Slavia vede ligu s plným počtem bodů

Fotbalisté Slavie mají i po třetím kole první ligy na svém kontě plný bodový zisk. V sobotu si tři body ze Zlínem po výhře 2:0 připsali i přesto, že nastoupili prakticky s rezervním týmem. Sparta, která v úvodním duelu kola uhrála v Příbrami jen bezbrankovou remízu, klesla na čtvrté místo. VÝSLEDKY 3. KOLA PRVNÍ FOTBALOVÉ LIGY

Liberecký Jan Nezmar (vpravo) v hlavičkovém souboji s Josefem Němcem z Plzně.

Trenér Beránek nechal před úterním soubojem ve třetím předkole Ligy mistrů ve Vigu odpočívat většinu hráčů základní sestavy a ligovou premiéru si v červenobílém dresu odbyla trojice hráčů. Po přestupu z Ostravy se v sestavě Slavie poprvé po zranění objevil Lukeš a vůbec poprvé v lize nastoupili Kratochvíl s brankářem Kozáčikem.

Změny byly na hře Slavie patrné. Akcím chyběla plynulost a přihrávkám přesnost, takže hostující obrana příliš práce neměla. Zlínští však oslabení soupeře jakoby snad ani nechtěli využít. Bránili v osmi hráčích a do útoku se pouštěli jen zřídka.

Trápení domácích po přestávce trvalo dalších deset minut. Potom však T. Došek unikl po levé straně, mezi trojici hostujících obránců si naběhl Dostálek a Doškovu přihrávku poslal přesně k tyči Baránkovy branky. Od té chvíle hráli domácí mnohem uvolněněji a rychle výhru pojistili. V 65. minutě střídají Piták našel na hranici vápna T. Doška jehož střelu sice stačil Baránek vyrazit, ale na dorážku Fořta již nestačil. Dvacetiletý Fořt, který přišel z Plzně, tak vstřelil první ligovou branku v barvách Slavie.

V závěru mohl přidat třetí gól střídající Kuka, ale sám před gólmanem mířil těsně vedle. Gólu se nedočkal ani v nastaveném čase, kdy orazítkoval tyč.

Slavia vs Zlín 2:0
Poločas: 0:0. Branka: 56. Dostálek, 65. Fořt. Rozhodčí: Šedivý - Kvašný, Hruška. Bez ŽK. Diváci: 2993.
Slavia:
Kozáčik - L. Došek, M. Zachariáš, Bejbl, Müller - Lukeš, Kratochvíl, Dostálek (63. Gedeon), Kalivoda (46. Piták) - T. Došek, Fořt (70. Kuka). Trenér: Beránek.
Zlín:
Baránek - Vidlička, Kolubský, Kroča, Hubáček (83. Bača) - Červenka (74. Chalupa), Lasota, Švach, Dobeš - Gomes, Muchka (60. Janíček). Trenér: Mareček.

Ostrava výhrou nad Synotem na druhé místo tabulky

Synot s osamoceným Kowalíkem na hrotu útoku sice začal aktivněji, ale ofenzivní ladění mu vydrželo pouze necelých deset minut. Pohyblivější fotbalisté Baníku ve vedru postupně převzali iniciativu a po rychlých protiútocích se nejčastěji dostával k zakončení Žůrek. Jeho první pokus v desáté minutě chytil brankář Drobisz.

Aktivní ostravští fotbalisté hrozili i ze standardních situací, kterým ale chyběla přesnost v koncovce. Synot se jen s obtížemi dostával do střeleckých příležitostí, pouze ve 34. po Činčalově přiťuknutí Poláchovu nebezpečnou střelu z úhlu stačil brankář Laštůvka vytáhnout mimo branku.

Oba týmy po změně stran více otevřely hru a blíže k otevření skóre měl Synot. V roli ostravského zachránce dvakrát zapracoval obránce Besta, který v 57. minutě zblokoval Činčalovu střelu a o tři minuty později stejným způsobem zachránil před Poláchem, jemuž skočil do střely a míč se odrazil na břevno.

Rozhodující akci zápasu založil v 62. minutě Matušovič, na jehož přesný centr z levé strany si naběhl Pospěch a hlavou do protisměru překonal brankáře Drobisze. O deset minut později Synot propásl největší možnost na vyrovnání; po Činčalově centru z levé strany zcela volný Dvořák hlavičkoval z bezprostřední blízkosti nad branku.

