Rubriky:

Fotbal

Nedvěd vydělává z českých fotbalistů nejvíc

27. ledna 2004 09:37 - PRAHA

Fotbal a peníze. Věčné téma diskusí. Česko je zemí, kde má závist hlavní stan. Fotbalisté jsou hodně na očích, takže o jejich penězích se hovoří velice často. Berou hodně, nebo málo? Zaslouží si svůj plat? Jedno je jisté. Berou tolik, kolik jim jsou ochotni zaměstnavatelé zaplatit a jejich možnost velkých výdělků je ohraničena věkem a ještě víc zdravím.

Fotbal je dnes velký obchod a rozhoduje v něm nabídka a poptávka. Především fanoušci chtějí vidět velké hvězdy, velká vítězství svého týmu a je jim jedno, kdo to platí. Mohou si být jisti, že z jejich peněz za vstupné to není. To nestačí ani na pořadatelskou službu na utkání.

Kapitán zná oba póly

Jednoznačně nejlépe placeným českým fotbalistou je Pavel Nedvěd, kapitán české reprezentace, opora Juventusu Turín, a držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Ročně vydělává přibližně 258 miliónů korun hrubého.

"Opravdu hraji pro fanoušky, na peníze rozhodně nemyslím. Nebudu tvrdit, že si nežiji dobře, ale nahoru jsem šel díky dřině a tvrdé práci ve svém oboru. Nic jsem nikde nedostal zadarmo a jestliže šly nahoru moje příjmy, pak stoupaly i nároky na moje výkony. Co se odpustí méně známému hráči, to se u Nedvěda nezkousne. Dostane to tvrdě pocítit," říká Nedvěd.

Rosický a Koller

Korunními princi, co do výše ročních výdělků, jsou hvězdy Borussie Dortmund Tomáš Rosický a Jan Koller. První odcházel do Německa téměř za půl miliardy korun. Druhý opouštěl Letnou v tichosti za necelý milión a s ulehčením, že toho kolohnáta někdo koupil. Hvězdou se stal až v belgickém Lokerenu, odkud vystoupal přes Anderlecht a Dortmund na samý vrchol fotbalového nebe. Dnes se o něj zajímají přední kluby v čele s AC Milán a bojí se ho všichni gólmani Evropy.

Rosický vydělává v přepočtu asi 115 miliónů korun. "Když jsem přestupoval, vůbec jsem o penězích nepřemýšlel. To byla záležitost mého manažera Pavla Pasky. Peníze si uvědomuji, ale rozhodně na nich nelpím, nezkazily mě. Zůstal jsem normální," říká s úsměvem Tomáš Rosický.

"Když jsem odcházel, v životě mě nenapadlo, že budu tolik vydělávat, ale ani to, že bych hrál za Dortmund nebo jiné velké kluby a za reprezentaci. Tyhle klukovské sny jsem měl už za sebou. Všechno přišlo později než třeba u Tomáše. O to víc si toho vážím a také proto mě peníze nezkazily," přidává se Jan Koller, jemuž přijde na konto za rok sto dva miliónů.

Doma je to horší

Kapitán Sparty Karel Poborský je v Gambrinus lize nejlépe placeným českým hráčem, ročně bere 12 miliónů korun. "Když něco na trávníku zkazím, hned slyším, že hraji za ty milióny ho..o. Když se mi zápas povede, dám gól, předvedu pěknou akci, nikdo neřekne, že si ty peníze zasloužím. Přitom jsem si je vydělal tím, co umím, fotbalem. V zahraničí jsem něco takového nepoznal.

Na rozdíl od jiných mohu v jediné nešťastné sekundě o takový výdělek přijít a budu žít z toho, co mám. Proto se každý fotbalista snaží vydělat, dokud mu to kope, a zabezpečit rodinu. Doba, kdy máme tuhle šanci, trvá pár let. Když mi někdo nabídne velké peníze nebo si o ně řeknu a on mi je dá, byl bych blázen, kdybych je odmítl. To by neudělal nikdo," řekl Karel Poborský.

