Rubriky:

Fotbal

Košťál: Jsem přesvědčen, že korupce se Sparty netýká

11. prosince 2004 10:15 - PRAHA

Prezident Sparty Vlastimil Košťál je spokojen s výkony svého klubu v domácí lize, ale vystoupení v Lize mistrů mu pochopitelně radost neudělalo. Už proto pracuje s vedením klubu na změnách v hráčském kádru. V rozhovoru pro deník Právo Košťál dále mimojiné mluví o své kandidatuře na šéfa ČMFS a kritizuje současný dvoukomorový systém svazu.

Jste i přes debakl v Lyonu spokojen s letošním podzimem?
Postupem do Ligy mistrů jsme splnili náš prvotní podzimní cíl. Vedeme suverénně domácí nejvyšší soutěž, takže potud jsem spokojený. Bohužel jsme nezvládli naši mezinárodní prezentaci. I když jsme sehráli vyrovnanou partii s Manchesterem United a v několika zápasech jsme si vytvořili mnoho šancí, nezúročili jsme je a nakonec se loučili se soutěží debaklem, což nás hodně mrzí. Musíme si po této stránce podzim dobře zanalyzovat, abychom zjistili, v čem jsme dělali chyby. Budeme hledat takové typy hráčů, kteří zvládnou vysoké nároky současného mezinárodního fotbalu. Věřím, že Sparta získá titul a napraví si v Lize mistrů, do níž příští mistr postupuje přímo, pošramocené renomé.

Máte představu o tom, kdo kádr posílí a kdo ho naopak opustí?
O tom s místopředsedou Danielem Křetínským diskutujeme velmi často. Pro Spartu je důležité, že noví majitelé nemusí hráče prodávat. Výkonnostní osa by tedy měla zůstat. Jen brankář Blažek může odejít, ale nemusí. Máme v hledáčku hráče, kteří by měli kádr zkvalitnit, a naopak opustit by ho měli ti, kteří se nedokázali prosadit. Zima bude v tomto směru náročná, ale některá jednání už běží. Příští týden letím například do Moskvy.

V médiích a kuloárech se hovoří o tom, že by mohli odejít Abanda, Rezek, Labant, Meduna, Koubský, Hochmeister, Michalík. Přijít by naopak mohli Vidlička, Kinský, Kaufman, Kadlec, Papadopulos nebo mladoboleslavský Bednář. Souhlasí?
Toto všechno jsou pro Spartu velmi zajímavá jména, ale nechtějte po mně větší konkretizaci.

Kde Spartu nejvíc tlačí bota?
Na hrotu útoku. Máme sice nejlepšího střelce Juna nebo i Pacandu, ale to nejsou typičtí hrotoví hráči, jako byl Lokvenc. Marně nového hledáme už několik let a budeme hledat dál. Doma ho nevidíme, takže v zahraničí. Věřím, že budeme úspěšnější než s Gluščevičem.

Slavia má potíže, kdyby někteří její hráči byli volní, sáhl byste po někom?
Určitě bychom si dva tři vybrali, ale upřímně říkám, že bych o nich raději jednal za standardních podmínek. Slavii bych nepřál neblahý osud podobný Bohemians. Z původních pěti silných pražských klubů bychom zůstali sami. Slavia je naším tradičním rivalem a potíže, o nichž se nyní hovoří a píše, jí nemůže přát nikdo, kdo má rád fotbal. Neumím a nechci si představit, že by český fotbal přišel o tuto rivalitu. Levný zisk hráčů Slavie by to nevyvážil.

Piták, Gedeon, Švec, v případě odchodu Blažka i Černý. To jsou kvalitní fotbalisté...
Nechtějte na mně, abych někoho jmenoval. Za této situace už vůbec ne, takže bez komentáře.

Hovoříme spolu o možných posilách i odchodech, ale proslýchá se, že byste měl v zimě ve Spartě skončit ve funkci prezidenta klubu...
Tuto spekulaci jsem slyšel mnohokrát a není pravdivá.

Sparta je mezi vyšetřovanými kluby. Nemáte obavu, že disciplinární komise může ukrojit z jejího devítibodového náskoku?
Neobávám se, v mých očích je kauza došetřená. Vysvětlení, která podával Miroslav Pelta policii, jsou podle mne ve zcela běžném režimu. Máme zájem, aby se vše vyšetřilo v zájmu fotbalu a tedy i Sparty. Jsem přesvědčen, že korupce se Sparty netýká a do těchto tenat nepadne, protože tímto způsobem nejednala.

Připustíte, že by Pelta nebo někdo jiný ze Sparty takto jednal za vašimi zády?
Něco takového si nedovedu představit. Pelta je určitě ambiciózní funkcionář, jeho záběr je univerzální. Nebyl v klubu vázán jen ke sportovní činností. Zejména z tohoto pohledu to považuji za nemožné. Není pravda ani to, že by měl ve Spartě v zimě skončit.

