Nováček z Plzně ukončil ligovou neprůstřelnost Slavie

PLZEŇ

Čtvrté kolo první fotbalové ligy zahájil zápas Viktorie Plzeň se Slavií. Domácí vstupovali do zápasu s jasným cílem, získat bod. Naopak sešívaní z Prahy nastupovali se vzpomínkou na tíživou porážku ve Vigu. Nováček v lize utkání zvládl na jedničku. Ukončil ligovou neprůstřelnost Slavie a po zásluze inkasoval tři body z vítězství.

Václav Procházka z Plzně (vpravo) v souboji s Václavem Činčalou ze Synotu.

Ačkoli se sešívaným po porážce ve Vigu s největší pravděpodobností zavřely dveře do Ligy mistrů, v prvních minutách utkání v západočeské metropoli poraženeckou náladu rozhodně neměli. Jasným důkazem toho byla akce Kuky, který našel v šesté minutě Skácela a ten nedal Čalounovi šanci. Slavia se ujala vedení 1:0. Slávisté hráli vyrovnaně bez větších chyb. Problémy však měli v koncovce, čímž domácím nechtěně dodávali sebevědomí a sami jej ztráceli.

Zlom přišel ve 37. minutě, kdy kapitán domácích Barteska obloučkem přehodil zeď a poslal míč do Černého branky. Gólman hostů neviděl takřka nic a ještě dříve, než míč dopadl za jeho záda, se začal rozčilovat. Nezměnil tím však zhola nic na faktu, že sešívaní ztratili po 492 minutách svou ligovou neprůstřelnost a benjamínek srovnal na 1:1. V závěru prvního poločasu se Plzeň dostala do sedla a slávisté naopak hráli jako opaření. Není se co divit - porážka ve Vigu a teď tohle.

Zvrat se sešívaným nepodařil

Aktivní hrou zahájili domácí i druhou půli. Jejich útočníci zajížděli do obrany hostí jako nůž do másla bez větších potíží. Po 14. minutách vyvrcholil tlak Viktorie premiérovým gólem Knakala - 2:1. Slávisty však jednogólová ztráta nezlomila, ba naopak. Zvedli hlavu a hned v 65. minutě orazítkoval břevno domácích Lukeš. Největší šance na vyrovnání, nebýt ofsajdu, pak hostům unikla v 77. minutě. Kuka našel před Čalounovou brankou osamělého Adauta. Ten však ze vzdálenosti jednoho metru spálil jasnou gólovou příležitost. Míč se totiž z jeho kopačky vznesl vysoko nad bránu.

S blížícím se koncem snaha hostů ochabla. V závěrečné desetiminutovce se tak domácí mohli bez problémů usídlit v pokutovém území Slavie a ke zlosti sešívaných se jim nechtělo vůbec pryč. Ti nakonec konečný stav zachránili jen za cenu rohového kopu.

Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha 2:1 (1:1)
Branky: 37. Barteska, 59. Knakal - 6. R. Skácel. Rozhodčí: Liba - Amler, Filípek. ŽK: Procházka - Bejbl, Piták. Diváci: 4071
Viktora Plzeň: Čaloun - Zakopal, Podzemský, Knakal, Procházka - Němec (73. Kozel), Švejnoha, Barteska, Limberský (80. Káník) - Smíšek (71. Blaha), Edno.
Slavia Praha: Černý - Bejbl (57. Adauto), Zachariáš, A. Petrouš, Hrdlička - Lukeš (73. L. Došek), Piták, Gedeon, R. Skácel - Kuka, T. Došek (63. Latka)

Ostrava zlomila Blšany náporem ve druhé půli

Mohutným tlakem ve druhé půli deklasovali ostravští fotbalisté Blšany. Baník nezlomil ani hrozivý nástup - po chybách v obraně prohrával už 0:2. Domácí si nakonec vizitku neporaženého týmu zachovali drtivým finišem po změně stran a šňůrou pěti gólů. Dvěma trefami se na zvratu podílel Marek Heinz. Závěrečné exhibici vítězů vestoje aplaudovalo necelých devět tisíc příznivců.

