Fotbalovými šampiónkami jsou Němky

CARSON

Zlatý gól zajistil německým fotbalistkám premiérový titul mistryň světa. V dnešním finále čtvrtého světového šampionátu v americkém Carsonu porazily Švédsko stejně jako v předloňském boji o evropský titul až v prodloužení.

O vítězství rozhodla v osmé minutě nastavení střídající Nia Künzerová, která stanovila konečný výsledek na 2:1. Němky vystřídaly na fotbalovém trůnu reprezentantky Spojených států, které vyřadily už v semifinále.

Finálový zápas začaly lépe Seveřanky, které poslala na konci prvního poločasu do vedení Hanna Ljungbergová. Po akci své kolegyně z útoku Victorie Svenssonové prostřelila hvězda týmu Umea, kterou prý chce angažovat do italské mužské ligy Perugia, nekompromisně německou brankářku Silke Rottenbergovou.

Po přestávce však Švédky nezachytily nástup svých soupeřek a Maren Meinertová záhy vyrovnala. Seveřankám se sice povedlo uhlídat nebezpečnou Birgit Prinzovou, která získala díky sedmi trefám cenu pro nejlepší střelkyni turnaje, ale Němky měly dlouho více ze hry.

Až v závěru normální hrací doby Švédky vystupňovaly své úsilí a Rottenbergová několika zázračnými zákroky udržela svěřenkyně Tiny Theuneové-Meyerové ve hře. Německé trenérce pak vyšlo střídání a Künzerová deset minut po svém příchodu na trávník rozhodla hlavičkou po volném kopu Renate Lingorové.

Německo - Švédsko 2:1 v prodl. (1:1, 0:1)
Branky: 46. Meinertová, 98. Künzerová - 41. Ljungbergová. Rozhodčí: Ionescuová (Rum.). Bez karet. Diváci: 26.137.
Německo: Rottenbergová - Stegemannová, Hingstová, Minnertová, Gottschlichová - Garefrekesová (76. Müllerová), Wiegmannová, Lingorová, Wunderlichová (88. Künzerová) - Prinzová, Meinertová.
Švédsko: Jönssonová - Marklundová, Törnqvistová, Westbergová, Larssonová (76. Bengtssonová) - Anderssonová (53. Sjögrenová), Östbergová, Moströmová, Sjöströmová (53. Faderströmová) - Ljungbergová, Svenssonová.
Výsledek - o 3. místo: USA - Kanada 3:1 (1:1)