Brno se vyhouplo do čela tabulky

BRNO/LIBEREC

První fotbalová liga měla ve středu na programu dvě dohrávaná utkání 1. kola. Z vítězství se radovaly domácí fýmy. Nejprve si Liberec poradil s Blšany 1:0. Překvapení se nezrodilo ani v Brně, odkud si Opava odváží prohru 0:2. Fotbalisté Brna se tak prozatím mohou vyhřívat na čele tabulky.

ilustrační foto

Brno přehrálo neškodného soupeře především díky velmi dobrému výkonu v prvním poločase. Vítězstvím se po sedmi letech vyšvihlo do čela tabulky. "Měl jsem z utkání vzhledem k náročnému programu z posledních týdnů obavy. Kluci však únavu překonali, výhra s nulou mě těší," uvedl trenér domácích Karel Večeřa.

Brňané vstoupili do zápasu ve velkém stylu. Hned v úvodu se ocitl ve dvou vyložených šancích Pacanda, ale brankář Vašek skvěle zachránil. Pak obehrál Došek opavského stopera Dos Santose, avšak těsně přestřelil. Domácí dlouhán byl úspěšnější na konci první čtvrthodiny. Po Pacandově přihrávce mířil přesně - 1:0.

Po přestávce Brno polevilo

Slezané odpověděli Bálkovou hlavičkou do břevna, ale poté se znovu většinou jen úporně bránili. Mezlíkovu bombu z bezprostřední blízkosti vyrazil Vašek na roh a po něm Schuster hlavičkoval vedle tyče. Ve 32. min. prokázal svoje technické kvality Pacanda. Snadno přešel přes Tichotu a střelou k levé tyči zaznamenal druhý gól Brna. Až před přestávkou nápor Jihomoravanů částečně opadl. Hosté se častěji tlačili dopředu a před odchodem do kabin mohli snížit. Belic si ovšem skvěle poradil s Metelkovou dělovkou z 10 metrů.

Po změně stran Brňané znatelně polevili. Měli sice nadále častěji míč na svých kopačkách, ovšem nebezpečných situací před hostující brankou ubylo. Jen Pacanda se blýskl dvěma bleskurychlými úniky po křídle, ale postrádal přesnou mušku. Pacanda i Došek mohli zvýšit ještě i v závěru střetnutí, avšak jejich střelám znovu chyběly centimetry. "Brno si tři body za výkon v první půli zasloužilo," uznal opavský kouč Tomáš Matějček. "Po pauze jsme se trochu zlepšili, ale osobnosti typu Pacandy či Doška bohužel postrádáme. V tom byl mezi oběma mužstvy největší rozdíl," dodal.

1. FC Brno vs. Slezský FC Opava 2:0
Branky: 14. Došek, 32. Pacanda. Rozhodčí Čuřín, žluté karty: Kotůlek, Křap - Tichota, Krohmer, 3878 diváků, poločas 2:0.
Brno: Belic - Živný, Schuster, Kotůlek, Křap - T. Abrahám, Zúbek (80. Křivánek), Svoboda (46. Belej), Mezlík (82. Hlavatý) - Pacanda, Lib. Došek.
Opava: Vašek - Horňák (74. Loučka), Tichota, Dos Santos, Pšeničnyj - Dort, Jiříkovský (84. J. Baránek), Metelka, Krohmer - Bálek (61. Bessarab), Rilke.

Liberec díky Kolouškovi neklopýtl

Kolouškův gól z trestného kopu zajistil favorizovanému Liberci očekávané vítězství, zatímco hosté vyšli potřetí v řadě bodově i střelecky naprázdno. "Měli jsme více ze hry, ale v koncovce nám scházelo více přesnosti a razance. Ke klidu jsme potřebovali přidat ještě druhou branku, abychom se nemuseli bát o výsledek až do konce," shrnul duel liberecký trenér Ladislav Škorpil.

Na sklonku úvodní čtvrthodinky se po hrubce domácího stopera Poláka ocitl dvakrát v šanci blšanský Polodna, který pozlobil další dva beky soupeře a průnik zakončil střelou těsně nad břevno. Hned z protiútoku mohl skórovat Zápotočný, jehož ránu Chvalovský vyrazil na roh. Vzápětí se zkoušeli kombinačně prosadit Slepička s Papouškem. Liberečtí byli i nadále útočnější, jejich pokusy ale končily většinou nepřesnými přihrávkami nebo nepovedenými střelami z dálky.

Po přestávkovém dešti přišly i góly

O přestávce se nad libereckým stadiónem spustil liják. Očividně osvěžil především domácí fotbalisty, kteří se nespokojili s bezbrankovým stavem a záhy se dočkali zaslouženého vedení. Ve 49. min. si Koloušek postavil míč k trestnému kopu a trefil se přesně k tyči - 1:0. Zanedlouho si vypracoval dobrou příležitost střídající Pospíšil, jenže balón po jeho akci do branky nedoputoval. Blšanští spoléhali na brejky. Devátý mířil těsně vedle tyče a v 80. min. sebral Bílkovi míč z kopaček po přečíslení domácí obrany odvážným zákrokem Kinský.

Tečku za utkáním obstaral hostující obránce Lukáč, který po faulu na Kolouška u postranní čáry dostal v nastaveném čase druhé půle druhou žlutou kartu a byl vyloučen. "Chtěli jsme domácím ztížit cestu k výhře a vydolovat aspoň bod, což se nepovedlo. Kolouška zpočátku dobře hlídal Vorel, ale nakonec rozhodla kvalita nejlepšího libereckého hráče při standardních situacích. Podobnou individualitu v našem kádru nemáme," konstatoval blšanský kouč Günter Bittengel.

Slovan Liberec vs. Chmel Blšany 1:1
Branka: 49. Koloušek. Rozhodčí Královec, žluté karty: Valachovič - Michal, Lukáč, červená karta: 90. Lukáč, 4350 diváků, poločas 0:0.
Liberec: Kinský - Zápotočný (82. Valachovič), Polák, Lukáš, Hodúr - Kisel, Langer, Koloušek, Papoušek - Hološko (46. Nezmar), Slepička (46. M. Pospíšil).
Blšany: Chvalovský - Lukáč, Horáček, Šourek, J. Bureš - Sláma (58. J. Bílek), Vorel, Stibůrek, Michal (79. Pleško) - Polodna, Devátý (63. Myšák).