Rubriky:

Fotbal

Ondrej Chovanec: Přetahování hráčů je prostituce

19. února 2007 12:36

Rozhořčen nad zákulisními praktikami mezi fotbalovými agenty je i další z jejich řad Ondrej Chovanec. V rozhovoru pro deník Právo odsuzuje především jednání Pavla Zíky, jehož spolupracovníci prý mimojiné pomlouvají svěřence ostatních nebo se je rovnou snaží přetáhnout k sobě.

S kritikou Pavla Zíky jste vystoupil jako první. Byla poslední kapkou kauza s přestupem vašeho hráče Lafaty do Austrie?

To, co se stalo, nemělo s etikou nic společného. Prostě se nám za každou cenu snažil nabourat do kšeftu. A není to jen náš problém, špatné zkušenosti s ním mají i ostatní.

Proč myslíte, že to dělá?

Aby tam byla gloriola, že velké přestupy dokáže dělat jen on. Ale to se mu nikdy nepodaří. Víc top transferů podle mě udělal Paska.

Pavel Zíka se nechal slyšet, že mu ostatní závidí...

Já mu rozhodně nezávidím. Má velice dobré hráče v čele s Petrem Čechem. Já mám zase svoje kluky, z nichž mnozí mají obrovský potenciál. Byl bych rád, aby si každý hleděl svého. Jenže kolega Zíka má tendenci nabourávat se do všeho. Když posílá hráčům, kteří nejsou jeho, esemeskou gratulace ke gólu, k postupu, je to vrchol.

Máte v tomhle směru ještě nějakou jinou zkušenost než s Lafatou?

Když měl odejít Tomáš Pešír do Iraklisu Soluň, dva dny jejich člověk volal do klubu, proč by toho hráče neměli koupit. Nakonec klub tak nahlodal, že od toho ustoupil. David Střihavka byl teď v lednu na testech ve Watfordu. Udělal tam velmi dobrý dojem, dokonce poslali Baníku konkrétní nabídku na přestup. Jenže pak chtěli jen hostování, což bylo pro Baník neakceptovatelné. Jsem přesvědčen, že tam někdo z Čech volal.

Co si myslíte o přetahování hráčů za peníze?

Je to neakceptovatelné. Když si takhle kupuju hráče, dělám z nich de facto prostitutky. Když to ten kluk přijme, je naivní. Protože agent, který to udělá, ty peníze dostane časem z hráče mnohonásobně zpátky.

Dal jste někdy hráči peníze za podpis smlouvy s vámi?

V životě ne! Raději jim vyjednám co nejlepší smlouvu, aby si peníze vydělali na hřišti.

Co vám vadí na Pavlu Zíkovi?

Když má nabídku pro hráče jiného agenta, volá přímo tomu fotbalistovi a ne jeho manažerovi. Přitom není problém zavolat a říct: mám tenhle klub pro tvého hráče. Vždyť dobrý přestup pomůže českému fotbalu.

Karel Felt, Jan Krůta, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Výsledkový mix: