Rubriky:

Fotbal

Receptem na atraktivitu fotbalové ligy má být její samostatnost

15. srpna 2003 15:59 - TEPLICE

Ředitel fotbalových Teplic František Hrdlička znovu jako první zvedl hlas pro osamostatnění nejvyšší soutěže. Nejde mu o odtržení nejvyšší soutěže od svazu, ani její ovládnutí, ale o to, aby soutěž byla průhlednější, atraktivnější a především ji řídili a rozhodovali o ní ti, kdo do fotbalu vkládají velké finanční prostředky, tedy majitelé klubů.

 

ČTK/Vladislav Galgonek

"Je naprostý nesmysl, že bych chtěl odtrhnout ligu od svazu, chtěl jí vládnout nebo měl v úmyslu řídit rozhodčí. Ale plně si uvědomuji, a už nejsem rozhodně sám, že pokud si fotbal jako produkt neochráníme, nezprůhledníme ho a nezatraktivníme, aby byl zajímavý pro sponzory a diváky, zahyneme. Zní to možná pesimisticky, ale pokud by liga úplně ztratila důvěru a odešli by sponzoři, kteří jsou pro fotbal životně důležití, kluby by živořily a skutečně třeba i skončily. Dříve či později se musí k tomuto kroku, tedy osamostatnění, ale pod křídly svazu, stejně dojít," řekl Právu František Hrdlička.

:. ANKETA
Pomohlo by podle vás české fotbalové lize, kdyby ji řídili majitelé klubů? Hlasujte na konci článku.

Pod křídly ČMFS

Teplický ředitel vůbec nezpochybňuje, že by liga neměla být pod křídly ČMFS. "To by byl nesmysl, vždyť by kluby nemohly do evropských pohárů, ale svaz by byl pouze střešní orgán českého fotbalu a do chodu ligy by nezasahoval. Soutěž by rozhodně nebyla uzavřená. Řídilo by ji kolegium složené ze zástupců všech šestnácti klubů, například na rotačním principu funkcí. O všem podstatném by rozhodovalo šestnáct majitelů, protože rozhodovat má ten, kdo přináší peníze. Musí mít pravomoc, ale nést i odpovědnost. Co by se schválilo, přes to by nejel vlak. Rozhodovali by o termínech, televizních právech a všem podstatném," zdůraznil Hrdlička.

Vadí mu, že se za různá rozhodnutí schovává kde co a kde kdo, ale nikdo nechce nést plnou odpovědnost. Naopak se rozhoduje o penězích jiných, aniž by ti mohli nějak účinně zasáhnout.

"Stávající systém řízení je zastaralý a fotbal už ztratil náskok, který ve vyvíjející se společnosti měl. Jiné problémy mají profesionální kluby, jiné občanská sdružení. Profesionální kluby respektují pravidla a řády, spojuje je starost o financování klubu, ale jinak mají specifické starosti. Argument, že ve výkonném výboru má liga sedm zástupců, neobstojí. Jsou totiž čtyři - Vacek, Košťál, Leška a Kubíček. Ostatní, ač jsou třeba z ligových klubů, byli zvoleni za něco či někoho jiného," dodal.

Chybí hlavně důvěra

Hrdlička si je vědom, že obecně schází především důvěra v ligu. "Tu si musíme získat zpět a k tomu pomůže jen transparentnost. Nechci řídit rozhodčí, ale mělo by být jasné, jaká jsou hodnotící kritéria a kdo si jak v průběhu soutěže vede. Veřejná kontrola by měla být i nad delegáty a to by měli být skutečně čistí lidé. Pokud by některý sudí často chyboval a delegát to kryl, byli by trestání a případně i vyloučeni. Dnes si může šéf rozhodčích a delegátů Brabec dělat co chce a kluby nic nezmohou. O rozhodčích a delegátech by opět rozhodovat kolektivní orgán, rozhodně by fotbal neřídili bývalí rozhodčí, často s ne zrovna čistým štítem," zdůraznil teplický ředitel.

