Liberec a Zlín ve 3. kole Intertoto Cupu, Teplice skončily

Cesta teplických fotbalistů Pohárem Intertoto skončila ve druhém kole - rozhodla o tom sobotní porážka na půdě Jaroslavle. Postup si naopak zajistili hráči Liberce a Zlína. Severočeši vyřadili dubnický Slovan a ve třetím kole se utkají s nizozemským týmem Roda Kerkrade. Zlínští získali skalp belgického celku Westerlo a v další fázi turnaje je čeká Atlético Madrid.

Fotbalisté Liberce nebyli v jednoduché pozici, ale za vidinou udržení postupového snu se vrhli odvážně. Trenér Mareček vsadil vše na ofenzivní kartu, na levý kraj zálohy stáhnul čistokrevného útočníka Maška, který se špílmachrem Horváthem a Verbířem aktivně podporoval osamoceného bijce na hrotu útoku Diveckého.

Žlutomodří nebojácným nástupem zatlačili desátý tým ruské ligy do defenzivy, sršeli nápady a aktivitou. Už v páté minutě se po chytrém pasu Horvátha sám před Malyševem neprosadil Mašek, po půlhodině gólmana nezaskočila ani pohotová hlavička Diveckého.

V době teplického náporu přišla nečekaná rána: hráči Jaroslavle zaskočili soupeře dlouhým autem, do rozhozené obrany vletěl ve 43. minutě Vasiljev a dobíhající stoper Klein jej v pokutovém území skolil k zemi. Skotský sudí Richmond byl nekompromisní: českého reprezentanta do 21 let vyloučil a na Kuševovu střelu neměl nárok ani penaltový mág Poštulka.

Marečkův tým se tak může "pochlubit" nelichotivou bilancí: v letní soutěži dohrával v oslabení třetí zápas ze čtyř. Tepličtí fotbalisté už ve druhé půli nenašli síly na zvrat. Ale kdyby byli přesnější v koncovce, mohli zápas ještě zdramatizovat. Přes zhuštěnou obranu Šinniku se i v oslabení několikrát prosadili.

Do role hlavního spalovače se pasoval Divecký: v 51. minutě jeho další hlavička skončila v náruči brankáře, o deset minut později napálil tyč a na spolehlivého Malyševa si nepřišel ani s pohotovou dorážkou. Dobrou možnost měl i střídající útočník Kowalík, jehož na poslední chvíli zblokoval ruský bek.

Domácí byli stejně jako před týdnem mnohem produktivnější v koncovce. Ve druhém poločase Poštulku znovu téměř neohrozili, ale tři minuty před koncem se míč po rychlém kontru dostal k volnému Grišinovi a ten přesnou střelou z dvaceti metrů korunoval postup Šinniku do třetího kola.

Pohár Intertoto - 2. kolo
Šinnik Jaroslavl - Teplice 2:0
Poločas: 1:0. Branky: 45. Kušev z pen., 87. Grišin. Rozhodčí: Richmond - Pullar, Lyon (Skot.). ŽK: Archipov (Jaroslavl). ČK: 43. Klein (Teplice). Diváci: 1700. První zápas 2:1, postupuje Jaroslavl.
Jaroslavl: Malyšev - Karev, Ilson, Dubinskij, Krylov - Archipov, Zasjadvovk, Karpenko, Tumenko - Vasiljev, Kušev. Trenér: Poběgalov.
Teplice: Poštulka - Doležal, Hunal (46. Veleba), Klein, Kaufman - Fenin (58. Gross), Horváth, Benát (78. Kowalík), Mašek - Verbíř, Divecký. Trenér: Mareček.

Liberec Dubnicu k ničemu nepustil

Liberečtí byli od začátku jasně lepší a o poměru sil na hřišti svědčí poměr rohů 13:0. První šanci měl ve 4. minutě po rohovém kopu Košťál, jehož střelu brankář Poštrk vyrazil. Vzápětí však již domácí otevřeli skóre. Papoušek zahrál trestný kop ze strany, Pospíšil vyhrál hlavičkový souboj a Košťál rovněž hlavou přehodil brankáře.

Liberec pokračoval v aktivní hře a v 10. minutě vedl 5:0 na rohy. Dubnica měla první šanci v 21. minutě, kdy Švikruha vysunul Doktora, který podél vyběhnuvšího brankáře Hauzra mířil těsně vedle tyče. Na druhé straně se však o minutu později znovu změnilo skóre. Liberecký Hološko trefil tyč a odražený míč umístil Ančic do sítě.

Ve 35. minutě krásnou nahrávku Hodúra za obránce proměnil Hološko hlavou ve třetí gól Liberce. V poslední minutě prvního poločasu ještě Papoušek trefil z přímého kopu břevno.

