Rubriky:

Fotbal

Na kongresu UEFA Blatter podpořil Platiniho, Vengloš dostal řád

25. ledna 2007 19:55 - DÜSSELDORF

Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter na kongresu UEFA v Düsseldorfu znovu vyjádřil svou podporu Michelovi Platinimu. Učinil tak pouhý den před volbami nového prezidenta UEFA, v nichž se Platini postaví Lennartu Johanssonovi, dosavadnímu prvnímu muži evropského fotbalu.

Švéda jeho projev viditelně popudil a podle agentury Reuters roztržka zastínila program prvního dne, v němž se rozdělovaly řády za zásluhy. Mezi vyznamenanými byl i bývalý trenér československé reprezentace Jozef Vengloš.

Blatter ve svém projevu k delegátům z 52 členských zemí řekl, že by raději viděl zvolení jedenapadesátiletého Platiniho. "Nechci snižovat zásluhy Johanssona, ale mé sympatie má Platini. Nemám hlasovací právo, mám však právo říct svůj názor," řekl Blatter, který Johanssona před osmi lety porazil při volbách předsedy FIFA.

Johansson neskrýval své roztrpčení a Blatter si ho neudobřil, ani když vypočítal jeho zásluhy o evropský fotbal a o uspořádání mistrovství světa v roce 2006. "Mluví jednou tak a jednou tak. Nejdřív mě přemlouvá, abych znovu kandidoval, a pak přejde na druhou stranu. To je celý on, ale já touhle cestou jít nechci," zlobil se Švéd.

Zisk UEFA za poslední sezónu - přes 32 miliónů eur

Zároveň vyslovil obavy o budoucnost UEFA v případě, že v pátek vyhraje jeho francouzský sok. Platini si prý určitě nenechá Švéda Larse-Christera Olssona jako generálního sekretáře a UEFA se tak může dostat do organizačních potíží.

Zatím však s fungováním organizace převládá spokojenost a ekonomická zpráva to jen potvrdila. UEFA podle ní vykázala za sezónu 2005/06 příjmy ve výši více než 700 miliónů eur, což je asi 19 miliard korun. Většinu z nich sice hned rozdělila, ale přesto se může pochlubit ziskem, přesahujícím 32 miliónů eur, tedy 900 miliónů korun.

Na straně příjmů představuje největší položku finančně velmi úspěšná Liga mistrů, jejíž televizní práva vynesla 481 miliónů eur. Z nich bylo 436 miliónů rozděleno mezi 32 účastníků této lukrativní soutěže.

Dalších 116 milionů přinesli do pokladny unie sponzoři a UEFA už vydělává i na mistrovství Evropy, které se uskuteční v příštím roce v Rakousku a Švýcarsku. Už teď za něj dostala 45 milionů eur a celkově počítá s částkou 585 milionů. Z toho téměř polovinu získá za prodej televizních práv. Vlastní majetek UEFA měl k 30. červnu 2006 hodnotu 242 milionů eur.

Srovnání prosperity s předchozími lety je nesnadné. UEFA totiž vůbec poprvé oznámila výsledky hospodaření za sezonu nikoli za kalendářní rok.

Oceněný Vengloš

Slavnostní předehrou před páteční volbou bylo dnešní odměňování osobností, které se výrazně zasloužily o rozvoj fotbalu. Byl mezi nimi i bývalý trenér československé reprezentace Jozef Vengloš. Sedmdesátiletý Slovák byl mimo jiné asistentem Václava Ježka u týmu mistrů Evropy v roce 1976. Trénoval kluby i reprezentační týmy v mnoha zemích tří kontinentů. Od skončení trenérské kariéry pracuje jako člen technické skupiny FIFA. V Düsseldorfu převzal diamantový řád.

Stejné vyznamenání obdrželi Francouz Jean Appietto, Španěl Josep Lluis Vilaseca Guasch a in memoriam Ital Giacinto Facchetti. Ještě cennější rubínový řád pak dostali Rus Nikita Simonjan a Rakušan Hans Reitinger a posmrtně i legendární maďarský fotbalista Ferenc Puskás a polský trenér Kazimierz Górski.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

Premier League
Včera 17. kolo Crystal Palace - Watford Crystal Palace - Watford 2:1
Včera 17. kolo Huddersfield - Chelsea Huddersfield - Chelsea 1:3
Včera 17. kolo Burnley - Stoke Burnley - Stoke 1:0
dnes 20:45 Swansea - Manchester City Swansea - Manchester City
dnes 20:45 Newcastle - Everton Newcastle - Everton
dnes 20:45 Southampton - Leicester Southampton - Leicester
dnes 21:00 Manchester Utd. - Bournemouth Manchester Utd. - Bournemouth
dnes 21:00 West Ham - Arsenal West Ham - Arsenal
dnes 21:00 Liverpool - West Bromwich Liverpool - West Bromwich
dnes 21:00 Tottenham - Brighton Tottenham - Brighton
La Liga
11.12.2017 15. kolo Espaňol - Girona Espaňol - Girona 0:1
Bundesliga
Včera 16. kolo Mohuč - Dortmund Mohuč - Dortmund 0:2
Včera 16. kolo Hamburk - Frankfurt Hamburk - Frankfurt 1:2
Včera 16. kolo Freiburg - Mönchengladbach Freiburg - Mönchengladbach 1:0
Včera 16. kolo Wolfsburg - Lipsko Wolfsburg - Lipsko 1:1
dnes 18:30 Hoffenheim - Stuttgart Hoffenheim - Stuttgart
dnes 20:30 Bayern - Köln Bayern - Köln
dnes 20:30 Hertha - Hannover Hertha - Hannover
dnes 20:30 Leverkusen - Brémy Leverkusen - Brémy
dnes 20:30 Schalke - Augsburg Schalke - Augsburg
Serie A
11.12.2017 16. kolo Lazio Řím - FC Turín Lazio Řím - FC Turín 1:3
11.12.2017 16. kolo Janov - Atalanta Janov - Atalanta 1:2