Baník Ostrava vs. Chmel Blšany 5:2 (2:2)
Branky: 22. Lička, 36. Heinz, 58. Pospěch, 73. Heinz, 90. Prohászka - 15. Michal, 21. Polodna. Rozhodčí: Marada - Tulinger, Pinkas. ČK: 69. Bílek (Blšany). Diváci: 8451.
Ostrava: Laštůvka - Pospěch, Bolf, Dvorník, Drozd - Látal, P. Besta, Lička, Čížek (79. Matušovič) - Heinz (89. Prohászka), Varadi (56. Slončík). Trenér: Komňacký.
Blšany: Chvalovský - Lukáč, Horáček, Šourek, Bureš - Michal (81. Vorel), Bílek, Stibůrek (62. Myšák), Sýkora, Pleško - Polodna (73. Devátý). Trenér: Bittengel.

Jediná střela zajistila Olomouci remízu

Jedinou střelu vyslali mezi tyče příbramské branky fotbalisté Olomouce a ve čtvrtém ligovém kole vybojovali remízu 1:1. Slovenský útočník Lubomír Reiter z tohoto pokusu získal v 59. minutě vedení a domácí Marila dokázala z převahy vytěžit pouze vyrovnávací gól Jana Žemlíka. Xxxxx Příbram měla po celý zápas převahu, ale do šancí se v prvním poločase moc nedostávala. Vzrušení se diváci v Příbrami dočkali až po dvaceti minutách. Nejdříve hlavičkoval vedle Žemlík a poté ukázal své umění jeho starší kolega z útoku Siegl. Nápor Marily pokračoval i po změně stran, ale byl nadále neplodný. Z pravé strany nacentroval do vápna Babnič a Reiter první střelou Sigmy v utkání skóroval.

Snahu o vyrovnání řídil na hrotu vysoký útočník Žemlík a přihrávkami záložník Novák. Nejprve zabránil Žemlíkově hlavičce po Novákově akci hrudí obránce Hudec a v 68. minutě se po opětovné spolupráci Žemlík prosadil, i když se štěstím. Vaniak jeho první pokus hlavou vyrazil, ale míč se od Žemlíkova těla opět odrazil za brankovou čáru.

Marila Příbram vs. Sigma Olomouc 1:1 (0:0)
Branky: 68. Žemlík - 59. Reiter. Rozhodčí: Vidlák - Holub, Talpa. ŽK: Caha (Olomouc). Diváci: 4281.
Příbram: Sňozík - Mácha, Formánek, Turtenwald, Rychlík (86. Cesarec) - Zavadil (90. Riegel), Otepka, Novák, Loseille - H. Siegl, Žemlík (75. Mendy). Trenér: Chovanec.
Olomouc: Vaniak - Randa, Hudec, Kučera, Caha - Vyskočil, Zbožínek, Špiláček, Urbánek (90. Černý) - Babnič (72. M. Hubník), Reiter (79. Rojka). Trenér: Uličný.

Jablonec se vrátil domů a poprvé vyhrál

Jablonečtí fotbalisté se vrátili na rekonstruovaný stadion na Střelnici a dočkali se prvního vítězství. V utkání se Synotem se o ně postaral už v osmé minutě Šenkeřik. Po rohovém kopu se k němu dostal odražený míč a útočník se stejně jako před týdnem v Opavě nemýlil. Po dalším rohu Jablonce ve 12. minutě hlavičkoval Herzán pod břevno, ale brankář Drobisz tentokrát vytáhl míč nad branku. Pak si Šenkeřík pohrál s obráncem Němčickým, ale Drobisz byl znovu na místě. Na druhé straně ve 23. minutě po odvráceném rohu zahrozil Němčický nebezpečnou střelou bez přípravy, ale míč skončil těsně nad břevnem.

Úvod druhé půle přinesl opět větší aktivitu na kopačkách Jablonce. Po centru Laštovky v 51. minutě Hochmeister přehlavičkoval vyběhnuvšího Drobisze, střela mířila do opuštěné branky, ale obránce Šumulikovski odvrátil míč na roh. Poté se vyznamenali na obou stranách brankáři. Nejprve v 59. minutě jablonecký Lovásik zázračně vyrazil hlavičku Činčaly. Gólman Synotu zase předvedl skvělý zákrok v 71. minutě, když po centru Michálka hlavičkoval Hochmeister.

