Slavia vyhrála finále Tisport Cupu až na penalty

Domácí nejlépe obsazený zimní fotbalový turnaj na umělé trávě v pražském Xaverově vyhrála pražská Slavie. Ve finále 7. ročníku porazila po nedělním vyrovnaném zápase Viktorii Žižkov až na penalty 5:4, když v normální hrací době skončil duel 2:2. Vítěznou penaltu, která znamená také zisk prémie ve výši sto tisíc korun, proměnil v sedmé sérii náhradník Tomáš Došek.

Žižkovský Oravec (vlevo) v hlavičkovém souboji s Kratochvílem ze Slavie.

Ani jeden z finalistů nepředstavil novopečené posily: trenér Slavie Josef Csaplár šetřil brazilského záložníka Jeffersona Luise, jeho protějšek Günter Bittengel zase nechal odpočívat veterána Jiřího Němce, který se do plného tréninku zapojí až příští týden.

V drsné zimě byli zpočátku více na útočnou notu naladěni slávisté, ale zkušený útočník Kuka se ani jednou v nadějné možnosti neprosadil. V 16. minutě se Slavia vedoucí branky dočkala. Aktivitou hýřící Krajčík našel volné okénko na pravé straně žižkovské obrany a jesličkami potupil vyběhnuvšího Pižanowského. Žižkovští se osmělovali postupně, ale ve 22. minutě hned udeřili. Oravec si narazil s Piklem a na jeho ránu z otočky byl brankář Slavie Černý krátký.

Ve druhé půli měli více ze hry fotbalisté Slavie. Po dvaceti minutách kopal Piták roh, po zmatcích v obraně Viktorie se k míči dostal Kratochvíl a poslal Slavii podruhé do vedení. Žižkov znovu dokázal zvednout hlavu. Pikl nejprve v samostatném úniku ztroskotal na Černém, ale čtyři minuty před koncem si Ščasného roh do vlastní brány nešťastně srazil bek Lukáš Došek. V samém závěru mohly rozhodnout oba týmy - Piklovu hlavičku z malého vápna vytěsnil Černý, na druhé straně měl s ránou Kalivody z velkého vápna problémy Pižanowski.

Na řadu tak přišly pokutové kopy. Žižkov zahájil lépe a po prvních dvou sériích vedl už 2:0. Po čtvrté sadě ale slávisté vyrovnali a konečné rozhodnutí padlo až v sedmé sérii. Görnera vychytal Černý a vzápětí Tomáš Došek suverénně nasměroval Slavii k prvenství v turnaji.

Kouč Csaplár si při prvním ostřejším testu v nové roli hned připsal výhru. "Jedna věc je fotbal hrát a druhá umět vyhrávat. Právě s tím měla Slavia ve své historii největší problémy. Naučit se vítězit je nesmírně důležité a každý takový úspěch potěší, i když jsou penalty už o štěstí," těšil se po dramatickém finále slávistický lodivod.

Přestože měli hráči Viktorie blízko k vítězství, zklamání na tváři jejich kouče Bittengela znát nebylo. "Myslím, že finále nabídlo i přes těžké podmínky pohledný fotbal, na obou stranách byla k vidění spousta dobrých věcí," ocenil.

Slavia Praha - Viktoria Žižkov 2:2 (1:1), na penalty 5:4
Branky: 16. Krajčík, 65. Kratochvíl - 22. Oravec, 86. vlastní L. Došek. Penalty neproměnili: Kratochvíl, Zachariáš - Pikl, Prohászka, Görner. Rozhodující penaltu proměnil v sedmé sérii Tomáš Došek. Rozhodčí: Ardeleanu. ŽK: Hottek, Pikl (oba Žižkov). Diváci: 300.
Slavia: Černý - L. Došek, Zachariáš, Nachtman, Kratochvíl - Piták (66. Lukeš), Hrdlička (46. Kalivoda), Bejbl (60. Švec), Krajčík - Kuka (60. T. Došek), Fořt.
Žižkov: Pižanowski - Buryán, Mlejnský (34. Dirnbach), Klimpl, Mikulík - Ščasný, Pikl, Sabou, Hottek (64. Görner) - Prohászka, Oravec

V zápase o třetí místo porazil Jablonec žilinu 4:0.

MŠK Žilina - FK Jablonec 0:4 (0:1).
Branky: 10. Hochmeister, 67. Flachbart, 74. Šenkeřík, 87. Vodehnal. Rozhodčí: Mencl. Diváci: 50.
Žilina: Trabalík - Zábavník, Sninský (46. B. Labant), Vomáčka, Staš - Barčík, Štrba (74. Ďurica), Bažík (46. Rusnák), Minarčík - Konečný (46. Šimček), Filo.
Jablonec: Lovásik - König, Hochmeister, Hrotek, Nesvadba - Michálek (46. Laštovka), Herzán (46. Čížek), Jožef (46. Hušek), Flachbart - Šenkeřík, Smíšek (46. Vodehnal).