Po bídném výkonu mladíci prohráli

LIBEREC

Podruhé v řadě prohráli čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let v kvalifikaci ME. Poté, co v pátek bylo nad jejich síly Bělorusko, nestačili včera svěřenci Wernera Ličky na Nizozemsko a nad jejich postupem do baráže o ME se vznáší velký otazník, až do říjnového utkání v Rakousku budou žít v nejistotě.

David Lafata (vpravo) v souboji s nizozemským fotbalistou Michaelem Jansenem.

"Byl to náš nejhorší zápas v kvalifikaci. Po herní stránce jsme se soupeři nemohli rovnat, předčili nás také individuálně a sebevědomím. Nezvládli jsme zlomové okamžiky," přiznal trenér české reprezentace Werner Lička. V 1. poločase předvedli Češi bídný výkon. Nizozemci předčili české mladíky individuálně, navíc si dokázali přesně přihrát, což byl pro český tým neřešitelný problém. Střed zálohy a obrana nechávala soupeři prostor, o němž se mu snad ani nesnilo.

Když pak selhala ofsajdová past, Hoogstrate po přihrávce Hersiho bez problémů skóroval. Právě Hersi působil české obraně velké starosti nejen rychlostí, ale i chytrými přihrávkami či nebezpečnými střelami. Laštůvka si však s dalekonosnou dělovkou poradil a tváří v tvář Castelenovi uspěl rovněž. Češi dlouho většinu akcí táhli individuálně, výjimkou byla akce Juna, který našel ve vápně Trojana, ale ten se ke střele nedostal, v závěru poločasu pak poslal jinak nevýrazný Svěrkoš do brejku Kobylíka, ten se mezi tyče netrefil.

Neproměněná penalta

I po přestávce pokračovali Češi v ospalém výkonu, Nizozemci navíc přidali na důrazu a bojovnosti, a tak nebylo divu, že měli další šance. Castelen však z deseti metrů přestřelil a vzápětí ve vlastním pokutovém území sestřelil Vidličku, jenže Hrdlička pokutový kop nedal. Vedení hostů mohl pojistit Hersi, při střele z bezprostřední blízkosti se vyznamenal Laštůvka.

Češi se pak nadechli k náporu. Lička pálil nad, hlavičku Fořta gólman lapil. Při rohovém kopu Kobylíka vyskočil Fořt opět nejvýše a hlavou srovnal. "Žádný zvrat to však nepřineslo. Nedokázali jsme do utkání vstoupit," posteskl si Lička. Další šance nepřišly i díky chybějící přesnosti, naopak při dvou dělovkách Mathijssena se vyznamenal Laštůvka. Jeho bravurní zákroky nakonec k bodu nevedly, protože po centru Da Silvy v nastavení Hersi hlavou rozhodl o zaslouženém vítězství Nizozemska.

Česko '21' - Nizozemsko '21' 1:2
Poločas: 0:1. Branky: 76. Fořt - 9. Hoogstrate, 90. Hersi. Rozhodčí: Miezelis - Bisigirskas, Simkus (všichni Litva). ŽK: Hoogstrate, Stekelenburg, De Jong, Van De Laak (všichni Niz.). Diváci: 2950.
Česko: Laštůvka - Vidlička, Schuster, Koubský, Hrdlička - Plašil, Lička, Besta (35. Kobylík), Trojan (70. Lafata) - Svěrkoš, Jun (64. Fořt).
Nizozemsko: Stekelenburg - Greene, Olfers, Seip, Jansen - Hoogstrate (63. Da Silva), Mathijssen, De Jong, Castelen - Hersi (90. Tuyp), Van De Laak (86. Putter).