Rubriky:

Fotbal

Ruské úřady prověří Abramoviče

30. ledna 2004 19:59 - MOSKVA

Nejvyšší kontrolní úřad Ruské federace si hodlá posvítit na aktivity ruského miliardáře Romana Abramoviče. Majitel anglického fotbalového klubu Chelsea je mimojiné guvernérem Čukotky a ruské úřady chtějí prověřit jeho obchody v Rusku, kde je Abramovič největším akcionářem ropné společnosti Sibněfť.

 

chukotka.org

Společnost Sibněfť loni uskutečnila fúzi s koncernem Jukos, po říjnovém zatčení šéfa Jukosu a nejbohatšího Rusa Michaila Chodorkovského však chce transakci zrušit.  Chodorkovskij byl zatčen a je ve vazbě kvůli podezření z rozsáhlých podvodů a daňových úniků. Pozorovatelé však jsou přesvědčeni, že za jeho zatčením stojí Kreml, který ho tak trestá za politické aktivity.

Předseda Nejvyššího kontrolního úřadu Ruské federace Sergej Stěpašin řekl, že plánovaná kontrola je rutinní a nesouvisí s tím, že Abramovič koupil Chelsea. Vykreslil však guvernéra a ropného magnáta jako marnotratného zbohatlíka, kterého nezajímají problémy Ruska.

"Na fotbalový klub, to se utrácejí stovky milionů dolarů. Fond pro děti bez domova však získal loni v celé zemi jen milión dolarů," řekl Stěpašin podle agentury Interfax. Pro televizi NTV pak Stěpašin uvedl, že má na Abramoviče "morální otázky".

Prohlášení šéfa kontrolního úřadu jen potvrdilo, že Abramovič je právě kvůli svým rozmařilým investicím na Západě v nemilosti vládnoucí garnitury prezidenta Vladimira Putina. Na střet s Kremlem již doplatili kromě Chodorkovského i další "oligarchové" jako Boris Berezovskij a Vladimir Gusinskij.

Prezident Vladimir Putin opakovaně vyzýval oligarchy, aby dávali více na dobročinnost. Abramoviče, který financuje charitativní programy na Čukotce, však zatím veřejně nekáral. Podle ruských médií se Abramovič nákupem Chelsea a dalšími investicemi snaží odpoutat od Ruska a chce se nakonec úplně přemístit do Británie. Tím by se vyhnul zničujícímu střetu s Kremlem.

Abramovič je podle časopisu Forbes 49. nejbohatším člověkem na světě. Za Chelsea zaplatil asi 150 miliónů dolarů dluhů a pak do klubu investoval nákupem hvězd dalších více než 200 miliónů dolarů. V poslední době se pak objevují dohady o tom, že je ochoten utratit 150 miliónů dolarů za tým formule 1 Jordan.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

Premier League
Včera 17. kolo Crystal Palace - Watford Crystal Palace - Watford 2:1
Včera 17. kolo Huddersfield - Chelsea Huddersfield - Chelsea 1:3
Včera 17. kolo Burnley - Stoke Burnley - Stoke 1:0
Bundesliga
Dnes 16. kolo Hoffenheim - Stuttgart Hoffenheim - Stuttgart 1:0
Včera 16. kolo Mohuč - Dortmund Mohuč - Dortmund 0:2
Včera 16. kolo Hamburk - Frankfurt Hamburk - Frankfurt 1:2
Včera 16. kolo Freiburg - Mönchengladbach Freiburg - Mönchengladbach 1:0
Včera 16. kolo Wolfsburg - Lipsko Wolfsburg - Lipsko 1:1