Závěr už patřil jednoznačně Baníku, který pohotově využil chyb obránců Synotu. V 80. minutě střelu zcela osamoceného Žůrka ještě stačil brankář Drobisz vyrazit. O minutu později Pospěch našel přesnou přihrávkou Radka Slončíka a ten po pěti minutách pobytu na hřišti přesnou střelou do horního růžku branky Synotu pečetil ostravské vítězství.

Synot vs Ostrava 0:2
Poločas: 0:0. Branky: 62. Pospěch, 81. R. Slončík. Rozhodčí: Bejlek - Tulinger, Pokorný. ŽK: Žůrek (Ostrava). Diváci: 747.
Synot:
Drobisz - Němčický, Palinek, Kadlec, Seman - Malár, P. Slončík, Polách (62. Dvořák), Činčala, M. Abrahám (76. Míca) - Kowalík (68. Meduna).
Ostrava:
Laštůvka - Pospěch, Besta, Dvorník, Drozd - Látal, Lička (76. R. Slončík), Bystroň, Čížek (20. Matušovič) - Žůrek (88. Varadi), Heinz.

Sudí branku Sparty nejdřív uznal a vzápětí zrušil

Celý zápas provázelo v Příbrami zničující vedro a na pohybu hráčů byly klimatické podmínky znát. Hrál se až příliš opatrný fotbal, v němž vesměs chyběla myšlenka a diváci se v hledišti dlouho nudili. Až v 19. minutě stereotypní podívanou rozbil střelecký pokus Kováče, který zasvištěl kolem domácí branky.

Domácí první dvacetiminutovku vyčkávali, s čím mistr přijde, ale když se nic velkého nedělo, dostali útočné choutky. Ve 22. minutě hosté zaváhali a po narážečce na hranici šestnáctky míč od Siegla doputoval k Otepkovi, který tvrdě pálil k pravé tyči. Blažek ho však vychytal.

Zajímavější chvíle přinesl až druhý poločas. Dramatické okamžiky odstartoval už v 51. minutě Otepka, který bravurními nůžkami od rohového praporku vyzval ke skórování Siegla, ale ten nedokázal využít Johanovu hrubku.

O tři minuty později se postarali o málo vídaný okamžik hlavní rozhodčí Helebrant s druhým asistentem Krátkým. Po akci Sparty, kdy Sionko našel skórujícího Gluščeviče, nejdříve Helebrant uznal jeho střelu jako regulérní branku a podruhé do středového kruhu ukázal i po konzultaci s kolegou. Jenže domácí kapitán Siegl sudího donutil k návratu na další konzultaci, po ní Helebrant změnil rozhodnutí a oznámil, že gól ruší kvůli postavení Gluščeviče v ofsajdu.

Sparta se pak sice pustila do usilovné ofenzivy a měla další možnosti, ale žádná nebyla tak velká, aby hosté rozhodli. V silném náporu jim nepomohly ani tři slibné trestné kopy, které sparťané doslova promrhali. Naopak v první minutě nastaveného času byli rádi, že Žemlík pálil ze skrumáže pouze mimo.

Příbram vs Sparta 0:0
Rozhodčí: Helebrant - Gulajev, Krátký. ŽK: Loseille, Turtenwald, Cesarec - Poborský. Diváci: 7892.
Příbram:
Sňozík - Mácha, Formánek, Turtenwald, Rychlík - Otepka (80. Cesarec), Novák, Riegel (88. Birhanzl), Loseille (74. Adamec) - Siegl, Žemlík. Trenér: Chovanec.
Sparta:
Blažek - Petráš, Johana, Hübschman, Poledica - Poborský, Kováč, Němec (88. Michalík), Ježek - Sionko (66. Jun), Gluščevič (61. Kincl). Trenér: Kotrba.

Liberec zahnal zklamání

Fotbalisté Liberce zvítězili nad prvoligovým nováčkem z Plzně 3:1 a spravili si chuť po středečním vyřazení z Poháru Intertoto. Všechny branky Slovanu obstaraly nové letní posily; Pospíšil skóroval dvakrát a Kisel přidal třetí gól. Za hosty korigoval útočník Blaha, který je v Plzni na hostování právě z Liberce.

Liberečtí se branky dočkali ve 25. minutě. Koloušek vystihl chybnou rozehrávku Švejnohy, přesně přihrál Pospíšilovi a ten střelou po zemi překonal Čalouna. O pět minut později si stejná dvojice spolupráci zopakovala; Koloušek odcentroval od levé postranní čáry a Pospíšil se v pokutovém území prosadil proti obránci Podzemskému - 2:0.

