali.

pko, Sport.cz, Právo

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2019-2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..