Fotbalisté udrželi v Bělorusku neporazitelnost

MINSK

Čeští fotbalisté dál kráčejí vítězně kvalifikací na evropský šampionát 2004 v Portugalsku. Běloruský výběr sice na domácí půdě dlouho Brücknerovu výběru vzdoroval, ale nakonec hosté vyhráli 3:1. Přišli ovšem o obránce Jankulovského, který viděl druhou žlutou kartu a pro středeční klíčový duel s Nizozemskem bude v trestu.

Alexander Luchvič z Běloruska (vlevo) se snaží obejít Pavla Nedvěda. Vpravo přihlíží Marek Jankulovski.

Favorit nastoupil v Minsku s jedinou změnou v sestavě. Místo zraněného Galáska, jemuž navíc rovněž hrozil karetní trest, nastoupil Týce. Ten se ale na postu defenzivního záložníka od prvního kontaktu s míčem trápil a kupil chybu na chybu. Ostatně ani jeho spoluhráči se dlouho nemohli dostat do hry.

Přesto tradiční český presink přinesl už v první desetiminutovce nebezpečí pro běloruskou branku. Baroš však ani jednou svůj atak nedokázal dotáhnout do konce a domácí tak úvodní horké minuty přežili v klidu. Po čtvrthodině hry však začaly chyby v české defenzivě nebezpečně přibývat. V devatenácté minutě si navíc mezi stoperskou dvojicí narazil míč Kutuzov s Bulygou a ten pod pozdě vyběhnuvším gólmanem Čechem dostal nečekaně domácí do vedení.

Kollerovu branku rozhodčí neuznal

Češi se mohli rychle dostat zpátky do hry, vždyť už z první následné akce přišla velká šance. Barošova zpětná přihrávka před šestnáctkou našla nabíhajícího Nedvěda, jenže jeho přízemní dělovka jen orazítkovala pravou tyč. Ve 22. minutě už dokonce Koller míč propasíroval do sítě, ale rozhodčí usoudil, že už brankář měl míč v držení a gól neuznal.

Po půlhodině však znovu Brücknerův celek začal vršit minely a zkušený lodivod rychle ukázal na Šmicera, který vystřídal Týceho. Ještě předtím však stačil Týce založit akci, na jejímž konci postupoval Baroš sám na branku. V šestnáctce po souboji s Luchvičem sice padl, ale skotský rozhodčí zákrok jako penaltový neposoudil.

Na koně vrátil Čechy Nedvěd

Krátce poté, co v 37. minutě nahradil Šmicer v záloze Týceho, přišlo české vyrovnání. Nedvěd zakroutil svůj trestný kop z 22 metrů přesně do běloruské branky. Aktivita byla rázem na českých kopačkách a závěr poločasu naznačil, co přijde po přestávce. Změny v rozestavení přišly týmu k duhu. Nedvěd ve středu hřiště vedle Rosického očividně ožil a už ve 47. mohl Baroš přidat druhý gól, ale i jeho další průnik do šestnáctky skončil neúspěchem.

O sedm minut později se však už liverpoolský střelec dočkal: po přetaženém centru vrátil míč Poborský před branku a Baroš míč poslal do sítě. Domácí druhý inkasovaný gól nezlomil. Okénka v české obraně totiž nezmizela a zvláště Jankulovski zrovna neoplýval jistotou. I proto po nevinné akci uprostřed hřiště udělal zbytečný faul, za nějž uviděl žlutou kartu, která ho vyřadí pro středeční duel s Nizozemskem.

Těsné vedení ještě vyústilo v dramatický závěr, který vyvrcholil strkanicí Rosického s Romaščenkem. Brückner na to reagoval střídáním a místo dortmundského špílmachra, ohroženého trestem pro další zápas, přišel Vachoušek. Čerstvý legionář z Marseille dal zápasu konečnou podobu. Při prvním kontaktu s míčem totiž vyslal do uličky Šmicera, jenž tříbodový zisk zpečetil.

Bělorusko vs Česko 1:3
Poločas: 1:1. Branky: 14. Bulyga - 37. Nedvěd, 54. Baroš, 85. Šmicer. Rozhodčí: McCurry - Davis, Cunninhgam (všichni Skot.). ŽK: Romaščenko, Luchvič, Tumilovič, Hleb - Poborský, Jankulovski. Diváci: 8500.
Bělorusko: Tumilovič - Luchvič, Ostrovskij, Štanjuk, Rovnějko (90. Chrapkovskij) - Gurenko (83. Voloděnkov), Geraščenko, Kulčij, Romaščenko - Bulyga, Kutuzov (57. Hleb).
Česko: Čech - Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický (83. Vachoušek), Týce (36. Šmicer), Nedvěd - Koller, Baroš (66. Hübschman).