Brazilci brali z kvalifikace s Kolumbií jen bod

Tři remízy se zrodily ve středu v jihoamerické části kvalifikace na fotbalové mistrovství světa. Pouze s bodovým ziskem se museli smířit i obhájci titulu z Brazílie, kteří si doma překvapivě nedokázali poradit s Kolumbií. Stejně dopadlo utkání Chile s Argentinou, Paraguay s Peru se rozešly smírně 1:1.

V brazilském Maceiu sice oba týmy dopravily míč do branky, ale gól z toho nebyl. Domácí favorit se radoval v 70. minutě po střele střídajícího Adriana, která se odrazila od spodní části břevna, uruguayský sudí Jorge Larrionda však gól neuznal. Televizní záznam ukázal, že míč padl za brankovou čáru. Stejně dopadl kolumbijský obránce Mario Yepes, jemuž rozhodčí odpískal ofsajd, i když také jeho branka měla platit.

Brazilci zůstali i po desátém zápase neporaženi, ale promarnili možnost zvýšit svůj náskok v tabulce před druhou Argentinou na více než bod. Trenér Carlos Alberto Parreira byl zklamán tím, že soupeř vsadil na úpornou obranu. "Když chce hrát jen jedno mužstvo, není to žádný zápas. Zkusili jsme všechno, ale jejich blokádu jsme neprolomili. Jejich cílem bylo získat bod a to se jim povedlo," řekl roztrpčeně.

Tévez už nic nezmohl

Argentině hrozila nečekaná porážka, které zabránil skvělý gólman Roberto Abbondanzieri. Domácí kouč José Pekerman poslal na hřiště stejnou základní jedenáctku jako při sobotní výhře 4:2 nad Uruguayí, přestože po odpykání trestu mohli nastoupit i osvědčené opory Andres D'Alessandro a Carlos Tévez. Obdivovaný střelec Tévez se dostal na hřiště až v 73. minutě, ale s bezgólovým stavem už nic nezmohl.

Pekerman uznal, že soupeř jeho týmu mnoho nedovolil. "V první půli nás dostali pod tlak a museli jsme řešit několik ožehavých situací. Chtěli jsme hrát jako v předchozích zápasech, ale oni nám to neumožnili," uvedl argentinský kouč. Chilané v září proti Kolumbii dohrávali v devíti a ve středu k tomu měli blízko znovu. Při surových zákrocích Luise Fuentese a Milovana Mirosevice sudí hodně přimhouřil oči.

V Asunciónu vyrovnal v 74. minutě Norberto Solano z penalty na 1:1, ale Peruánci bod málem nezískali. Dvě minuty před koncem odpískal rozhodčí pokutový kop i ve prospěch domácích, Oscar Ibaňez však pokus Julia Encisa chytil. Hostům se pak naskytla šance vyhrát, ovšem Jefferson Farfan v nastaveném čase minul prázdnou branku.

Kvalifikace MS - CONMEBOL
Brazílie - Kolumbie 0:0
Diváci: 30 000.
Chile - Argentina 0:0
Diváci: 63 000.
Paraguay - Peru 1:1 (1:0)
Branky: 29. Paredes - 74. Solano z pen. Diváci: 30 000.

Američan Johnson se blýskl hattrickem

Fotbalisté Spojených států rozstříleli v kvalifikaci o postup na mistrovství světa Panamu 6:0. Hattrickem se na vysokém vítězství ve středečním utkání zóny CONCACAF ve Washingtonu podílel střídající Eddie Johnson, který dal tři góly v rozmezí šestnácti minut. Dvakrát se trefil Landon Donovan. Neporažení Američané nasbírali už jedenáct bodů a mají jistý postup do další části kvalifikace.

Dvougólové vedení získal týmu USA Donovan, který nahradil na postu tvůrce hry kapitána Claudia Reynu. Hrdinou zápasu se však stal teprve dvacetiletý Johnson, jenž přišel na hřiště až v 66. minutě. Útočník Dallasu debutoval v reprezentaci minulou sobotu v utkání se Salvadorem, v němž rovněž skóroval. Ve středu si vylepšil bilanci na dva zápasy a čtyři branky, navíc dosáhl hattricku jako první americký fotbalista v kvalifikačním utkání v historii.

Do závěrečné části kvalifikační zóny CONCACAF už postoupili také Mexičané, kteří si poradili s Trinidadem a Tobagem 3:0. První gól za svou novou vlast dal v 19. minutě brazilský rodák Antonio Naelson, ve druhém poločase pak dvakrát skóroval Jaime Lozano.

Z každé skupiny postoupí vždy dva celky do závěrečné šestičlenné skupiny. Z ní se potom tři nejlepší mohou těšit na MS 2006 v Německu. Čtvrté mužstvo má ještě šanci kvalifikovat se v souboji se zástupcem z Asie.

Kvalifikace MS - CONCACAF
Skupina A
USA - Panama 6:0 (1:0)
Branky: 70., 84. a 86. Johnson, 21. a 57. Donovan, 90. vlastní Torres. Diváci: 19 793.
Kanada - Kostarika 1:3 (1:0)
Branky: 12. de Rosario - 49. Wanchope, 81. Sunsin, 87. Hernandez. Diváci: 4 752.