Rumuni zostudili Němce pěti góly

Necelé dva měsíce před zahájením evropského fotbalového šampionátu v Portugalsku nemají fanoušci řady účastníků turnaje důvod k optimismu. Němci inkasovali v Rumunsku pět branek, Rusové v Norsku tři a nepředvedl se ani český výběr.

Němci zažili v Bukurešti šok. Už během úvodních 40 minut musel bezmocný brankář Kahn čtyřikrát pro míč do sítě a statistici se museli vracet hodně daleko zpátky do historie, aby našli tak špatný první poločas.

Výsledek 0:4 do přestávky zaznamenali Němci naposledy před 91 lety v Belgii a o gól horší to bylo jen jednou - v roce 1906 jim v Oxfordu nastříleli Angličané za poločas dokonce pět branek. Druhé dějství už bylo z pohledu skóre vyrovnané, ale to už jednomu ze soupeřů českých fotbalistů na Euru reputaci nezachránilo.

Lotyši nedali gól Islandu

Ani první protivník Čechů na závěrečném turnaji dnes neoslnil. Lotyšsko se muselo na domácí půdě v Rize proti Islandu spokojit s bezbrankovou remízou, přestože trenér Starkovs sliboval mohutnou ofenzívu a vystřídal všech pět svých útočných trumfů. Domácí měli velkou převahu, ale jejich nejlepší střelec Verpakovskis neproměnil ani vyloženou šanci. Pahars navíc odkulhal se zraněním po deseti minutách na hřišti.

Rus Onopko dnes v Oslu vyrovnal Blochinův rekord v počtu reprezentačních startů, ale to je tak jediné, z čeho mohl mít při svém 112. zápase radost. Norové pokračovali s koučem Hareidem na lavičce v obrození a pod jeho vedením vyhráli i šestý zápas. Tři branky během necelých 40 minut nevystavilo ruské obraně šéfované Onopkem před evropským šampionátem příznivé vysvědčení.

Výprask Řeků

Dánové se Skoty vyhráli už pátý zápas za sebou. V Kodani o tom rozhodl přesnou hlavičkou Sand, který do druhého poločasu nahradil neúspěšného Tomassona.

Nizozemci deklasovali v Eindhovenu i bez zraněného kanonýra van Nistelrooije Řeky 4:0. Klíč k jejich obraně sice hledali dlouhých 50 minut, pak se ale zvedla stavidla a gólman Nikopolidis lovil míč ze sítě třikrát během jedenácti minut. Vzepjetí "tulipánů" režíroval Zenden. Nejdřív předložil míč Makaayovi, pak napálil přesně odražený míč.

Výhru Chorvatů zařídil jediným gólem Klasnič z Brém, pro nějž to byl teprve druhý start za národní tým. Uspěli také Švýcaři, ačkoliv ještě téměř dvacet před koncem doma se Slovinskem prohrávali.

EINDHOVEN: Nizozemsko - Řecko 4:0 (0:0)
Branky: 50. Makaay, 58. Zenden, 61. Heitinga, 89. van Hooijdonk. Diváci: 27.000.
Sestava Nizozemska:
van der Sar - Heitinga, Stam (46. Reiziger), Bouma, van Bronckhorst - Seedorf, van Bommel (46. Sneijder), van der Vaart (65. van Hooijdonk), Zenden - Makaay, Kluivert (70. Bosvelt).
SKOPJE: Makedonie - Chorvatsko 0:1 (0:1)
Branka: 34. Klasnič. Diváci: 15.000.
ŽENEVA: Švýcarsko - Slovinsko 2:1 (0:1)
Branky: 66. Celestini, 85. H. Yakin - 45. Zahovič. Diváci: 7500.
BUKUREŠŤ: Rumunsko - Německo 5:1 (4:0)
Branky: 34. a 40. Danciulescu, 21. Plesan, 23. Rat, 84. Caramarin - 88. Lahm. Diváci: 14.000.
Sestava Německa:
Kahn (46. Hildebrand) - Friedrich, Ramelow, Jeremies, Lahm - Schneider, Hamann, Ernst (77. Kehl), Frings (46. Freier) - Bobic (62. Neuville), Kuranyi. Trenér: Völler.
RIGA: Lotyšsko - Island 0:0
Diváci: 10.000.
Sestava Lotyšska:
Kolinko - Stěpanovs, Astafjevs, Zakreševskis, Laizans - Blagonaděždins, Ivanovs, Lobanovs (69. Pahars, 80. Štolcers) - Verpakovskis, Rubins, Prohorenkovs (78. Rimkus). Trenér: Starkovs.
SOFIE: Bulharsko - Kamerun 3:0 (1:0)
Branky: 7. a 54. z pen. Berbatov, 56. Lazarov. Rozhodčí: ČK: 52. Mettomo (Kam.). Diváci: 14.000.
OSLO: Norsko - Rusko 3:2 (2:0)
Branky: 25. Andresen, 43. Rushfeldt, 62. Solli - 85. Radimov, 90. Kiričenko. Diváci: 11.435.
KODAŇ: Dánsko - Skotsko 1:0 (0:0)
Branka: 61. Sand. Diváci: 22.485.
PRAHA: ČR - Japonsko 0:1 (0:1)
Branka: 32. Kubo. Rozhodčí: McKeon - Delaney, Wogan (všichni Irsko). ŽK: Kadži. Diváci: 11.802.
Sestavy:
ČR: Čech (46. Blažek) - Bolf (46. Rozehnal), Ujfaluši, Jankulovski (46. Mareš) - Galásek (46. Týce) - Poborský (81. Drobný), Rosický (52. Vachoušek), Nedvěd, Šmicer (46. Jiránek) - Baroš (46. Heinz), Koller (46. Lokvenc). Trenér: Brückner.
Japonsko: Narazaki - Cuboi, Tanaka, Chano - Niši (46. Kadži), Inamoto (65. Endo), Ono (81. Motojama), Alex (81. Miura) - Tamada, Fudžita (81. Fukuniši) - Kubo. Trenér: Zico.
Podrobnosti z utkání Česko - Japonsko si přečtěte zde.