Vyhozené peníze pro Gluščeviče?

Ještě více než Poborský bere nejlépe placený hráč Gambrinus ligy, Srb Igor Gluščevič. Na Letnou přišel v létě z Nizozemska s vizitkou superkanonýra. Podzim se mu nepovedl, takže jeho necelých dvacet miliónů korun ročně je mnohým trnem v oku. Dokonce se šuškalo, že mu spoluhráči nepřihrávali, protože mu záviděli... "Neskutečná blbost. Jeho góly by pomohly i nám k vítězství a tudíž i k penězům," odmítl tuto spekulaci Karel Poborský.

"Nezabývám se tím, jestli mi někdo vyčítá nebo závidí peníze. Soustředím se, abych odvedl to, proč mě Sparta koupila," brání se řečem o penězích Igor Gluščevič. Ve Spartě hráči vydělávají nejvíc. Ročně klub stojí na výplatách přibližně 150 miliónů korun. Opět to je ale jen otázka nabídky a poptávky, možnosti, které klub má. Pokud chce mít kvalitní hráče, musí za ně i jim zaplatit. To platí všude, tedy i v Čechách.

NEJLÉPE PLACENÍ ČEŠTÍ FOTBALISTÉ
Pavel NEDVĚD Juventus Turín 258
Tomáš ROSICKÝ Borussia Dortmund 115
Jan KOLLER Borussia Dortmund 102
Petr ČECH Chelsea Londýn 92,4
Vladimír ŠMICER FC Liverpool 91
Patrik BERGER Portsmouth 71
Milan BAROŠ FC Liverpool 62
Tomáš ŘEPKA West Ham United 49
Jiří JAROŠÍK CSKA Moskva 35
Marek JANKULOVSKI Udinese Calcio 33
Jedná se o roční příjem v miliónech korun před zdaněním. Petr Čech bude tuto sumu brát po přestupu do Chelsea, s níž už podepsal smlouvu.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Výsledkový mix:

Premier League
Včera 17. kolo Crystal Palace - Watford Crystal Palace - Watford 2:1
Včera 17. kolo Huddersfield - Chelsea Huddersfield - Chelsea 1:3
Včera 17. kolo Burnley - Stoke Burnley - Stoke 1:0
dnes 20:45 Swansea - Manchester City Swansea - Manchester City
dnes 20:45 Newcastle - Everton Newcastle - Everton
dnes 20:45 Southampton - Leicester Southampton - Leicester
dnes 21:00 Manchester Utd. - Bournemouth Manchester Utd. - Bournemouth
dnes 21:00 West Ham - Arsenal West Ham - Arsenal
dnes 21:00 Liverpool - West Bromwich Liverpool - West Bromwich
dnes 21:00 Tottenham - Brighton Tottenham - Brighton
La Liga
11.12.2017 15. kolo Espaňol - Girona Espaňol - Girona 0:1
Bundesliga
Včera 16. kolo Mohuč - Dortmund Mohuč - Dortmund 0:2
Včera 16. kolo Hamburk - Frankfurt Hamburk - Frankfurt 1:2
Včera 16. kolo Freiburg - Mönchengladbach Freiburg - Mönchengladbach 1:0
Včera 16. kolo Wolfsburg - Lipsko Wolfsburg - Lipsko 1:1
dnes 18:30 Hoffenheim - Stuttgart Hoffenheim - Stuttgart
dnes 20:30 Bayern - Köln Bayern - Köln
dnes 20:30 Hertha - Hannover Hertha - Hannover
dnes 20:30 Leverkusen - Brémy Leverkusen - Brémy
dnes 20:30 Schalke - Augsburg Schalke - Augsburg
Serie A
11.12.2017 16. kolo Lazio Řím - FC Turín Lazio Řím - FC Turín 1:3
11.12.2017 16. kolo Janov - Atalanta Janov - Atalanta 1:2