Rubriky:

Fotbal

MS ve fotbale 2010 bude hostit Jižní Afrika

15. května 2004 15:31 - CURYCH/JOHANESBURG

Za dva roky bude světový šampionát ve fotbale hostit Německo. Poté se svátek světového fotbalu přesune do Afriky. Mistrovství světa ve fotbale 2010 totiž bude hostit Jihoafrická republika (JAR). Rozhodli o tom delegáti FIFA na svém sobotním jednání v Curychu.

Jihoafrická republika zvítězila se ziskem 14 hlasů před Marokem a Egyptem. Nadšení fanoušci, kteří očekávali verdikt FIFA na ulicích jihoafrických měst, v barech a na stadiónech, po oznámení výsledku začali oslavovat.

Rozhodnutí FIFA ocenil i jihoafrický prezident Thabo Mbeki, který delegátům fotbalové asociace poděkoval. "Je nadmíru jasné, že mistrovství světa 2010 vyhraje nějaký africký tým," prohlásil před rozdováděným davem v hlavním městě Pretorii.

JAR v Curychu zastupoval bývalý prezident Nelson Mandela, který přijímal gratulace. "Vítězství přijímáme s pokorou a bez arogance. Všichni jsme si rovni, vítězové i poražení," řekl pětaosmdesátiletý národní hrdina.

Jihoafrický rozpočet počítá s investicemi ve výši 329 miliónů dolarů. Šampionát by však měl pro nejsilnější ekonomiku na kontinentu znamenat přínos tří miliard dolarů. Projekt předpokládá, že bude vytvořeno 160 tisíc nových pracovních míst a do země přijedou více než tři miliony turistů.

ČTK, Sport.cz, DPA

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

1. liga
zítra 16:00 Dukla - Plzeň Dukla - Plzeň
zítra 16:00 ČT 2 Teplice - Slavia Teplice - Slavia
zítra 16:00 Jablonec - Slovácko Jablonec - Slovácko
zítra 16:00 Jihlava - Karviná Jihlava - Karviná
zítra 16:00 Baník - Brno Baník - Brno
zítra 16:00 Zlín - Liberec Zlín - Liberec
zítra 16:00 Bohemians 1905 - Sparta Bohemians 1905 - Sparta
zítra 16:00 Olomouc - Ml.Boleslav Olomouc - Ml.Boleslav