Brno - Slavia 1:0Zelenka zajistil Brnu vítězství nad Slavií

10. Zelenka 1 : 0

BRNO

Fotbalisté Brna porazili v zápase dvou rozdílných poločasů Slavii Praha 1:0, když jim vítězství zajistila branka útočníka Zelenky už z 10. minuty. V prvním poločase měli Brňané převahu a také další střelecké šance. Po změně stran převzala taktovku Slavia, která dohrávala posledních dvacet minut bez vyloučeného obránce Suchého.

Fotbalisté Brna

Brněnský trenér Mazura postavil poprvé do základní sestavy reprezentanta devatenáctky Střeštíka, v týmu Slavie se naopak premiérově po návratu z půlročního hostování z anglického Birminghamu a doléčení zranění objevil v letošní sezoně stoper Latka. Sázka na počáteční tlak domácím fotbalistům vyšla dokonale.

Poprvé Brno zahrozilo po šesti minutách, kdy po Poláchově trestném kopu hlavičkoval Trousil těsně vedle branky. O čtyři minuty později Wagner unikl na levé straně právě Latkovi, naservíroval míč od brankové čáry do ideální pozice nabíhajícímu Zelenkovi, a ten do Kozáčikova protipohybu vsítil jedinou branku zápasu.

I když se Slavia pokoušela eliminovat tlak soupeře snahou oplácet rovněž útočnou hrou, záměr jí dlouho nevycházel. Částečné nebezpečí domácím fotbalistům hrozilo pouze po útocích aktivního Šventa z levé strany, k zakončení se ale Pražané dostávali jen zřídka a brankáře Lejsala vážněji neohrozili.

Nápor Slávie uťal rozhodčí

Naopak aktivní Brno si vypracovalo další vyloženou šanci v 25. minutě. Důrazný Zelenka se dostal přes Suchého v blízkosti branky k míči, přihrál Wagnerovi, jenž ale akci zakončil střelou těsně vedle tyče. Teprve po půlhodině hry Slavia vyrovnala krok, těsně před odchodem do šaten se dostal dvakrát k zakončení Fořt. Při první střele se ukázkově položil do vzduchu, ránu ale pozorný Lejsal kryl. Vzápětí ztratil Střeštík míč, Fořt však po úniku z levé strany mířil nepřesně.

Hned po změně stran vsadila Slavia na ofenzivní pojetí hry. Ve 48. minutě po kontaktu s obráncem Trousilem upadl Latka. Rozhodčí Paták nejprve ukázal na značku pokutového kopu, po poradě s asistentem Zlámalem ale svůj výrok změnil a Latku potrestal žlutou kartou za simulování. Trenér Slavie Jarolím situaci nervově nevydržel a po protestech byl vykázán na tribunu.

Brňané se jen s obtížemi bránili tlaku soupeře, který jim dlouho nedovolil založit vážnější akci a hra domácího týmu se smrskla na pouhé odkopávání míčů. Ovšem nápor Slavie k vyrovnání nevedl. Teprve v závěrečných dvaceti minutách dopomohlo domácím k vydechnutí přísné vyloučení Suchého po druhé žluté kartě.

Obránce Slavie stíhal při úniku Wagnera, jenž zakopl a bez přičinění soupeře upadl. Přesto Suchý dostal druhou žlutou kartu v zápase. Hosté i v oslabení bojovali, měli i převahu a Brno jen s vypětím všech sil uhájilo těsné vítězství.

1. FC Brno - Slavia Praha 1:0 (1:0)
Branka: 10. Zelenka. Rozhodčí: Paták - Zlámal, Lhoták. ŽK: Gjorevski, Holek - Švec, Švento, Latka, Suchý. ČK: 70. Suchý (Slavia). Diváci: 6424.
Sestavy:
Brno: Lejsal - Siegl, Trousil (84. Mazuch), Pavlík, Gjorevski - Partyš (73. Besta), Holek, Polách, Střeštík - Wagner (90. Okleštěk), Zelenka. Trenér: Mazura.
Slavia: Kozáčik - Krajčík, Latka, Suchý, Hubáček - Švec, L. Jarolím, Hrdlička (79. Kratochvíl), Švento - Vlček (87. Aračič), Fořt (68. Táborský). Trenér: K. Jarolím.