Hrdlička odmítá vlastní prospěch nebo prospěch svého klubu, ale vidí šanci v tom, že kluby by sami měly zájem na transparentnosti a v prostředí důvěry by se chovaly k sobě i mnohem lépe.

"Ti, kdo vědí, jak těžké je zabezpečit chod klubu, nemusím o tomto kroku přesvědčovat a stále jich přibývá. Z jasných pravidel by vyplývaly i jasné postihy pro toho, kdo by je porušil. Souhlasím s olomouckým představitelem Kubíčkem, že kluby neumějí stávající samostatnost využívat, ale měly by rozhodovat úplně a ne na nějaká procenta. Nedělám si iluze o bezproblémové soutěži, ale určitě by to prospělo fotbalu, který je dnes už jasný obchodní produkt, a spokojen by byl i divák," uzavřel František Hrdlička.

Karel Felt

Zrušit


Výsledkový mix:

1. liga
Včera 14. kolo Sparta - Jihlava Sparta - Jihlava 1:0
dnes 16:00 Brno - Teplice Brno - Teplice
dnes 16:00 Olomouc - Zlín Olomouc - Zlín
dnes 16:00 Liberec - Baník Liberec - Baník
dnes 18:00 Slavia - Dukla Slavia - Dukla
dnes 20:00 ČT sport Slovácko - Plzeň Slovácko - Plzeň
zítra 15:00 Karviná - Jablonec Karviná - Jablonec
zítra 15:00 Ml.Boleslav - Bohemians 1905 Ml.Boleslav - Bohemians 1905
Premier League
dnes 16:00 Bournemouth - Huddersfield Bournemouth - Huddersfield
dnes 16:00 Burnley - Swansea Burnley - Swansea
dnes 16:00 Crystal Palace - Everton Crystal Palace - Everton
dnes 16:00 Leicester - Manchester City Leicester - Manchester City
dnes 16:00 Liverpool - Southampton Liverpool - Southampton
dnes 16:00 West Bromwich - Chelsea West Bromwich - Chelsea
dnes 18:30 Manchester Utd. - Newcastle Manchester Utd. - Newcastle
zítra 14:30 Arsenal - Tottenham Arsenal - Tottenham
La Liga
Včera 12. kolo Girona - R. Sociedad Girona - R. Sociedad 1:1
dnes 13:00 Getafe - Alavés Getafe - Alavés
dnes 16:15 Leganés - Barcelona Leganés - Barcelona
dnes 18:30 Sevilla - Vigo Sevilla - Vigo
dnes 20:45 Atlético - Real Madrid Atlético - Real Madrid
zítra 12:00 Málaga - La Coruňa Málaga - La Coruňa
Bundesliga
Včera 12. kolo Stuttgart - Dortmund Stuttgart - Dortmund 2:1
dnes 15:30 Bayern - Augsburg Bayern - Augsburg
dnes 15:30 Hoffenheim - Frankfurt Hoffenheim - Frankfurt
dnes 15:30 Leverkusen - Lipsko Leverkusen - Lipsko
dnes 15:30 Mohuč - Köln Mohuč - Köln
dnes 15:30 Wolfsburg - Freiburg Wolfsburg - Freiburg
dnes 18:30 Hertha - Mönchengladbach Hertha - Mönchengladbach
zítra 15:30 Schalke - Hamburk Schalke - Hamburk
Serie A
dnes 18:00 AS Řím - Lazio Řím AS Řím - Lazio Řím
dnes 20:45 Neapol - AC Milán Neapol - AC Milán
zítra 12:30 Crotone - Janov Crotone - Janov
zítra 15:00 Benevento - Sassuolo Benevento - Sassuolo
zítra 15:00 Sampdoria - Juventus Sampdoria - Juventus
zítra 15:00 SPAL - Fiorentina SPAL - Fiorentina
zítra 15:00 FC Turín - Chievo FC Turín - Chievo
zítra 15:00 Udinese - Cagliari Udinese - Cagliari