Rubriky:

Fotbal

Hašek: Japonsky už zvládnu i taktickou přípravu

31. května 2004 11:40 - PRAHA

Na začátku roku se trenér Ivan Hašek vrátil do Japonska, kde strávil značnou část své hráčské kariéry. Na lavičce Visselu Kóbe bývalý kouč Sparty a Štrasburku vede tréninky v japonštině a zvládá i hvězdného Ilhana Mansize. "Doufám, že do tří let bude z Kóbe nejlepší mužstvo v Asii," říká Hašek v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Když jste nastupoval do Visselu Kóbe, tvrdil jste, že nejde o klub s přehnanými ambicemi. To jedenácté místo v lize tedy odpovídá?
Považuji to celkem za úspěch, hlavně nesmíme sestoupit. Klub měl před mým příchodem problémy, zbankrotoval a kádr byl dost prořídlý. Odešlo pět hráčů základní sestavy. Přišel nový majitel a všechno se dává dohromady. Situace už se zklidnila a do budoucna jsou ambice hodně velké.

Kolik máte v mužstvu cizinců?
Dva Brazilce a tureckého útočníka Ilhana Mansize, do kterého prezident klubu investoval velké peníze. Stál kolem pěti miliónů dolarů a byl to největší transfer v historii J-ligy. Zároveň je to její největší hvězda.

Měl jste zájem i o některé české fotbalisty. Proč z jejich angažování sešlo?
Chtěl jsem Lokvence, Horvátha a moc jsem stál o Papadopulose, který by tady určitě hrál v základu. Jenže v Japonsku je povolená kvóta tří cizinců, takže to padlo. Nevztahuje se to na hráče do 19 let. Papadopulos by tedy přijít mohl. Mluvil jsem s jeho manažerem a zatím to nevypadá, asi dá přednost angažmá v Evropě.

Zmínil jste Ilhana Mansize coby hvězdu ligy. Není to problémový hráč?
Jediný problém byl v tom, že měl velké potíže s kolenem, odjel do Evropy na operaci, tři měsíce nehrál a vrátil se až před nedávnem. Jinak s ním nemám sebemenší trable. V tréninku maká naplno. Možná je trochu horkokrevný a tvrdohlavý, ale na hřišti seká latinu.

Když jste v Japonsku působil jako hráč, tamní liga zažívala velký boom. Jaká je situace nyní?
Zase to zaznamenalo pokrok. Díky mistrovství světa tady vyrostly nádherné stadióny a fotbal je hodně sledovaný. Hraje tady spousta kvalitních fotbalistů, hlavně Brazilců. V Čechách ta jména asi tak známá nebudou, ale třeba Amoroso z Dortmundu tady kopal dva roky. Málokdy je návštěva na zápas pod 10 000 diváků. Liga určitě má svou kvalitu.

Mohou si japonské kluby dovolit koupit prakticky kohokoliv?
Až takové to zase není. Jak už jsem řekl, Ilhan je nejdražším hráčem ligy. A jeho angažování bylo i otázkou byznysu. Protože takový fotbalista přiláká lidi na stadióny. Ilhana jsme si mohli dovolit proto, že náš prezident je jeden z nejbohatších lidí v Japonsku. Je mu teprve 39 let, ale ovládá internetový prodej v zemi. Pořád se dere nahoru. Hráče za 40 miliónů eur si asi japonský klub nekoupí, ale platy jsou tady velmi slušné.

Berete tuto zkušenost jako krok dopředu ve své trenérské kariéře?
Je to další možnost zkusit si práci v zahraničí. A doufám, že do tří let bude z Kóbe nejlepší mužstvo v Asii. Prezident má takové ambice a já to chci dokázat.

Na jak dlouho máte podepsanou smlouvu?
Zatím na rok, ale jsme domluveni, že když budu chtít, tak zůstanu. Ještě mám před sebou hodně práce.

Jste rád, že máte v klubu českého asistenta Pavla Řeháka?
Bez něj bych tady nemohl působit. Pavel je moje pravá ruka. Osm let zde hrál, takže je skoro napůl Japonec... Nemá sebemenší problém s řečí, překládá na tiskovkách a v japonštině zdokonaluje i mě.

Jak se tedy domluvíte?
Snažím se. Tréninky vedeme v japonštině, jen s Ilhanem mluvím německy. Brazilci mají na každém kroku překladatele. Svou lámanou japonštinou zvládnu i taktickou přípravu na zápas, protože ta fotbalová terminologie není zas tak těžká. A když něco nevím, pomůže Pavel. Dvakrát týdně chodím na kursy japonštiny, abych se zdokonalil.

Jak moc vám v Japonsku chybí rodina?
To je ten největší malér, největší minus toho pobytu. Manželka tady za mnou na měsíc byla, synové přijedou za pár dní, protože budou mít fotbalové prázdniny. Já doma ještě nebyl a vypadá to, že se tam dostanu nejdřív v prosinci. Možná až v lednu, protože bych chtěl, abychom se dostali do finále Císařského poháru.

Jak trávíte volný čas?
Moc ho nemám. V sedm odjíždím na trénink a domů přijedu večer. Snažím se chodit i na tréninky béčka. Takže se jen podívám na televizi a jdu spát. Párkrát jsem byl i na golfu, abych nevyšel ze cviku.

Berete Japonsko jako angažmá, které vám otevře cestu do evropského velkoklubu?
Já už jsem trénoval ve Spartě a to je velký klub. Samozřejmě mám nějaké sny, ale jsem teprve na začátku. Pravda je, že bych jednou rád vedl klub, v němž bych si mohl koupit hráče, na kterého si ukážu prstem.

Jan Krůta, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

Premier League
Včera 18. kolo Bournemouth - Liverpool Bournemouth - Liverpool 0:4
Včera 18. kolo West Bromwich - Manchester Utd. West Bromwich - Manchester Utd. 1:2
dnes 21:00 Everton - Swansea Everton - Swansea
La Liga
Včera 16. kolo Barcelona - La Coruňa Barcelona - La Coruňa 4:0
Včera 16. kolo Las Palmas - Espaňol Las Palmas - Espaňol 2:2
Včera 16. kolo Vigo - Villarreal Vigo - Villarreal 0:1
Včera 16. kolo Girona - Getafe Girona - Getafe 1:0
16.12.2017 16. kolo Atlético - Alavés Atlético - Alavés 1:0
dnes 21:00 Málaga - Real Betis Málaga - Real Betis
zítra 21:30 Levante - Leganés Levante - Leganés
Bundesliga
Včera 17. kolo Lipsko - Hertha Lipsko - Hertha 2:3
Včera 17. kolo Hannover - Leverkusen Hannover - Leverkusen 4:4
Serie A
Včera 17. kolo Atalanta - Lazio Řím Atalanta - Lazio Řím 3:3
Včera 17. kolo Benevento - SPAL Benevento - SPAL 1:2
Včera 17. kolo Sampdoria - Sassuolo Sampdoria - Sassuolo 0:1
Včera 17. kolo Fiorentina - Janov Fiorentina - Janov 0:0
Včera 17. kolo Crotone - Chievo Crotone - Chievo 1:0
Včera 17. kolo Boloňa - Juventus Boloňa - Juventus 0:3
Včera 17. kolo Hellas Verona - AC Milán Hellas Verona - AC Milán 3:0
16.12.2017 17. kolo AS Řím - Cagliari AS Řím - Cagliari 1:0