Junova kanonáda skolila Rumuny

MLADÁ BOLESLAV

S lehkostí mezi kapkami deště vystříleli čeští mladíci první vítězství v rozbíhající se kvalifikaci mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Tři góly dal Tomáš Jun. Tisícovka diváků v hledišti mladoboleslavského stadiónu nejen jeho vyprovázela potleskem.

Už v první půli byla bohatě odměněna střelecká aktivita svěřenců kouče Ladislava Škorpila. Duo Svěrkoš-Jun ničilo od prvních minut obranu soupeře. Jejich první pokusy sice mezi tyče ještě nemířily, ale ve 14. minutě Svěrkoš v šestnáctce přistrčil Junovi a ten poslal míč pohotově k tyči - 1:0. Přicházely další šance, ale ne góly.

Hostům první větší možnost nabídl gólman Grigar. Sáhl na míč mimo šestnáctku a následný přímý kop Mitey, nejšikovnějšího z Rumunů, skončil ve zdi. Vzápětí po Hubníkově chybě stejný hráč soupeře stál proti gólmanovi, ten ale šanci na vyrovnání likvidoval.

I Svěrkoš se pak mohl zapsat mezi střelce, ale jeho dorážka skončila mimo. Až v samém závěru půle po přímém kopu Kadlece přišla teč jednoho z Rumunů ve zdi a bylo to 2:0.

Pro Svěrkoše zůstala branka zakletá

Po pauze domácí nepřipustili komplikace. Nikým neobtěžovaný Jun v 51. minutě pohodlně hlavičkoval do sítě. Svěrkoš se pak znovu marně pokoušel skórovat, štiplavou střelu z úhlu vyrážel gólman Hutan. O chvíli později se ale už potřetí prosadil jeho sparťanský kolega v reprezentačním útoku a stvrdil výhru, znamenající po úvodní remíze v Nizozemsku první plný bodový zisk českého celku.

Soupeř ale nekapituloval. Mitea neúnavně kličkoval, muška mu ale dlouho chyběla. Grigar zachraňoval, když na něj postupoval Keseru. A v momentě, kdy byl český brankář překonán, vykopával míč mířící do sítě Latka. Okénka v obraně ale Rumuni přece jen ztrestali - v 79. min. se dočkal Mitea. Další šance už Grigar za stále méně soustředěnými zadáky zneškodnil.

Kvalifikace ME '21'
Česko - Rumunsko 4:1
Poločas: 2:0. Branky: 14., 51. a 67. Jun, 45.(+1) Kadlec - 79. Mitea. Rozhodčí: Stalhammar - Nilsson, Sjöblom (všichni Švéd.). ŽK: Kaufman, Hubník - Vasilache, Goian, Cristea. Diváci: 1190.
ČR: Grigar - Kaufman, Latka, Hubník, Kadlec - Petržela (74. Jarolím), Magera (83. Jirsák), Sivok, Trojan - Jun (70. Papadopulos), Svěrkoš. Trenér: Škorpil.
Rumunsko: Hutan - Goian (41. Adrian Cristea), Moti, M. Constantin - Stancu, Tamas, Marginean, Vasilache (46. Nicolita) - Andrei Cristea (60. Cocis), Keseru, Mitea. Trenér: Manea.
Albánie - Dánsko 1:2
Poločas: 0:1. Branky: 90. Xhihani - 28. Rasmussen, 74. Absalonsen.
Ukrajina - Řecko 1:0
Poločas: 1:0. Branka: 26. Alijev z pen. Diváci: 3500.
Turecko - Kazachstán 1:0
Poločas: 0:0. Branka: 77. Sentürk. ČK: 74. Moldagalijev (Kaz.).
Lucembursko - Rusko 0:4
Poločas: 0:1. Branky: Lebeděnko 2, Nachušev, Biljaletdinov.
Slovensko - Lotyšsko 3:1
Poločas: 2:1. Branky: 13. Ivana, 19. Kulik, 48. Lietava - 26. Volkovs. Diváci: 2237.
Izrael - Švýcarsko 1:1
Poločas: 1:0. Branky: 32. Abutbul - 90.(+2) Degen. Diváci: 1500.
Bělorusko - Moldavsko 2:3
Poločas: 2:1. Branky: 32. Kornilenko, 45. Hleb - 27. z pen. a 60. Doroš, 71. Hromcov. Diváci: 3000.
Skotsko - Norsko 0:2
Poločas: 0:1. Branky: 42. Grindheim, 75. Eriksen.
Slovinsko - Itálie 0:3
Poločas: 0:0. Branky: 64. a 77. Bianchi, 68. Chiellini. ČK: 59. Božič (Slovin.). Diváci: 4000.
Ázerbájdžán - Německo 0:2
Poločas: 0:1. Branky: 42. Hanke, 86. Matip. Diváci: 3500.
Rakousko - Polsko 0:3
Poločas: 0:1. Branky: 31., 46. a 89. Brozek. Diváci: 6000.
Anglie - Wales 2:0
Poločas: 0:0. Branky: 46. Milner, 73. Bent.
Bosna - SČH 1:3
Poločas: 0:2. Branky: 81. Ibričič - 10. Jankovič, 23. Lazovič z pen., 48. Perovič. ČK: 23. Vasiljevič (Bosna). Diváci: 1500.
Španělsko - Belgie 2:2
Poločas: 0:0. Branky: 66. Fabregas, 83. Cazorla - 62. De Ceulaer, 79. Martens. ČK: 67. Proto (Belg.).
Chorvatsko - Bulharsko 1:0
Poločas: 0:0. Branka: 51. Da Silva. Diváci: 2000.
Malta - Island 1:0
Poločas: 0:0. Branka: 90.(+2) Frendo.
Švédsko - Maďarsko 2:1
Poločas: 1:0. Branky: 12. Jonsson, 90. Runström - 77. Vanczak. ČK: 64. Mate (Maď.). Diváci: 2752.