Slavia v silvestrovském derby opět porazila Spartu

Poslední den roku se v tradičním derby utkali veteráni pražských klubů Sparty a Slavie. Zápas uzavřel fotbalový rok, který česká reprezentace ozdobila třetím místem na ME v Portugalsku. Na hřišti s umělým povrchem v pražském Edenu se hráči nejslavnějších domácích klubů starší 35 let utkali už podevatenácté. Vítězství obhájili slávisté, kteří před rokem své velké soky porazili 8:4. V pátek vyhráli slávisté 7:4.

Ani trefa Jozefa Chovance nepomohla sparťanům k výhře nad tradičním rivalem.

Slavnostním výkopem tradiční utkání odstartovali starosta Prahy 10 Milan Richter a bývalý reprezentant Andrej Kvašňák. Pak už se slavná jména nejpopulárnějších českých klubů s vervou pustila do vzájemného duelu.

Oproti předpokladům nenastoupil Jan Berger, který si natáhl tříslo, zdravotní problémy znemožnily nastoupit i další bývalé hvězdě Sparty Horstu Sieglovi. Slávisté postrádali například Františka Veselého staršího.

První výraznou šanci měla ve 12. minutě Sparta, Jozef Chovanec z dobré pozice mířil nad. Vzápětí mohl vstřelit gól slávista Pavel Řehák, prudkou přihrávku ale nezpracoval. Zápas byl v úvodních minutách vedený spíše takticky, pohledných akcí a "tutových" šancí si diváci příliš neužili.

V 17. minutě střílel tvrdě Řehák a odraženou střelu pod padajícím Sovou pohotově dorazil František Veselý mladší. Dvacet sekund před koncem první půle zvýšil Michal Váňa.

Branky přišly po změně stran

Snížit mohla Sparta bezprostředně po změně stran, Lumír Mistr se tlačil do šance, střelu ale zlikvidoval brankář Slavie. Ve 29. minutě z rychlého brejku s přehledem zakončil Hrdlička.

Z protiútoku Sparta snížila, Josef Jarolím z těžkého úhlu propálil vše co mu stálo v cestě. Na druhé straně ale okamžitě efektní patičkou kontroval Pavel Řehák. Tentýž hráč mohl v 35. minutě zvýšit, z pokutového kopu za 3 rohy ale neuspěl. Skvělým zákrokem zasáhl brankář Sparty Sova.

Ve 36. minutě odskočila Slavia na rozdíl čtyř branek, klidnou hlavou zachoval Hrdlička. O tři minuty později výstavním gólem opět snížil Kabyl. Ve 43. minutě snížil z pokutového kop (také za tři rohy) Jozef Chovanec. No rozdíl jediné branky snížil o minutu později Denk. V 49. minutě defitivně uklidnil slávisty Šimůnek a v poslední minutě pečetil výsledek druhým gólem v zápase Pavel Řehák.

Slavia - Sparta 7:4 (2:0)
Branky: 29. a 36. Hrdlička, 30. a 50. Řehák, 17. Veselý, 25.Váňa, 49. Šimůnek  - 29. Jarolím, 39. Kabyl, 43. Chovanec (p), 44. Denk. Rozhodčí: Zvonič. Diváci: 500.
Slavia: Allert, Šimůnek, Klusáček, Beránek, Jeslínek, K. Jarolím, F. Veselý ml., Příložný, Váňa, Řehák, Knoflíček, Hrdlička, Medynský, Čermák, Pěnička.
Sparta: Sova, Vrabec, Bažant, Mistr, J. Chovanec, Frýdek, Denk, Čabala, Kočí, Kabyl, J. Jarolím.
Sparta - Slavia nad 50 let 4:4 (3:2)
Branky: Stratil 2, Hladík a Slaný - Pauřík 2, D. Herda, Grospič.

3 : 0 Plzeň - Zlín 3 : 0 dohráno
20240424T18 : 00:00+0200