Jablonec vs. Synot 1:0 (1:0)
Branka: 8. Šenkeřík. Rozhodčí: Matějek - Pustka, Drastík. ŽK: Šumulikovski, Dvořák. Diváci: 2752.
Jablonec: Lovásik - Laštovka, Hochmeister, Hrotek, Svojtka - Michálek (84. Pokorný), Herzán, Gula (65. Vodehnal), Čáp - Mašek, Šenkeřík (87. Jindříšek). Trenér: Palička.
Synot: P. Drobisz - P. Němčický, Šumulikovski, Palinek, Abrahám - Malár, Polách (79. Čoupek), Dvořák, Činčala - Meduna (77. Lukaštík), Kowalík (65. Slončík). Trenér: Rabušic.

Ve Zlíně spousta šancí bez gólu

Zlínští fotbalisté se vrátili z drnovického exilu na svůj zbrusu nový trávník, ale gólem ho nepokřtili. Utkání s Libercem i přes množství šancí na obou stranách skončilo bezbrankovou remízou. Obnovená premiéra na zlínské Letné přinesla parádní fotbal. Liberec začal závarem před domácí brankou, ale horké chvilky ukončil Koloušek jen střelou do náruče brankáře Baránka. Zlín kontroval ve čtvrté minutě Dobešem, jehož brejk však skončil slabou střelou.

Oba týmy produkovaly útočný fotbal a šancí přibývalo. Nicméně do šaten šly oba týmy za stavu 0:0. Ten vydržel i po přestávce, stejně jako kvalitní fotbal. V 53. minutě našel Koloušek uličkou Kisela, ten ale ve výhodné pozici nestihl přehodit gólmana. Poté Zlín přitiskl hosty k jejich brance a tlak korunoval Lasota střelou, kterou Kinský s námahou vyrazil na roh. V závěrečných minutách si Liberec vytvořil mírný tlak a Zlín hrozil z brejků. Branka však nepadla.

Zlín vs. Liberec 0:0
Rozhodčí: Puček - Hruška, Wilczek. ŽK: Koloušek, Lukáš, Holeňák. Diváci: 4085.
Zlín: Baránek - Vidlička, Kroča, Švach, Hubáček - Červenka, Koubský, Lasota (69. Nehoda), Dobeš - Gomés (80. Mucha), Janíček (77. Chalupa). Trenér: Mareček.
Liberec: Kinský - Zápotočný, Lukáš, Holeňák, Janů - Kisel, Langer, Polák, Ančic - Koloušek, Slepička (85. Nezmar). Trenér: Škorpil.

Benčík se v Teplicích uvedl gólem už po 7 minutách

Slovenský fotbalista Henrich Benčík potřeboval v české lize jen sedm minut na trávníku, aby se zapsal mezi střelce. Útočník, který teprve v pátek přestoupil z Petržalky, začal zápas s Opavou na lavičce náhradníků. Brzy po svém příchodu na trávník však dal signál k výhře Teplic 2:0. Ligového nováčka definitivně zlomil vlastní gól Brazilce Dos Santose.

FK Teplice vs. SFC Opava 2:0 (0:0)
Branky: 65. Benčík, 70. Dos Santos vlastní. Rozhodčí: Jiřík - Petřík, Hojsík. ŽK: Verbíř, Hunal - Sviták, Dos Santos. Diváci: 5125.
Teplice: Poštulka - Doležal, Rada, Hunal (87. Skála), Leitner (70. Lengyel) - Kolomazník, Voříšek, Horváth, Tesařík - Verbíř (58. Benčík), Divecký. Trenér: Straka.
Opava: Vašek - Horňák, Dos Santos, Tichota, Pšeničnyj (46. Černín) - Metelka, Loučka, Sviták, Da Silva - Dort (78. Bálek), Rilke (67. Krohmer). Trenér: Matějček.

:. Čtvrté kolo první fotbalové ligy pokračuje v neděli od 20:00 zápasem Brno vs. Žižkov. Dohrává se v pondělí od 16:40 utkáním Sprata vs. České Budějovice.