Argentinu vyzvou ve finále Amerického poháru Brazilci

LIMA

V nedělním finále jihoamerického šampionátu se Argentincům postaví fotbalisté Brazílie. Ve středečním semifinále si Brazilci poradili s Uruguayí, po remíze 1:1 o postupujícím rozhodoval penaltový rozstřel. V něm jako jediný zklamal Uruguayec Vicente Sánchez, jehož střelu brankář Julio César vyrazil. Uruguay se o třetí místo střetne v sobotu s Kolumbií.

Brazilci se v americkém finále střetli s Argentinou už osmkrát, naposledy v roce 1991, a pokaždé prohráli. Argentinci nad nimi také jasně vedou v počtu titulů: mají jich čtrnáct, zatímco Brazilci právě o oněch osm méně. "Oba týmy si postup do finále zasloužily. Brazílie i Argentina jsou na turnaji nejlepší," řekl brazilský trenér Carlos Alberto Parreira.

Uruguaycům chyběl obránce Gustavo Varela, vyloučený ve čtvrtfinále s Paraguayí, místo Diega Forlana nastoupil defenzivnější typ Diego Perez. Přesto začátek patřil jim. Ve 12. minutě ještě zatřásl Dario Silva jen břevnem opuštěné branky, ale o deset minut později se už Marcelo Sosa trefil, když hlavou usměrnil do sítě Delgadův centr z volného kopu.

To Brazilce probudilo a sestava, v níž byl z předloňských mistrů světa pouze středopolař Kléberson, převzala iniciativu. Uruguay nevyužila několik nadějných protiútoků a hned po zahájení druhého poločasu vyrovnal Adriano, který si tak s šesti góly upevnil vedení v turnajové tabulce střelců.

Oba týmy se pak snažily strhnout vítězství na svou stranu a diváci se rozhodně nenudili. Přesto nakonec došlo na penalty. Po sedmi proměněných kopech přišel ve čtvrté sérii Sánchezův nezdar a Alex následujícím gólem poslal Brazílii do finále. "Uruguayská branka padla po mojí chybě, tak jsem to musel nějak odčinit," řekl brankář César.