Slavia veze z Viga debakl, pomůže jí jen zázrak

VIGO

Ani čtvrtý pokus proniknout do elitní Ligy mistrů se zřejmě fotbalistům pražské Slavie nezdaří. Ze španělského Viga si odvážejí potupnou porážku 0:3 a břehy soutěže, v níž se točí stamilióny, se sešívaným o pořádný kus vzdálily. V odvetě, která je na programu za dva týdny, jim nezbývá než věřit v zázrak.

Patrik Gedeon ze Slavie Praha (vlevo) a Brazilec Edú z Celty Vigo.

Španělé naopak rázným krokem pokročili k postupovým branám. Slávistické peklo začalo hned úvodním hvizdem. Domácí hráči v horkém večeru Pražanům zle zatápěli. Činili se zejména dirigent hry Mostovoj, jemuž zdatně asistoval Jesuli. Ve středu hřiště tahali z rukávu nové a nové nápady, jimiž hledali nejčastěji letní posilu Miloševiče. Již ve druhé minutě srbský útočník notně hosty vystrašil, ale Černý byl u míče včas. O pět minut později si musel brankář Beránkova výběru poradit s hlavičkou Contrerase.

Hra na jednu branku se domácím fanouškům líbila. Čekali ovšem, kdy padne první gól. A nečekali dlouho - pouhých osmnáct minut. Adauto vyběhl příliš rychle na rozehrávaný trestný kop a dostal žluté napomenutí. A technik Mostovoj navíc druhou šanci - tu nepromarnil, technickou střelou udělal díru do slávistické zdi a zatřepal sítí za Černým.

Teprve inkasovaný gól hosty probral. Častěji než v předchozích minutách drželi míč a dokonce zahrozili. Jenže po šancích Adauta a Dostálka ofenzivní snažení Pražanů vyšumělo.

Dva hřebíčky po obrátce

Po obrátce znovu udávali rytmus zápasu domácí. Předváděli technický fotbal, vše navíc v rychlosti a tempu. Jako by soubojem se Slavií nikoli začínali ročník, ale dohrávali parádní sezónu. Obrana sešívaných chvílemi připomínala ementál.

Na zadní vrátka však nesměli zapomínat ani domácí, které vyděsil Kuka. Ten se dostal k míči po nezdařeném sólu Adauta, ale než si stačil srovnat míč, už jej bek Celty poslal na roh. Jeho zaváhání vzápětí ztrestal Jesuli, jemuž malý okamžik volnosti stačil ke gólové ráně. Z dvaceti metrů parádně trefil růžek Černého svatyně.

Třetí hřebíček do slávistické rakve přidal Edú. První ránu José Ignacia ještě Černý vyrazil, proti opakovanému projektilu ovšem neměl šanci. Slávisté se k ohrožení branky dostávali sporadicky, jen střela Pitáka v 71. minutě byla nebezpečná, ale Cavallero si s ní poradil. Až v samotném závěru hosté trochu soupeře přitlačili, ale do vyložené šance se nedostali a s hlavičkou střídajícího Latky si Cavallero poradil.

Červenobílí tak utrpěli v pohárové Evropě největší debakl od roku 2000, kdy prohráli stejným výsledkem v Leedsu. V odvetě je za dva týdny čeká nadlidský úkol.

Celta Vigo - Slavia Praha 3:0
Poločas: 1:0. Branka: 18. Mostovoj, 49. Jesuli, 55. Edú. Rozhodčí: Veissiere - Derrien, Vallin (všichni Fr.). ŽK: Edú, Giovanella - Adauto, Skácel, Piták, Gedeon. Diváci: 23.000.