Zlín i Teplice v Intertotu pokračují, Liberec zná soupeře

Zlín i Teplice pokračují ve fotbalovém Poháru Intertoto. Zlín postoupil do druhého kola přes finský tým Myllykosken Pallo-47, a jeho dalším soupeřem bude belgické Westerlo. Teplice přešly přes maďarskou Šoproň a v další fázi je čeká ruský Šinnik Jaroslavl. Do soutěže vstoupí i Liberec, nasazený přímo do 2. kola, ten se utká se slovenskou Dubnicí.

Fotbalisté Tescomy Zlín zvítězili v odvetě nad Myllykosken Pallo-47 3:2 a po předchozím výsledku 1:1 ve Finsku si zahrají druhé kolo. To rozehrají příští sobotu s belgickým Westerlem. První utkání se bude hrát v Belgii, odveta za dva týdny už ve Zlíně.

Hned v první minutě otevřel skóre hlavou Lička. Finská obrana hrála značně dezorientovaně a už o dvě minuty později pomalá Červenkova střela z osmnácti metrů překvapila podruhé brankáře Kiljunena. Finové spoléhali pouze na rychlé protiútoky, pokud se ale dostali k zakončení, s jejich střelami si poradil brankář Novák.

Když po změně stran přidal v 57. minutě po Lasotově akci Gomés elegantním přehozením brankáře třetí gól, Zlín začal hrát až příliš bezstarostně. Bojovní Finové pak v průběhu čtyř minut zkorigovali výsledek: v 67. minutě Taipale hlavou překonal poprvé Nováka, v 71. minutě kapituloval zlínský brankář podruhé po střele střídajícího Tarvajärviho. Právě brankář Novák ale nakonec postup zachránil, když tři minuty před koncem akrobatickým zákrokem vytáhl tvrdou přízemní střelu Tarvajärviho.

Tescoma Zlín - Myllykosken Pallo-47 3:2 (2:0)
Branky: 1. Lička, 3. Červenka, 57. Gomés - 67. Taipale, 71. Tarvajärvi. Rozhodčí: Orlic - Berko, Bodijan (všichni Mold.). Bez karet. Diváci: 1350. První zápas: 1:1.
Zlín: Novák - Vidlička, Kroča, Koubský, Hubáček - Novosad (73. Zapletal), Vrtělka, Lasota, Červenka - Lička (87. Dujka), Gomés (76. Dobeš). Trenér: Palička.

Teplice v odvetě 1. kola zvítězili nad maďarskou Šoproní 3:1, když všechny čtyři branky padly už do přestávky. V prvním zápasu Teplice v Maďarsku prohrály 0:1, dnes o jejich vítězství rozhodl závěr první půle, kdy domácí v rozmezí jedenácti minut otočili nepříznivý stav.

Skóre zápasu ale otevřeli hosté, když si v desáté minutě po nenápadném centru zleva ve vápně nejlépe vyskočil neobsazený Sira. Inkasovaná branka domácí tým na nějakou dobu zaskočila a teplické hře scházela větší přesnost i myšlenka. Ke zteči na konci první půlhodiny zavelel nejdříve Benát, jehož pěkná střela skončila těsně vedle pravé tyče, a po přesném Horváthově centru a Velebově hlavičce bylo v 29. minutě vyrovnáno.

A za dalších pět minut už Teplice vedly. Doležalův centr zprava si nešťastně srazil nohou do vlastní branky stoper Lambulič. Rozjeté Teplice hru ovládly a vytvářely si další šance. Po dalším Horváthově centru se ocitl sám před brankou Šoproně Verbíř, ale jeho hlavičku gólman Milinte vyrazil. Ve 40. minutě využil Benát hrubky Šoproně v rozehrávce, míč si zpracoval a přesným pasem našel ve vápně volného Velebu, který potřetí poslal míč do sítě.

Po změně stran se po Doležalově přesném pasu dostal do další tutovky Verbíř, ale opět v koncovce selhal. Teplice i nadále hru kontrolovaly a jejich převaha byla jasně patrná. Hosté, kteří k postupu potřebovali vstřelit branku, zahrozili poprvé v druhém poločase až v 65. minutě. Po sérii krátkých přihrávek zůstal na šestnáctce volný Balaskó, ale jeho pohotovou střelu Poštulka vyrazil. Deset minut před koncem zápasu po Benátově průniku zachránila Šoproň pravá tyč.

FK Teplice - MFC Šoproň 3:1 (3:1)
Branky: 29. a 40. Veleba, 34. vlastní Lambulič - 10. Sira. Rozhodčí: Gumyenny (Belg.). ŽK: Kowalík - Horváth, Bagoly. Diváci: 1610. První zápas 0:1, postupují Teplice.
Teplice: Poštulka - Klein, Hunal, Ryška - Doležal, Krmaš, Benát, Horváth, Fenin (70. Kowalík) - Verbíř (90. Fürbach), Veleba (90. Brožík). Trenér: Mareček.