Na úvod kvalifikace klopýtli Francouzi, Angličané a Řekové

EVROPA

Úvodní zápas kvalifikace na MS 2006 v Německu se nepovedl mistrům Evropy. Řekové si z Albánie neodvezli ani bod, když prohráli 1:2. Zaváhali i Francouzi, kteří v domácím prostředí nenašli recept na obranu Izraele a zápas skončil bezbrankovou remízou.

Zklamáním skončilo i vystoupení anglického národního týmu ve Vídni.V 64. minutě Angličané vedli 2:0, pak ale Rakušané dvěma brankami srovnali a favorit si na ostrovy veze jen bod. Hořkost zůstala i po výkonu Belgie, která si v domácím prostředí neporadila s Litvou a načala kvalifikaci remízou 1:1. Stejným výsledkem skončil i duel Turecko Gruzie.

V první kvalifikační skupině, ve které o účast na světovém šampionátu bude bojovat i Brücknerův výběr, úvodní zápasy dopadly podle předpokladů - Finové si poradili s Andorrou, Rumuni s Makedonií.

I když Makedonie sahala v Rumunsku po bodu. Domácí však v Craiově zvítězili 2:1 díky brance kanonýra londýnské Chelsea Adriana Mutua až v 88. minutě. Finové porazili v Tampere Andorru 3:0, když za domácí dvakrát skóroval Alexej Jeremenko a jednou Aki Riihilahti.

Šok pro mistry Evropy

Šampióni starého kontinentu z Řecka si pošramotili reputaci v sousední Albánii už v úvodní desetiminutovce. Ve druhé minutě otevřel skóre záložník Edvin Murati, který zná Řeky dobře z působení v Iraklisu Soluň, a o osm minut později ještě znásobil nadšení diváků v Tiraně Adriaj Aliaj, útočník německého druholigového Oberhausenu. Ještě před poločasem sice snížil Janakopulos, ale to bylo ze strany pokořitelů České republiky ze semifinále ME všechno.

Pro Anglii se naopak vyvíjel zápas ve Vídni dobře. V prvním poločase dostal Albion do vedení Lampard a v 64. minutě zvýšil Gerrard. Jenže bleskové dvě trefy Kollmanna a Ivanschitze v rozmezí 71. a 73. minuty zajistili Rakousku cenný bod. I Belgie vedla díky trefě Wesleyho Soncka z 61. minuty, ale za jedenáct minut vyrovnal Litevec Edgaras Jankauskas.

Nový francouzský trenér Raymond Domenech zase sledoval, jak se jeho svěřenci bez dirigenta hry Zinedina Zidana, který ukončil reprezentační kariéru, nemohou prosadit proti Izraeli. O překvapení se postarala také Gruzie v Turecku. Domácí favorit sice vedl od 49. minuty díky brance Tekkeho Fatiha, ale o devět minut později byl vyloučen Hasan Sas a Gruzínci početní převahu využili. Šest minut před koncem zařídil dělbu bodů záložník Lokomotivu Moskva Malkhaz Asatiani.

Vicemistři Evropy z Portugalska se nemohli dlouho prosadit v Lotyšsku. Ale pak během několika desítek vteřin Cristiano Ronaldo a Pauleta zasadili soupeři českých fotbalistů z červnového šampionátu dvě rány a půl hodiny před koncem bylo rozhodnuto.

Dobře si zastříleli Švédové na Maltě a kanonýrem večera byl Zlatan Ibrahimovic. Nová akvizice Juventusu Turín se podílela na výhře 7:0 čtyřmi trefami a čistý hattrick dosáhla v úvodu během deseti minut. O všechny tři trefy Slovinska proti Moldavsku (3:0) se postaral Milenko Ačimovič z Lille.

Slováci vezou z Moskvy bod

Tři branky nastřílel do sítě Faerských ostrovů osmnáctiletý švýcarský útočník Johan Vonlanthen. Další tři přidal jeho mnohem zkušenější spoluhráč Alexandre Rey, jenž za necelé tři týdny oslaví 32. narozeniny.

Slovenští fotbalisté remizovali v Rusku 1:1. V Moskvě přitom dlouho prohrávali po Bulykinově gólu, ale když v 72. minutě pohrdl penaltou Karjaka, vycítili hosté šanci a Vittek tři minuty před koncem vyrovnal. Zápas na stadionu moskevského Dynama začal stejně jako duel jednadvacítek, v němž domácí deklasovali mladé Slováky 4:0, minutou ticha za oběti teroristického útoku v Beslanu. Rusové přitom původně uvažovali, že požádají o odložení utkání A-týmů, nakonec se ale hrálo podle plánu, byť za značně zostřených bezpečnostních opatření. Domácí hráči nastoupili s černými páskami na rukávech.

