Sivok s Trojanem rozstříleli Armény

JEREVAN

Čeští fotbaloví reprezentanti do jednadvaceti let jsou ve výborné formě. Po pátečním úspěchu nad Rumunskem znovu prokázali v Arménii skvělou střeleckou formu a zvítězili přesvědčivě 4:0. O branky se rozdělili kapitán Tomáš Sivok se záložníkem Filipem Trojanem. Další kvalifikační duel sehraje tým v listopadu v Makedonii.

Čeští mladíci toužili nalomit psychiku Arménů rychlou brankou, ale asi jen stěží si mohli představit lepší vstup do zápasu. Diváci se ještě ani neusadili na tribuně nevzhledného stadionu Nairi a hosté slavili rychlé vedení: záložník Sivok načal rychlý brejk přihrávkou na Mikolandu, žižkovský útočník našel pasem u vzdálenější tyče Svěrkoše a jeho zpětnou přihrávku uklidil zblízka do brány dobíhající kapitán Sivok. Po 108 vteřinách hry se Češi těšili z nejrychlejšího gólu pod Škorpilovým vedením.

Arméni, kteří v sobotu vybojovali historicky první kvalifikační výhru ve Finsku, sice na hrbolatém mlatu opticky srovnali hru, ale ve 14. minutě si museli oddechnout po nebezpečné Magerově hlavičce. Vzápětí před českou brankou poprvé zahrozili domácí a hosté mohli být rádi, že lehká teč Davtjana skončila nad břevnem Grigarovy brány.

V úporné bitvě plné nepřesností Češi mohli rozhodnout po standardních situacích: Magerova hlavička se po Svěrkošově rohu nejprve odrazila od země do břevna, osm minut před poločasem po dalším rohu krajánka z bundesligového Mönchengladbachu nejprve nepřekonal hradbu před sebou Sivok a Latkovu následnou hlavičku vykopl z brankové čáry naturalizovaný Kamerunec Lombe. Ale i Arméni se ještě před poločasem stačili připomenout jedovatým pokusem Melkonjana z trestného kopu.

Diváci do konce nevydrželi

Český tým na začátku druhé půle nejprve přestál nebezpečný pokus Lombeho, z protiútoku pak promarnil jedinečnou pojistku vedení po zaváhání arménské obrany Svěrkoš, ale Češi vzápětí soupeře zdrtili nečekaným úderem po nenápadné akci v 54. minutě: dlouhý nákop sklepl Mikolanda k Sivokovi a záložník pražské Sparty křížnou střelou z halfvoleje korunoval svůj skvělý výkon a druhé české kvalifikační vítězství za sebou.

Arméni mohli pozměnit a zdramatizovat vývoj zápasu naposledy po hodině hry. Grigorjan se dostal ke střele z dvaceti metrů a míč se po teči odrazil od tyče Grigarovy brány. Po deseti minutách ale už o českém triumfu nepochyboval vůbec nikdo: český tým prokázal svoji pohodu po báječné akci, Mikolanda patičkou narazil míč do běhu Trojanovi, bochumský záložník dvacet minut před koncem zpečetil české vítězství a zklamaní diváci začali houfně opouštět stadión.

Nenasytní Češi rozloženého soupeře nešetřili: za devět minut střídající Papadopulos obelstil ve vápně arménského obránce, předložil míč Trojanovi a ten svým druhým zásahem napodobil kapitána Sivoka.

Arménie "21" - Česko "21" 0:4 (0:1)
Branky: 2. a 54. Sivok, 70. a 79. Trojan. Rozhodčí: Jegorov - Germančuk, Antoškin (všichni Rus.). ŽK: Tigranjan, Lombe, Davtjan (všichni Arménie). Diváci: 1500.
Arménie "21": Gasparjan - Lombe, Arzumanjan, Jajlojan (75. Petrosjan) - Pahadžjan, Tigranjan (26. Vahag Minasjan), Grigorjan, Veranjan - A. Minasjan (61. Babajan), Melkonjan, Davtijan. Trenér: Vardan Minasjan.
ČR "21": Grigar - Kaufman, Latka, Klein, Kadlec - Petržela, Magera, Sivok (79. Zapletal), Trojan (71. Besta) - Svěrkoš (60. Papadopulos), Mikolanda. Trenér: Škorpil.