Alkmaar - Jablonec 1:0Statečný boj nestačil, Jablonec na hřišti favorita padl

Hynek PreislerSport.czPrávo

Žádný český tým ještě Alkmaar v evropských pohárech porazit nedokázal a ani Jablonec negativní bilanci s nizozemským celkem nevylepšil. Severočeši ve druhém kole Konferenční ligy padli na hřišti AZ těsně 0:1. Ve skupině D jim patří druhé místo.

Brankář Jablonce Jan Hanuš.

Vítězný gól vstřelil krátce po poločase islandský reprezentant Gudmundsson. Ano, ten stejný hráč, který před rokem dvěma góly odstřihl od Ligy mistrů Plzeň. Po roce rozesmutněl další český tým.

Jablonečtí odjeli z města sýrů s nulou, přestože několik solidních možností si i bez zraněného útočníka číslo jedna Doležala vypracovali. Holanďany dokonce jednou zachránilo břevno.

Kouč Petr Rada své hráče často nabádá před velkými duely k odvaze. A po prvním poločase musel být stratég zelenobílých spokojen. Žehrat mohl jen na lepší koncovku, která zatím jeho tým v této sezoně trápí.

Čvančara ve velké šanci neuspěl

Jablonec domácího favorita v prvním poločase zaskočil. Už v páté minutě vletěl mezi dva bránící hráče Čvančara a křižnou střelou jen těsně minul vzdálenější tyč. O chvíli později zakončoval stejný hráč znovu. Poté zpoza vápna prověřil gólmana Pilař. A když po půlhodině hry opět Čvančara hlavičkoval jen do náruče Vindahla, domácí diváci začali na své hráče dokonce již pískat.

Spokojeni být nemohli. Hosté byli v první části lepší. Dvanáctý tým Eredivisie v ní zahrozil prakticky jen jednou. Těsně před pauzou zabránil gólu do šatny při střele Gudmundssona reflexivně Hanuš. Rodák z Reykjavíku se radoval až po pauze, když zůstal po přihrávce na zadní tyč nepokrytý.

Radův tým byl blízko vyrovnání v 64. minutě. Pilařův centr se snažil odkopnut Chatzidiakos, při kterém stálo štěstí. Trefil totiž břevno vlastní branky. Míč se ještě odrazil ke střídajícímu Nešporovi, jenže balon netrefil. AZ si poté těsný triumf již pohlídal.

Utkání 2. kola skupiny D fotbalové Konferenční ligy:
AZ Alkmaar - FK Jablonec 1:0 (0:0)
Branka: 53. Gudmundsson. Rozhodčí: Obrenovič - Praprotnik, Kordež (všichni Slovin.). ŽK: Chatzidiakos - Pilař, Nešpor, Krob.
Alkmaar: Vindahl - Sugawara, Chatzidiakos, Martins Indi, Wijndal (78. Witry) - Midtsjö, De Wit, Clasie - Gudmundsson (90. Beukema), Pavlidis (66. Aboukhlal), Karlsson. Trenér: Jansen.
Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec (85. Vaníček) - Pleštil (69. Malínský), Houska, Kratochvíl, Pilař - Čvančara (46. Nešpor). Trenér: Rada.