Za tři minuty přišel pro domácí šok: Limberský obehrál Zápotočného a jeho přihrávku umístil Blaha bez přípravy do horního rohu liberecké branky. Byla to vůbec první plzeňská střela na branku.

Liberečtí trenéři museli v prvním poločase řešit další dva vážné problémy. Obránce Holeňák nejprve střídal kvůli svalovému zranění a jeho kolega Janů odstoupil ze hry kvůli problémům s Achillovou šlachou. Ve 38. minutě se navíc zapotil domácí gólman Kinský po nebezpečné střele Limberského. Na druhé straně byl blízko hattricku Pospíšil, ale v poslední minutě první půle trefil po kolmém pasu Langera jen tyč Čalounovy branky.

Ve druhém poločase hráli prim domácí, ale celkově tempo hry pokleslo. Papoušek dobře mířil po osmi minutách hry a Čaloun dalekonosnou ránu vyrazil na roh. V 66. minutě Kisel nadvakrát propasíroval odražený míč do sítě a domácí se uklidnili dvoubrankovým náskokem.

Liberec vs Plzeň 3:1
Poločas: 2:1. Branky: 25. a 30. Pospíšil, 66. Kisel - 33. Blaha. Rozhodčí: Zejda - Talpa, Goňa. ŽK: Hološko, Kisel - Smola, Limberský, Knakal, Barteska. ČK: 70. Jež (Plzeň). Diváci: 4450.
Liberec:
Kinský - Zápotočný, Lukáš, Holeňák (12. Langer), Janů (33. Hodúr) - Kisel, Polák, Koloušek, Papoušek - Hološko (79. Nezmar), Pospíšil. Trenér Škorpil.
Plzeň:
Čaloun - Švejnoha, Kozel, Knakal, Smola - Jež, Podzemský (82. Skuhravý), Barteska, Limberský (60. Smíšek) - Josef Němec, Blaha (75. Kučera). Trenér Cipro.

První body pro Opavu

Opavští fotbalisté si po návratu do nejvyšší soutěže připsali na své konto první bod. Svěřenci Tomáše Matějčka ho vybojovali s Jabloncem, s nímž se v domácím prostředí rozešli nerozhodně 1:1. Domácí sice od 19. minuty vedli po trefě Dos Santose, hosté však o dvanáct minut později odpověděli Šenkeříkem.

Obnovená domácí premiéra nepřitáhla do hlediště rozestavěného opavského stadiónu očekávané davy příznivců, ale i necelé čtyři tisícovky diváků asistovaly zdařilému pokusu Slezanů o zahajovací nápor. Jabloneckou obranu provětral v 11. minutě svou individuální akcí Krohmer a gólman Lovásik musel po Metelkově ráně poprvé zasahovat.

Ze druhé nebezpečné situace před jabloneckou brankou už uhodilo - Tichotův trestný kop usměrnil brazilský stoper Dos Santos hlavou mimo Lovásikův dosah přesně k tyči.

Severočeši reagovali zvýšenou aktivitou i střídáním, když kouč Palička stáhl krajního beka Laštovku, v jehož prostoru se zrodilo několik nebezpečných akcí pro hostující branku. Ještě chvíli předtím však Jablonec srovnal. Gula se na hranici pokutového území vyhnul opavským zadákům, prostrčil míč Šenkeříkovi, který gólovou výzvu tváří v tvář brankáři Vaškovi neodmítl.

K vítězství měly oba týmy stejně daleko. Tři body pro Jablonec mohl v 51. minutě zajistit Mašek, který utekl opavské obraně, ale před pokutovým územím ho stáhl Dos Santos a jeho faul se Slezanům vyplatil. Následný trestný kop poslal Weber nad branku.

Opava po změně stran využila povolené kvóty cizinců, ale ani se čtyřmi legionáři na hřišti už na soupeře nic nevymyslela. Domácí se sice snažili o častou střelbu, Lovásik však už mnoho práce neměl.

Opava vs Jablonec 1:1
Poločas: 1:1. Branky: 19. Dos Santos - 31. Šenkeřík. Rozhodčí: Hlaváč - Zlámal, Lhoták. ŽK: Dos Santos, Horňák - Laštovka, Mašek. Diváci: 3475.