Jak se vám řídí komise rozhodčích?
To je další absurdní spekulace a snaha o vyvolání hysterie. Moje vztahy s bývalým šéfem rozhodčích Brabcem byly negativní, to je známé. Od začátku jsem kategoricky nesouhlasil s tím, aby jako místopředseda svazu, který má sudí v gesci, vedl i komisi rozhodčích a sám sebe kontroloval. Tento boj jsem ve výkonném výboru proti Moravě a pánům Chválovi a Severýnovi prohrál. Co se týká nového předsedy komise rozhodčích pana Melichara, toho jsem viděl dvakrát na výkonném výboru, ale osobně ho neznám.

Před rokem a půl jste oznámil, že se budete ucházet o funkci předsedy svazu. Jak se na tento krok, který vám někteří funkcionáři vyčítají, díváte s odstupem času?
Byl správný, protože nyní mi nikdo nemůže podsouvat úmysl, že jsem chtěl využít problémů fotbalu ke svému prospěchu. Naopak jsem upozorňoval na chyby v jeho systému a jeho kontrolní činnosti. Čas ukázal, že jeho problémy jsou daleko hlubší.

Vy jste se ale v kampani spojil s šéfem západočeského KFS Romanem Berbrem, který figuroval v aférách roku 1995...
Nemyslím si, že to byla chyba. Pan Berbr mi sám nabídl svoje znalosti fotbalového prostředí v krajích a okresech. Jím zprostředkované kontakty jsou pro mne velmi cenné, protože bez výkonnostního fotbalu se špička dělat nedá. Nikdo jiný mi takovou pomoc nenabídl.

Je pravda, že jste nabídl Moravě, pokud zruší dvoukomorový systém, že vy nebudete kandidovat na funkci šéfa svazu?
Chtěl jsem tím signalizovat, že stávající systém fotbalu škodí a odstranění dvoukomorové anomálie mu hodně pomůže. To je můj nezvratitelný názor. Přestane se kupčit s funkcemi, fotbal se vrátí do normálu. Nebudeme se dohadovat, kdo je Čech a kdo Moravák, ale kdo je schopný nebo neschopný. Pokud dojde k systémovým změnám, struktura bude kopírovat státní zřízení a ubude nadbytečných řídících článků, fotbal jednak ušetří, ale jako zdravě fungující si ty skutečně schopné funkcionáře sám najde. Jde mi skutečně o fotbal a nikoliv o peníze, proto bych byl ochoten tuto cenu zaplatit. Dnes to není o Košťálovi nebo jiných jménech. Může se totiž stát, že stávající situace začne škodit i reprezentaci.

V čem vám nejvíc vadí stávající systém?
Byl vytvořen uměle. Změnil bych systém tak, aby se fotbal zjednodušil, byl naprosto transparentní, zprůhlednily se finanční toky. Větší kompetence pro ligu, rozhodčí, důslednější kontrola, to jsou témata, která je třeba otevřít, aby byl fotbal důvěryhodnější pro veřejnost i sponzory. Současný systém to blokuje. Je mi jasné, že ke změnám nedojde hned, ale je třeba je nastartovat. Věřím, že většině funkcionářů jde skutečně o fotbal a o to ho vrátit na společenskou úroveň, která mu náleží.

Co vytýkáte nejvíc olomouckému manažerovi Jiřímu Kubíčkovi, nejvýraznějšímu představiteli Moravy a zastánci dvoukomorového systému?
Cítí se moravským Mesiášem, který vzal na svá bedra úkol ochránit Velkou Moravu před proradnými českými obchodníky. To je absurdní. Vyčítám mu, že nepřipustí diskusi na téma změny systému, protože jinak by uznal, že je špatný. Nikomu z českých funkcionářů by nevadilo jednokomorové uspořádání, kdyby moravský kraj měl stejné kompetence jako český. Na Moravě to vadí, což znamená, že mají něco, co jim nepřísluší a čeho se nechtějí vzdát. To se přeci musí změnit, protože to je cesta, která vede k záhubě fotbalu.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

La Liga
20.5.2018 38. kolo Barcelona - R. Sociedad Barcelona - R. Sociedad 1:0
20.5.2018 38. kolo Atlético - Eibar Atlético - Eibar 2:2
Serie A
20.5.2018 38. kolo Janov - FC Turín Janov - FC Turín 1:2
20.5.2018 38. kolo SPAL - Sampdoria SPAL - Sampdoria 3:1
20.5.2018 38. kolo Juventus - Hellas Verona Juventus - Hellas Verona 2:1
20.5.2018 38. kolo AC Milán - Fiorentina AC Milán - Fiorentina 5:1
20.5.2018 38. kolo Neapol - Crotone Neapol - Crotone 2:1
20.5.2018 38. kolo Udinese - Boloňa Udinese - Boloňa 1:0
20.5.2018 38. kolo Chievo - Benevento Chievo - Benevento 1:0
20.5.2018 38. kolo Cagliari - Atalanta Cagliari - Atalanta 1:0