Petržela: Především musím mladé hráče naučit vyhrávat

29. srpna 2006 09:24

Zklamaný víkendovou porážkou na hřišti pražské Slavie byl nový kouč fotbalistů Olomouce Vlastimil Petržela. Zkušený kouč si nicméně nedělal iluze a s vývojem utkání dopředu vnitřně počítal. "Nečekal jsem tu zázraky. Slavia je kvalitativně úplně jinde," říká zkušený trenér otevřeně v rozhovoru pro Právo.

Byl jste hodně překvapený výkonem svého týmu na Strahově a jeho porážkou?
Slavia nás svlékla donaha. To, co jsem viděl na tréninku, se tu potvrdilo. Přiznám se, že jsem vnitřně s porážkou počítal. Nečekal jsem tu zázraky. Slavia je kvalitativně úplně jinde. Navíc jsme brzy dostali gól ze standardky. Takové inkasovat nesmíme. Na mužstvu, které je dole, se taková branka projeví negativně. Po nešťastném druhém gólu to pak byla jen otázka, abychom jich nedostali pět... Čeká nás strašně moc práce. Mužstvo se bude těžko dávat dohromady na středeční pohárový zápas, ale já věřím, že se postupně zvedne.

Opravdu tomu věříte?
I když to na Slavii vypadalo špatně, věřím tomu. Od toho jsem tady. Chybějí nám hráči, ale když budeme dobře trénovat, určitě se zvedneme. Hlavně teď nesmíme bláznit.

Byl jste po prohře hodně zklamán?
To je logické, ale nemůžete chtít zázraky po dvou trénincích. Běhání bez míče není můj styl. Hodně pracujeme s balónem. Kluky to baví, to je důležitý předpoklad. Já se na ně za výkon na Slavii nezlobím. Spíš mi jich je líto. Nemohou za to. Zkušení hráči odešli a z těch mladých mnozí mají minimální zkušenosti, odehráli jeden nebo dva ligové zápasy. Navíc nám vypadli někteří obránci. Třeba Hubník, elegantní stoper, musel hrát na levém kraji obrany. Kvůli dopoledním střevním potížím vypadl ještě Onofrej, který patří k lepším hráčům.

Co se s tím dá v nejbližší době dělat?
Jak už jsem řekl, musíme hodně pracovat. Nebyl jsem tu při letní přípravě. Vím, že už na jaře trenér Uličný točil se sestavou. V létě zase hráli pětačtyřicet minut jedni a pak druzí. Musím hráče poznat a zjistit, kdo kde může hrát. Nemám z čeho vycházet, nezbývá mi, než vsadit na některé hráče a těm věřit... Především musím mladé hráče naučit vyhrávat, dostat do nich sebedůvěru. Je nutné, aby uvěřili tomu, že dokáží vyhrát. Máme v týmu šikovné kluky. Zvládnou to.

V čem konkrétně vás čeká nejvíc práce?
Úplně ve všem. Herní vytrvalost mužstvu totálně chybí. Je hezké, že hráči mohou běhat tři hodiny do kola, ale herní vytrvalost je základ. Když na ně při tréninku přitlačím, vypadají jak po tvrdé zimní přípravě. To všechno se pak projeví v utkání. Prohráváme osobní souboje, nemáme sílu. Chybí nám startovní rychlost, výbušnost... Nejvíc ale musíme zapracovat na psychice. Je třeba zastavit ten pád. Postupně bychom chtěli hrát třeba jako dnes Slavia. Momentálně na to nemáme. Ale nepanikaříme. Dejte nám čas a buďte k nám trpěliví.

Mužstvo je podle toho, co říkáte, v totálním rozkladu...
Psychicky určitě. Dál se o tom nechci bavit, protože to se všechno může dotýkat trenérů, kteří byli u mužstva přede mnou. To nechci.

Na tiskové konferenci po svém jmenování jste řekl, že do konce podzimu dostanete tým do poloviny tabulky a na jaře budete útočit na evropské poháry. Platí to ještě?
Platí, protože ve fotbale je možné všechno. Když jsem přišel do Petrohradu, byli jsme na tom také špatně, ale udělali jsme šňůru sedmi vítězných utkání a rázem bylo všechno jinak.

Nelitujete, že jste kývl na olomouckou nabídku?
Rozhodně nelituji. Pro mne to je výzva.

Prý jste obvolával některé české hráče v cizině. S jakým výsledkem?
Ano, především ty, které znám a sedí třeba i na tribuně. Někteří mě zklamali. Sedět na tribuně je pro ně finančně zajímavější, než hrát v Česku ligu. Nejvíc jich bylo v Petrohradu. Vedení by mi je uvolnilo i zadarmo, ale oni neměli zájem.

Může vám vedení Sigmy přivést nějaké posily?
Sigma není bohatá, i když teď získala nějaké peníze za Kováře, který za mnou přišel, abychom ho uvolnili. Vyhověli jsme mu. Potřebovali bychom alespoň jednoho dobrého útočníka, ale je velmi těžké u nás nějakého sehnat.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: