Saúdové se poprvé loučí už ve skupině

ČCHENG-TU

Saúdská Arábie pošesté za sebou do finále asijského fotbalového šampionátu nepostoupí. V závěrečném utkání skupiny C její tým překvapivě nestačil na Irák a po prohře 1:2 se s turnajem rozloučil už po základní části. Za neúspěch okamžitě zaplatil nizozemský trenér Gerard van der Lem, který byl hned po zápase propuštěn.

Postup do čtvrtfinále si vedle Iráku, který se střetne v pátek v Pekingu s domácí Čínou, vybojoval také Uzbekistán. Jeho hráči porazili Turkmenistán a opět jim k vítězství stačil jediný gól. O účast mezi elitní čtveřicí se utkají s Bahrajnem.

Saúdská Arábie, která asijské mistrovství třikrát vyhrála, skončila ve skupině poslední s jediným bodem za remízu s Turkmenistánem. Dnes se jí povedlo sice ve druhé půli vyrovnat, ale tři minuty před koncem rozhodl o výhře Iráčanů střídající Mahmúd.

Trenér Van der Lem se po utkání dostal do prudké hádky se saúdskými novináři a vedení národní asociace vzápětí oznámilo, že je propuštěn.

"Měl dva roky času a dostal k dispozici všechno, ale selhal," komentoval místopředseda asociace Princ Navaf Bín Faisal historicky nejhorší výsledek Saúdů na asijském turnaji. Nároční šejkové tak sáhli k tradičnímu kroku - za uplynulých deset let vyhodili z funkce už deset trenérů.

Naproti tomu Iráčané slaví největší sportovní úspěch od americké invaze do jejich vlasti a pádu režimu Saddáma Husajna. Přitom krátce před šampionátem je opustil německý trenér Bernd Stange, který z bezpečnostních důvodů odmítl zůstat v Iráku. V Číně vede národní mužstvo Adnan Hamd, kouč olympijského výběru.