V první čtvrthodině druhé půle domácí své vedení zvýšili o další dva góly. Nejprve v 57. minutě Hološko uvolnil Pospíšila, který se trefil přesně po zemi podél brankáře. Hned nato Papoušek pohotově s pomocí teče dubnického hráče upravil skóre na 5:0. Stav se již nezměnil ani po vyložených šancích dubnických hráčů Belláka s Filou a domácího Blahy v samém závěru.

Liberec - Dubnica 5:0
Poločas: 3:0. Branky: 6. Košťál, 22. Ančic, 35. Hološko, 57. Pospíšil, 60. Papoušek. Rozhodčí: Malzinskas - Kundrotas, Pipiras (všichni Lit.). ŽK: Špendla a Kopačka (oba Dubnica). Diváci: 3150. První zápas: 2:1, postoupil Liberec.
Liberec: Hauzr - Šinglár, Lukáš, Košťál (67. Zápotočný), Hamouz - Ančic (61. Pudil), Polák, Hodúr, Papoušek - Pospíšil, Hološko (64. Blaha). Trenér: Griga.
Dubnica: Poštrk - Zimen, Špendla, Kopačka, Mráz - Ižvolt, Držík (56. Fižo), Švikruha (84. Sokol), Doktor - Porazik, Straka (80. Bellák). Trenér: Jankech.

Zlín zajistil postup už v prvním poločase

Zlín rozhodl o svém postupu útočnou hrou už v prvním poločase, kdy v rozmezí sedmi minut vstřelili Činčala a Lukaštík dvě branky. Ve 20. minutě Malár našel přesnou přihrávkou Činčalu, jenž přesnou střelou z deseti metrů překonal brankáře Deelkense. O sedm minut později Lukaštík ostrou ranou z dvaceti metrů náskok zvýšil.

Hned od začátku na hrotu zlínského útoku zaměstnávali obranu soupeře Malár s Činčalou, kteří se také nejčastěji pokoušeli o zakončení. Westerlo v sestavě s českých středopolařem Zdeňkem Svobodou se k útočení moc často nedostalo, ojedinělé pokusy s přehledem vyřešila zlínská obrana v čele s Koubským, který po zkoušce v anglickém Millwallu odehrál celý zápas.

Po změně se sice pokusili Belgičané útočnější hrou o zvrat, ale výsledkem byla pouze územní převaha. Střeleckým pokusům z větší vzdálenosti chyběla přesnost a do výhodnějších příležitostí se fotbalisté Westerlo nedostali. Z výkonu hráčů Zlína se postupně vytratila aktivita z úvodu zápasu, kterou vystřídala defenzivnější taktická hra s cílem nedostat branku a zbytečně si nekomplikovat cestu k postupu.

Teprve v závěrečné čtvrthodině se vrátil Zlín opět k útočnějšímu pojetí. Několika slibným akcím však chyběla kombinační přesnost. Třetí branku si vstřelili hosté sami, když v 86. minutě střídající Vangeffelen překvapil zpětnou přihrávkou z hloubi pole brankáře Deelkense.

Zlín - KVC Westerlo 3:0
Poločas: 2:0. Branky: 20. Činčala, 27. Lukaštík, 86. vlastní Vangeffelen. Rozhodčí: Drabek - Zauner, Lambert (všichni Rak.). ŽK: Švach, Malár - Dosunmu. Diváci: 2350. První zápas: 0:0, postoupil Zlín.
Zlín: Baránek - Vidlička, Kroča, Koubský, Hubáček - Novosad (61. Červenka), Švach (70. Dobeš), Lasota, Lukaštík (81. Vrtělka) - Malár, Činčala. Trenér: Palička.
Westerlo: Deelkens - Haraldsen, Elejiko (56. Vangeffelen), Keenan, Ntuka - Ba, Janssens, Svoboda (71. Mosia), Delen (46. Wagemokers) - Dosunmu, Paas. Trenér: Ceulemans.
Další výsledky 2. kola
Chazar Baku - Tampere 1:0 (0:0), první zápas 0:3, postoupilo Tampere
Marek Dupnica - Genk 0:0, první zápas 1:2, postoupil Genk
Vetra Vilnius - Hibernian 1:0 (0:0), první zápas 1:1, postoupil Vilnius
Daugavpils - OFK Bělehrad 0:1 (0:0), první zápas 1:3, postoupil Bělehrad
Sloboda Tuzla - Spartak Trnava 0:1 (0:0), první zápas 1:2, postoupila Trnava
Kamen Ingrad Velika - Spartak Moskva 0:1 (0:1), první zápas 1:4, postoupil Spartak