Žižkov si "zatrénoval" před Pohárem UEFA

Dalšími dvěma zápasy pokračovalo 3. kolo nejvyšší fotbalové soutěže. Hráči Viktorie Žižkov si připsali snadnou výhru nad Blšany, fotbalistům Českých Budějovic pokazili premiéru na zrekonstruovaném stadiónu střelci z Brna.

Žižkovský útočník Oravec v souboji v Horáčkem z Blšan.

Pražané vstřelili dvě branky v rozmezí necelé minuty a nebylo vůbec co řešit. Slaboučké Blšany se nezmohly na Žižkově vůbec na nic a domácí se nemuseli ani nijak moc honit, aby si připsali v prvním utkání sezóny na domácím stadiónu body. Pro ně netradiční a nechtěný nedělní začátek v pět hodin pokřtili před slabou návštěvou snadnou výhrou.

Blšany se ještě vyhnuly pohromě ve 12. minutě, kdy kapitán Pikl pálil do tyče Chvalovského branky, po další desetiminutovce ovšem už účastník Poháru UEFA soupeře srazil.

A hned definitivně! Nejprve se míče po rohu zmocnil Sabou, obránci Blšan přestali hrát, zvedli ruce na znamení ofsajdu, který však pomezní Amler nemával, a záložník Žižkova to měl z malého vápna lehounké.

Další rána přišla záhy po výkopu. Hosté ihned ztratili míč, ten dostal Oravec, jako bez povšimnutí proklouzl obranou a v souboji jeden na jednoho s brankářem nezaváhal - 2:0. "Průběh byl vyrovnaný. Zkušenější soupeř ale využil našich hrubých chyb," řekl trenér hostí Günter Bittengel.

Po druhé brance už z trávníku zmizely i šance Žižkova a ve vyrovnaném průběhu se nedělo prakticky nic. Ve druhé půli nastoupil po zranění rozehrávající se Stracený, ale po necelých dvaceti minutách se opět držel za bolavé stehno, se kterým laboroval již na jaře, a odkulhal střídat. "Druhou půli jsme měli sehrát zkušeněji. Zaplaťpánbůh v těchto vedrech za ty dvě branky," nebyl nijak nadšen žižkovský kouč Vítězslav Lavička.

Žižkov - Blšany 2:0
Poločas: 2:0. Branky: 23. Sabou, 24. Oravec. Rozhodčí: Liba - Amler, Míka. ŽK: Buryán - Šourek. Diváci: 1566.
Žižkov: Pižanowski - Buryán (46. Stracený, 74. Dirnbach), Mlejnský, Klimpl, Mikulík - Ščasný, Pikl, Sabou, Hottek - Chihury, Oravec (54. Mikolanda). Trenér: Lavička.
Blšany: Chvalovský - Lukáč, Horáček, Šourek, Vorel (78. Stibůrek) - Pleško, Sýkora, Michal (46. Devátý), Bureš - Polodna, Myšák (60. Sláma). Trenér: Bittengel.

Brno nachytalo Jihočechy na švestkách

Křest svého nově rekonstruovaného stadiónu si Jihočeši určitě představovali jinak. Šest černých minut v první půlhodině a dvě odvážné akce hostí rozhodly o výhře Brna.

Nejprve ve 22. minutě prošel jako nůž máslem obranou domácích Mezlík, strnulí beci uctivě sledovali jeho cestu do vápna a přesnou střelu k levé tyči Semanovy branky. Českobudějovický gólman byl bezbranný i o šest minut později, kdy svůj přehled uplatnil Pacanda.

"Jsem zklamaný. Dostáváme strašné góly. V obraně dochází k revolučním změnám, ale to neznamená, že budeme hrát tak chaoticky. Brno, rozehrané z poháru, nás nachytalo na švestkách," konstatoval smutně trenér Jihočechů Pavel Tobiáš.

V tropickém počasí měli větší chuť do hry a rychlejší start na míč Moravané a agilní Mezlík se Svobodou a Abrahámem podporovali útočnou snahu Pacandy a Doška. "Jsem spokojený. Z mého pohledu je to zasloužené vítězství. Podali jsme kompaktní výkon a hráči splnili naše požadavky. V první půli jsme získali dvoubodový náskok, jediné, co mě mrzí, je vyloučení Mezlíka," prohlásil brněnský trenér Karel Večeřa.

Na druhé straně střelecké pokusy nejlepšího kanonýra Jihočechů Vozábala, Lafaty nebo Adama létaly kolem Belicovy branky nebo končily v jeho náručí. "Na hřišti jsme měli víc profesorů než včeliček," konstatoval Tobiáš. Po přestávce posílil ofenzívu Bouchalem a Matouškem, ale ani půlhodinová přesilovka po vyloučení Mezlíka k úspěchu nevedla. Střelecká produktivita černobílých je tak po 270 minutách na nule, protože jedinou branku připsanou na jejich konto si dal ostravský Bolf do vlastní sítě sám.

Č. Budějovice - Brno 0:2
Poločas: 0:2. Branky: 22. Mezlík, 28. Pacanda. Rozhodčí: Polák - Petřík, Pospíšil. ŽK: Chlebek, Čáp, Adam, Schindler, Penner - Živný, Mezlík. ČK: 61. Mezlík. Diváci: 1537.
Č. Budějovice: Seman - Rožboud (46. Bouchal), Schindler, Chlebek, Penner - Adam, Vozábal (81. Matoušek), Sivok, Čáp (72. Pončák) - I. Svoboda, Lafata.
Brno: Belic - Živný, Schuster, Křivánek, Křap - Abrahám, M. Svoboda (69. Kotůlek), Zúbek, Mezlík - Pacanda (61. Belej), L. Došek (85. Kroupa).
Program 3. kola zakončí pondělní zápas Olomouce s Teplicemi (16:40, TV Prima).