Liberec živí naději na Pohár UEFA

Naděje fotbalistů Liberce na první kolo Poháru UEFA stále žije. V úvodním finálovém střetnutí Intertoto cupu sice Severočeši podlehli v úterý na hřišti Schalke 04, výsledek 1:2 je ale pro druhý zápas před domácími fanoušky přijatelný. Odvetný duel se bude na stadiónu U Nisy hrát za čtrnáct dnů.

Domácí v zaplněné moderní AufSchalke Areně ukázali rychle, kdo je favoritem utkání. Kvality nejlepšího střelce minulého ročníku bundesligy málem ukázal hned v 5. minutě Ailton, který z 22 metrů trefil lobem břevno. Vzápětí skončil vedle liberecké branky Bordonův tečovaný pokus. Gólman Schalke Rost měl poprvé větší práci v 12. minuty, kdy Papoušek vysunul Slepičku, jenž měl k balonu o krok dále než brankář.

Další obrovskou šanci měl opět Ailton. Po centru Kamphuise však posila z Brém z malého vápna hlavičkovala vysoko. Poté ještě zamířil Asamoah rovněž hlavou do Hauzrovy náruče, ale v 26. minutě už němečtí fanoušci jásali. Lincolnova přihrávka z pravé strany prošla Hauzrovi pod rukama a nekrytý Ailton u tyče míč uklidil do branky.

Liberec měl poté výhodu rohového kopu, ale udeřilo znovu na druhé straně. Papouškův centr obrana odvrátila, do brejku se dostal Asamoah, který v šestnáctce ještě obešel vracejícího se Hodúra a přesnou ranou nedal Hauzrovi šanci. Papouškův ani Slepičkův pokus o odpověď nebyl nebezpečný.

Domácím chyběla přesnost

V druhém poločase mohl být Slovan rád, že postupně chyběla přesnost v nadějných pozicích Bordonovi, Kamphuisově bombě i Asamoahově skluzu. Pak sice brejk čtyř proti třem pokazil Hodúr, který špatně zpracoval míč, ale slovenský tvůrce hry to dokonale napravil v defenzívě. V 66. minutě Asamoah už překonal Hauzra, Hodúr však odkopl balon z brankové čáry. Pak liberecký gólman zlikvidoval střely Lincolna a Asamoaha.

Ani v šestém utkání v letošním ročníku Intertota však Slovan nevyšel střelecky naprázdno. Po Pospíšilově akci ještě střelu střídajícího Blahy zblokovali obránci, ale v 75. minutě skončil teprve třetí pokus Liberce mířící mezi tyče gólem.

Papoušek na pravé straně obehrál Kamphuise, přetažený centr si Zápotočný zpracoval na prsa a zblízka nedal Rostovi šanci. V závěru předvedl dva bravurní zákroky proti Ailtonovi Hauzr a stejně jako před rokem v semifinále si tak Liberec veze z Gelsenkirchenu prohru 1:2.

INTERTOTO CUP - finále
Schalke 04 - Slovan Liberec 2:1
Poločas: 2:0. Branky: 26. Ailton, 42. Asamoah - 75. Zápotočný. Rozhodčí: Rosetti - Stagnoli, Saccani (všichni It.). ŽK: Asamoah - Lukáš, Broschinský. Diváci: 55.000.
Schalke 04: Rost - Kläsener, Bordon, Krstajič - Oude Kamphuis, Vermant, Lincoln, Kobiašvili, Pander (68. Altintop) - Asamoah (73. Hanke), Ailton. Trenér: Heynckes.
Liberec: Hauzr - Valachovič, Lukáš, Košťál - Šinglár, Hodúr, Polák (41. Langer), Papoušek, Zápotočný (77. Broschinský) - Pospíšil, Slepička (62. Blaha). Trenéři: Griga a Lavička.
Olympique Lille - Uniao Leiria 0:0
Villarreal - Atlético Madrid 2:0
Poločas: 0:0. Branky: 53. Roger, 76. Gonzalo Rodríguez.