Kvalifikace na MS 2006
1. skupina:
Finsko - Andorra 3:0 (1:0)
Branky: 42. a 64. Jeremenko, 58. Riihilahti. Rozhodčí: Širič (Chorv.). Diváci: 7437.
Finsko: Niemi - Pasanen, Hyypiä, Nurmela, Kolkka (84. Heikkinen) - Kuivasto, Pohja (58. Kopteff), Litmanen (73. Johansson), Forssell - Riihilahti, Jeremenko.
Andorra: Koldo - Ayala, Txema, Fernández, Toni Lima - Pujol (89. Riera), Juli Sánchez (74. Silva), Justo Ruiz (65. Jiménez), Sonejee - Sivera Peris, Moreno Marin.
Rumunsko - Makedonie 2:1 (1:0)
Branky: 16. Pancu, 88. Mutu - 75. Vasovski. Rozhodčí: Plautz (Rak.). ČK: 89. Šumulikoski (Mak.). Diváci: 26.000.
Rumunsko: Lobont - Stoican, Rat, Iencsi, Moldovan - Soava, Dica (78. Neaga), Petre, Pancu (66. Marica) - Mutu, Danciulescu (46. Cernat).
Makedonie: Miloševski - Stojanovski, Popov, I. Mitrevski, Šumulikoski - M. Krstev (46. Božinovski), A. Mitrevski, Vasovski, Jančevski (89. Trajanov) - Panděv, Šačiri (84. Tolevski).
2. skupina:
Turecko - Gruzie 1:1 (0:0)
Branky: 49. Fatih Tekke - 84. Asatiani. Rozhodčí: Medina (Šp.). ČK: 58. Hasan Sas (Tur.). Diváci: 15 000.
Dánsko - Ukrajina 1:1 (1:0)
Branky: 9. M. Jörgensen - 56. Husin. Rozhodčí: Meier (Švýc.) Diváci: 36 335.
Albánie - Řecko 2:1 (2:1)
Branky: 2. Murati, 10. Aliaj - 38. Janakopulos. Rozhodčí: Gonzalez (Šp.). Diváci: 10 000.
3. skupina:
Rusko - Slovensko 1:1 (1:0)
Branky: 14. Bulykin - 87. Vittek. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 14 000.
Sestava Slovenska: Čontofalský - Zabavník, Kratochvíl, Varga, Greško - Karhan, Hanek (85. Reiter) - Mintál, Vittek, Michalík (78. Čech) - S. Németh (78. Breška).
Estonsko - Lucembursko 4:0 (2:0)
Branky: 7. Teever, 41. vlastní Schauls, 61. Oper, 66. Viikmäe. Rozhodčí: Kelly (Ir.). ČK: 34. Huss (Luc.). Diváci: 3000.
Lotyšsko - Portugalsko 0:2 (0:0)
Branky: 58. C. Ronaldo, 59. Pauleta. Rozhodčí: Poll (Angl.). Diváci: 9500.
4. skupina:
Irsko - Kypr 3:0 (2:0)
Branky: 33. Morrison, 38. Reid, 55. Robbie Keane z pen. Rozhodčí: Paniašvili (Gruz.). Diváci: 25 000.
Švýcarsko - Faerské ostrovy 6:0 (4:0)
Branky: 10., 14. a 57. Vonlanthen, 29., 44. a 55. Rey. Rozhodčí: Tudor (Rum.). Diváci: 15 000.
Francie - Izrael 0:0
Rozhodčí: Temmink (Niz.). Diváci: 43 526
5. skupina:
Slovinsko - Moldavsko 3:0 (2:0)
Branky: 6., 28. a 49. Ačimovič. Rozhodčí: Hyytiä (Fin.). Diváci: 4000.
Itálie - Norsko 2:1 (1:1)
Branky: 4. De Rossi, 80. Toni - 1. Carew. Rozhodčí: Sars (Fr.). Diváci: 21 463.
6. skupina:
Severní Irsko - Polsko 0:3 (0:2)
Branky: 4. Žurawski, 37. Wlodarczyk, 57. Krzynówek. ČK: 79. Wlodarczyk. Rozhodčí: Wegereef (Niz.). Diváci: 14 000.
Ázerbájdžán - Wales 1:1 (0:0)
Branky: 56. Sadikov - 48. Speed. Rozhodčí: Trivkovič (Chorv.).
Rakousko - Anglie 2:2 (0:1)
Branky: 71. Kollmann, 73. Ivanschitz - 24. Lampard, 64. Gerrard. Rozhodčí: Michel (SR). Diváci: 48 500.
7. skupina:
Belgie - Litva 1:1 (0:0)
Branky: 61. Sonck - 72. Jankauskas. Rozhodčí: Loizu (Kypr). Diváci: 20 000.
San Marino - Srbsko a Černá Hora 0:3 (0:2)
Branky: 15. a 82. Jestrovič, 4. Vukič. Rozhodčí: Cholmatov (Kaz.). Diváci: 500.
8. skupina:
Island - Bulharsko 1:3 (0:1)
Branky: 51. E. Gudjohnsen z pen. - 35. a 49. Berbatov, 62. Janev. ČK: 83. B. Gunnarsson (Isl.). Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 5000.
Chorvatsko - Maďarsko 3:0 (1:0)
Branky: 32. Pršo, 57. Klasnič, 80. vlastní Gypes. Rozhodčí: Riley (Angl.). ČK: 11. Huszti (Maď.). Diváci: 25 000.
Malta - Švédsko 0:7 (0:3)
Branky: 4., 11., 14. a 71. Ibrahimovic, 46. a 74. Ljungberg, 76. Larsson. Rozhodčí: Jakov (Izr.). Diváci: 4000